Yerləşdirilmə tarixi : 17 Mart 2016 10:07
Martın 17-də Elmi Şuranın növbəti iclası keçirildi. Şuraya sədrlik edən rektor, professor Elxan Hüseynov şura üzvlərini milli adət-ənənələrimizi, milli ruhumuzu və yaddaşımızı bütün zənginliyi ilə özündə əks etdirən xalqımızın ən əziz bayramı olan Novruzun gəlişi münasibəti,  həmçinin tədris ilinin ikinci semestrinin başlanması münasibəti ilə təbrik etdi, can sağlığı və yeni-yeni uğurlar arzuladı.
İclasa başlamazdan əvvəl rektor Elxan Hüseynov kollektiv adından Humanitar Məsələlər üzrə prorektor Nizami Namazov dosent, Sona Məhərrəmova tarix, Mətanət Musayeva coğrafiya, Nemət İbayev filologiya,  Natella Sultanova biologiya üzrə fəlsəfə doktorları elmi adların almaları, həmçinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dosenti Albert Tağıyev Türk dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının akademiki adına layiq görulməsi münasibəti ilə  təbrik etdi, onlara elmi fəaliyyətlərində nailiyyətlər arzuladı.
Sonra rektor Elmi Şura üzvülərini iclasın gündəliyi ilə tanış etdi.
Təhsil Nazirliyinin 11.03.2016-cı il tarixli qərarı ilə THOMSON REUTERS elmi-məlumat bazasından səmərəli istifadənin təşkili barədə BDU-nun Tətbiqi Riyaziyyat elmi-tədqiqiat İnstitutunun direktoru, akademik Fikrət Əliyev çıxış edərək Azərbaycanda bu layihənin gerçəkləşməsi üçün Təhsil naziri Mikayıl Cabbarova təşəkkürünü bildirdi. Akademik Fikrət Əliyev Təhsil Nazirliyi ilə “Thomson Reuters” şirkətinin Elmi tədqiqatlar və intellektual mülkiyyət üzrə şöbəsi arasında imzalanan əməkdaşlıq  müqaviləsindən, bu əməkdaşlığın Azərbaycanda elmin inkişafına verdiyi töhfələrdən söz açdı. Bildirdi ki, əməkdaşlıq haqqında müqaviləyə əsasən, Azərbaycanın 40 ali təhsil müəssisəsi Təhsil Nazirliyinin sifarişi əsasında dünyada məşhur elmi istinad indeksi olan “Thomson Reuters Web of Science®” platformasına, eləcə də şirkətin əsas məhsulu olan “Thomson Reuters InCites™” bazasına tam çıxış əldə edəcək. Bu da beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafına təsir edəcəyini və yerli tədqiqatçıların nəşrlərinin sayının artacağını vurğuladı.
2015-2016 – cı tədris ilinin yaz semestrində tədrisin təşkili və gedişi barədə Tədris Metodik Mərkəzin direktoru, dosent İsabal Qurbanovun, Qiyabi təhsil alan magistrantların magistr dissertasiyalarının müdafiəsinin nəticələri barədə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri, dosent Ramiz Hüseynovun məruzələri dinlənildi, müzakirə aparılaraq lazımi qərarlar qəbul olundu.
Sumqayıt Texniki Kollecin strateji inkişaf planı barədə Sumqayıt Texniki Kollecin direktoru, dosent Mətanət Pirquliyeva çıxış edərək qeyd etdi ki, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2011-ci il 15 iyul tarixli 118 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin strukturuna daxil olmayan tabeliyindəki qurumların Siyahısı”nda dəyişikliklər edildi. Orta ixtisas təhsili müəssisələrinin şəbəkəsinin optimallaşdırılması, təkrarlanmanın aradan qaldırılması, idarəetmənin, maliyyələşmənin, kadr hazırlığının səmərəsinin və keyfiyyətinin yüksəldilməsi məqsədi ilə Sumqayıt Dövlət Texniki Kolleci Sumqayıt Dövlət Universitetinə qoşuldu. Bu təcrübə kollecdə təhsil alan tələbələrin həmin kollecin universitetdə təhsilini davam etdirməyə bir motivasiya yaradacağını qeyd etdi. O da vurğulandı ki, kollecdə olan ixtisaslara uyğun olaraq universitetdə yeni ixtisaslar açılsın, kolleci bitirən tələbələr müsabiqə yolu ilə universitetdə təhsillərini davam etdirsinlər.
Ümumi riyaziyyat, Pedaqogika və psixologiya kafedralarında görülən tədris- metodiki və elmi işlərin hesabatı barədə Ümumi riyaziyyat kafedrasının müdiri, dosent Nəbi Qurbanov, Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri, dosent Tariyel Məmmədov, Tədris Metodik Mərkəzin direktoru, dosent İsabal Qurbanov çıxış edərək kafedralarda mövcud vəziyyətin, tədris prossesinin, elmi-tədqiqat işlərinin qənaətbəxş səviyyədə olduğunu bildirdilər.

Yerləşdirilmə tarixi : 17 Март 2016 10:07
17 марта состоялось очередное заседание Ученого совета. Ректор университета профессор Эльхан Гусейнов, являющийся председателем Совета, поздравил членов совета с национальным праздником Новруз Байрам и началом  второго семестра учебного года и  пожелал всем дальнейших успехов.
Перед началом заседания от имени коллектива ректор поздравил с присвоением ученого звания доцента  проректора по гуманитарным вопросам Низами Намазова, за присвоение степени доктора философии по истории Сону Магеррамову,  по географии– Матанат Мусаеву, по филологии -Немат Ибаева, по биологии –Нателлу Султанову, а также доцента факультета экономики и управления Альберта Тагиева за  присвоение звания академика Международной академии наук исследования тюркского мира и пожелал им успехов в научной деятельности. Затем все присутствующие на заседании были ознакомлены с  повесткой дня.
Директор научно-исследовательского института прикладной математики Бакинского государственного университета, академик Фикрет Алиев  выступив с речью о решении Министерства образования от 11.03.2016 года об организации эффективного использования базы данных THOMSON REUTERS, поблагодарил министра образования Микаила Джаббарова за реализацию этого  проекта. Академик Фикрет Алиев рассказав о соглашении о сотрудничестве между  Министерством образования и отделом научных исследований и интеллектуальной собственности "Thomson Reuters", отметил вклад этого сотрудничества в развитие науки в Азербайджане. По его словам, согласно договору о сотрудничестве по заказу  Министерства образования Азербайджана порядка 40 высших учебных заведений будут иметь полный доступ ко всемирно известной платформе “Thomson Reuters Web of Science®”, а также к базе данных “Thomson Reuters InCites™”.        Это повлияет на развитие международного сотрудничества и увеличит количество публикаций отечественных исследователей.
Директор Учебно-методического центра, доцент Исабал  Гурбанов рассказал об организации и ходе учебного процесса весеннего семестра 2015-2016 учебного года.О результатах защит магистерских диссертаций заочных магистрантов рассказал руководитель отдела Докторантуры и магистратуры доцент Рамиз Гусейнов.
Директор Сумгаитского технического колледжа Матанат Пиргулиева рассказав о стратегическом плане развития колледжа отметила, что были внесены изменения в постановление Кабинета Министров № 118 от 15 июля 2011 года "О списке подотчетных учреждений не входящих в состав Министерства образования Азербайджанской Республики". В целях повышения эффективности и качества управления, финансирования, кадровой подготовки, оптимизации сети средне-специальных учебных заведений, Сумгаитский государственный технический колледж был присоединен к Сумгаитскому государственному университету.
Заведующий кафедрой общей математики доцент Наби Гурбанов, заведующий кафедрой педагогики и психологии доцент Тариэль Мамедов и директор Учебно-методического центра Исабал Гурбанов рассказав о проделанной работе на кафедрах,  отметили удовлетворительное состояние учебного процесса и научно-исследовательских работ.