Sumqayıt Dövlət Universiteti (SDU) növbəti məzunlarını yola salır. Arxada qalan illər zəhmətin, ümidin və xəyalların izini daşıyır. Universitet yalnız bilik yox, həm də unudulmaz dostlar, xatirələr bəxş edib. Məzun olmaq ayrılıq kimi görünə bilər, amma bu ayrılıq sabaha aparan yolların başlanğıcıdır. İyunun 30-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin əsas tədris binasının qarşısında 2024/2025-ci tədris ilində bakalavriat və magistratura səviyyələri üzrə təhsillərini başa vuran təhsilalanların “Məzun günü” keçirilib. Açıq havada baş tutan tədbirdə universitetin professor-müəllim heyəti, tələbələr, magistrantlar, onların valideynləri, əvvəlki illərin məzunları və qonaqlar iştirak ediblər. Tədbirdə əvvəlcə Dövlət Himni səsləndirilib, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və torpaqlarımızın ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olan şəhidlərimizin əziz xatirəsi yad edilib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən universitetin rektoru v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əminağa Sadıqov iştirakçıları salamlayıb, məzunları “Məzun günü” münasibətilə təbrik edib, onlara gələcək karyera yollarında davamlı inkişaf, yüksək nailiyyətlər, yeni həyat mərhələsində isə uğurlar arzulayıb. Bildirib ki, bugünkü məzunları sadəcə ali məktəbi bitirmiş tələbələr kimi deyil, dövlətimizin inkişafında və cəmiyyətimizin həyatında daha fəal iştirak etmək üçün yüsəkixtisaslı mütəxəssis kimi yola salırıq. “Əziz məzunlar, bu gün sizinlə birlikdə biz də böyük həyəcan içindəyik. Sizdən ayrılmaq bizim üçün asan deyil. Bu illər ərzində universitet ailəsinin bir parçası olaraq həm akademik biliklərlə, həm də fərdi dəyərlərlə zənginləşərək böyük bir yol keçdiniz. İndi isə həyatın növbəti mərhələsinə qədəm qoyursunuz. Siz nə qədər məsuliyyətli və işgüzar olsanız, həyatınız bir o qədər dolğun və mənalı olacaq, cəmiyyət üçün o qədər dəyərli və sevimli olacaqsınız” – deyə Əminağa Sadıqov vurğulayıb. Qeyd edib ki, Məzun günü ölkəmiz üçün olduqca əlamətdar bir dövrə təsadüf edir. Ölkəmiz Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə öz müstəqilliyini tam bərqərar edib və bu gün qürurla demək olar ki, dövlətimiz siyasi, iqtisadi, elmi və mədəni sahələrdə tam müstəqil şəkildə inkişaf etmək gücünə malikdir. Bu reallıq fonunda yüksək ixtisaslı, bilikli və vətənpərvər kadrlara olan ehtiyac daha da artıb. Sizin kimi ali təhsilli gənc mütəxəssislər bu ehtiyacı qarşılamalı, Azərbaycanın sabahına töhfə verəcək əsas qüvvə kimi çıxış etməlidirlər. Bu, sizin üçün həm məsuliyyətli bir çağırış, eyni zamanda böyük bir fürsətdir. Bu gün yola salındığınız ali məktəbdən yalnız diplomla deyil, həm də Vətənə xidmət əzmi ilə ayrılırsınız. Məhz bu, sizin gələcək uğurlarınızın təməlini təşkil edəcək. Hazırda dünyada hərtərəfli və sürətli inkişaf prosesi müşahidə olunur. İstər texnoloji sahədə, istərsə də iqtisadi və sosial sferalarda baş verən köklü dəyişikliklər qlobal reallıqları yenidən formalaşdırır. Bu proseslər siz gənclərə böyük imkanlar yaradır – sürətli inkişaf templərinə uyğun olaraq sizə daha hazırlıqlı, daha çevik və daha müasir düşüncəli şəkildə formalaşmaq fürsəti verilir. Sizdən gözlənilən əsas keyfiyyətlər – məsuliyyət, işgüzarlıq, dürüstlük və əlbəttə ki, vətənpərvərlikdir. Çünki vətənpərvərlik bütün bu dəyərləri özündə birləşdirən ali məfhumdur. Biz arzu edirik ki, sizin uğurlarınızın sədası dünyanın müxtəlif ölkələrindən, eləcə də doğma vətənimizin ən yüksək zirvələrindən eşidilsin. Unutmayın, universitetin nüfuzu və reytinqi təkcə burada çalışan müəllimlərdən və təhsil alan tələbələrdən deyil, eyni zamanda məzunlarımızın həyatda göstərdikləri fəaliyyət və qazandıqları uğurlardan da asılıdır. Sizin nailiyyətləriniz SDU-nun gələcək nüfuzuna birbaşa təsir göstərəcək. Bu gün fəxrlə deyə bilirik ki, siz dünyanın ən yaxşı universitetlərinin reytinq cədvəlində yer almış Sumqayıt Dövlət Universitetinin məzunlarısınız. Bu, sizin üçün həm qürur, həm də məsuliyyətdir. Siz sadəcə iş axtaran deyil, yeni imkanlar yaradan, ideyaları ilə fərqlənən, təşəbbüskar məzunlar olmalısınız. Bu şərəfli yolda hər birinizə səmimi qəlbdən uğurlar arzulayıram! Sumqayıt Dövlət Universiteti sizin üçün həmişə doğma ev olacaq, müəllimləriniz uğurlarınıza sevinəcək. Gələcəyiniz parlaq, yolunuz aydın, uğurlarınız davamlı olsun! Bayramınız mübarək, əziz məzunlar!
Sonra məzunlara təbriklərini çatdıran Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsi sədrinin müşaviri Əlisa Qurbanov və 2001–2005-ci illərdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin məzunu Simarə Əsədova gənclərin burada qazandıqları bilik və təcrübə ilə ölkənin gələcəyində aparıcı mövqeyə sahib olacaqlarına inamını ifadə ediblər. Tədbirdə Tədris-metodiki mərkəzin direktoru, dosent Osman Hacıyev, Filologiya fakültəsinin Dil və ədəbiyyat kafedrasının baş müəllimi Elşad Əliyev çıxış edərək ali təhsil müəssisəsinin son dövrlərdə əldə etdiyi mühüm uğurları və nailiyyətləri diqqətə çatdıraraq, məzunları təbrik edib, onlara uğurlar arzulayıblar. Məzunlar adından Riyaziyyat fakültəsinin magistrantı İlahə Abdullazadə, Filologiya fakültəsinin tələbəsi Nicat Paşayev, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin tələbəsi Səbinə Mehrəliyeva çıxış edərək Sumqayıt Dövlət Universitetinin məzunu olmaqdan fəxr etdiklərini vurğulayıb, məzun dostlarına xoş arzularını çatdırıblar. Çıxışlardan sonra yüksək akademik göstəriciləri və fəallığı ilə seçilən məzunlara universitetin rəhbərliyi tərəfindən fəxri fərmanlar təqdim edilib. Sonra sülhün rəmzi olan ağ göyərçinlər və şarlar havaya buraxılıb. Tədbir bədii hissə ilə davam edib. Tələbələrin ifasında universitetin marşı səslənib. Ənənəvi “papaqatma” mərasimindən sonra universitetin özfəaliyyət kollektivi ilə yanaşı, tanınmış sənətçilər ifaları ilə məzunları təbrik ediblər.

Home | News | From the pinnacle of education to the future: "Graduation Day" at SSU
Sumgayit State University (SSU) is sending off its next graduates. The years left behind bear the traces of hard work, hopes, and dreams. The university has given not only knowledge, but also unforgettable friends and memories. Graduation may seem like a separation, but this separation is the beginning of the paths leading to tomorrow. The "Graduation Day" was held in front of the main training building of Sumgayit State University in the 2024/2012-year-old educational building on June 30. The event took place in the open air, students, students, masters, their parents, their parents, the graduates of previous years and guests attended. The event began with the National Anthem being played. The memory of the National Leader Heydar Aliyev and our martyrs who died for the territorial integrity of our lands was commemorated.
Delivering the opening speech, the acting rector of the university, corresponding member of ANAS, professor Aminagha Sadigov greeted the participants, congratulated the graduates on the occasion of "Graduation Day", and wished them continuous development in their future careers, high achievements, and success in the new stage of life. He noted that we are sending off today's graduates not just as students who have graduated from higher education, but as highly qualified specialists to participate more actively in the development of our state and the life of our society. "Dear graduates, today we are also in great excitement with you. It is not easy for us to part with you. Over the years, as part of the university family, you have come a long way, enriched with both academic knowledge and personal values. Now you are entering the next stage of life. The more responsible and businesslike you are, the more full and meaningful your life will be, the more valuable and beloved you will be for society," Aminagha Sadigov emphasized. He noted that Graduation Day falls on a very significant period for our country. Our country has fully established its independence under the leadership of President Ilham Aliyev, and today we can proudly say that our state has the power to develop fully independently in the political, economic, scientific and cultural spheres. Against the background of this reality, the need for highly qualified, knowledgeable and patriotic personnel has increased even more. Young specialists with higher education like you must meet this need and act as the main force that will contribute to the future of Azerbaijan. This is both a responsible call and a great opportunity for you. Today, you are leaving not only with a diploma, but also with the determination to serve the Motherland. This is exactly what will form the foundation of your future successes. Currently, a comprehensive and rapid development process is observed in the world. The radical changes taking place in the technological field, as well as in the economic and social spheres, are reshaping global realities. These processes create great opportunities for you young people - in accordance with the rapid pace of development, you are given the opportunity to be more prepared, more flexible and more modern-minded. The main qualities expected of you are responsibility, diligence, honesty, and, of course, patriotism. Because patriotism is a supreme concept that encompasses all these values. We wish that the sound of your successes will be heard from different countries of the world, as well as from the highest peaks of our native land. Remember, the reputation and rating of the university depend not only on the teachers working here and the students studying here, but also on the activities and successes achieved by our graduates in life. Your achievements will directly affect the future reputation of SSU. Today, we can proudly say that you are graduates of Sumgayit State University, which is included in the ranking of the best universities in the world. This is both an honor and a responsibility for you. You should not just be job seekers, but also enterprising graduates who create new opportunities, stand out with their ideas. I sincerely wish each of you success on this honorable path! Sumgayit State University will always be your home, your teachers will be happy with your successes. May your future be bright, your path clear, and your successes continuous! Happy Graduation day, dear graduates!
Then, Alisa Gurbanov, Advisor to the Chairman of the Republican Committee of the Free Trade Union of Education Workers of Azerbaijan, and Simara Asadova, a graduate of Sumgayit State University in 2001–2005, congratulated the graduates and expressed their belief that the young people will occupy a leading position in the future of the country with the knowledge and experience they have gained here. Speaking at the event, the Director of the Educational and Methodological Center, Associate Professor Osman Hajiyev, and the Senior Teacher of the Department of Language and Literature of the Faculty of Philology, Elshad Aliyev, highlighted the significant successes and achievements of the higher education institution in recent times, congratulated the graduates, and wished them success. Speaking on behalf of the graduates, Ilaha Abdullazade, a master's student at the Faculty of Mathematics, Nijat Pashayev, a student at the Faculty of Philology, and Sabina Mehraliyeva, a student at the Faculty of Economics and Management, emphasized their pride in being graduates of Sumgayit State University and conveyed their best wishes to their fellow graduates. After the speeches, graduates who were distinguished for their high academic performance and activity were presented with honorary certificates by the university administration. Then, white doves and balloons, symbols of peace, were released into the air. The event continued with an artistic part. The university anthem was performed by students. After the traditional "throwing the mortarboard" ceremony, well-known artists, along with the university's amateur group, congratulated the graduates with performances.