16-19 iyun 2025-ci il tarixlərində İstanbul şəhərində keçirilən və dünyanın ali təhsil ictimaiyyətinin diqqət mərkəzində olan “Qlobal Dayanıqlı İnkişaf Konqresi 2025”də Sumqayıt Dövlət Universitetinin (SDU) nümayəndə heyəti uğurla iştirak edir. Nüfuzlu “Times Higher Education” (THE) Beynəlxalq Reytinq Agentliyinin təşkilatçılıqı, Türkiyə Respublikasının Ali Təhsil Şurasının ev sahibliyi ilə baş tutan bu beynəlxalq tədbir davamlı və dayanıqlı gələcək naminə universitetlərin qlobal əməkdaşlığını təşviq etməyi hədəfləyir.
Konqres çərçivəsində dünyanın 30-dan artıq ölkəsindən ali təhsil ocaqları, o cümlədən Azərbaycan, Türkiyə, Pakistan, Özbəkistan, Çin, Filippin və digər ölkələrin universitetləri təmsil olunur. Azərbaycanın 12 aparıcı universiteti arasında Sumqayıt Dövlət Universiteti də rektor v.i.e., professor Əminağa Sadıqovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə tədbirdə fəal iştirak edir. SDU öz xüsusi sərgi-stendi ilə universitetin son illərdəki akademik, elmi və sosial uğurlarını beynəlxalq iştirakçılara təqdim edir, eyni zamanda əməkdaşlıq imkanlarını genişləndirir. Bu mühüm beynəlxalq platformada SDU-nun iştirakı universitetin strateji inkişaf xəttinin beynəlxalqlaşma, sosial məsuliyyət, innovativ idarəçilik və dayanıqlı gələcəyə töhfə istiqamətində mühüm addım kimi qiymətləndirilir.
Konqres çərçivəsində 18 iyun tarixində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının 17 Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi üzrə ali təhsil müəssisələrinin göstəricilərini əks etdirən və THE tərəfindən tərtib olunan “THE Impact 2025” qlobal reytinqinin nəticələri də elan olunacaq. Bu reytinq SDU-nun son illərdə sosial əhatəlilik, ekoloji məsuliyyət və institusional idarəçilik sahələrindəki inkişafını qiymətləndirmək baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.

Home | News | Sumgayit State University is successfully represented at the “Global Sustainable Development Congress 2025”
Yerləşdirilmə tarixi : 17 June 2025 11:13
Sumgayit State University is successfully represented at the “Global Sustainable Development Congress 2025”
A delegation of Sumgayit State University (SSU) is successfully participating in the “Global Sustainable Development Congress 2025”, which will be held in Istanbul on June 16-19, 2025 and is in the spotlight of the world’s higher education community. Organized by the prestigious “Times Higher Education” (THE) International Ranking Agency and hosted by the Council of Higher Education of the Republic of Turkiye, this international event aims to promote global cooperation between universities for a sustainable and sustainable future.
Higher education institutions from more than 30 countries around the world, including universities from Azerbaijan, Turkiye, Pakistan, Uzbekistan, China, the Philippines and other countries are represented within the framework of the congress. Among the 12 leading universities of Azerbaijan, Sumgayit State University is also actively participating in the event with a delegation led by the acting rector, professor Aminagha Sadigov. SSU presents the university's academic, scientific and social achievements in recent years to international participants with its special exhibition stand, while also expanding cooperation opportunities. Participation of SSU in this important international platform is considered an important step towards the university's strategic development line of internationalization, social responsibility, innovative management and contribution to a sustainable future.
The results of the "THE Impact 2025" global rating, compiled by THE, reflecting the indicators of higher education institutions on the 17 Sustainable Development Goals of the United Nations, will also be announced on June 18 within the framework of the Congress. This rating is of particular importance in terms of assessing SSU's development in the areas of social inclusion, environmental responsibility and institutional governance in recent years.