Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Aerokosmik İnformatika İnstitutu arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalandı
Yerləşdirilmə tarixi : 14 Avqust 2025 18:20
Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Aerokosmik İnformatika İnstitutu arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalandı
Sumqayıt Dövlət Universitetində (SDU) Azərbaycan Milli Aerokosmik Agentliyinin Elmi-Tədqiqat Aerokosmik İnformatika İnstitunun(ETAİİ) rəhbərliyi ilə görüş keçirilib. Tədbiri SDU-nun rektoru v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əminağa Sadıqov açaraq qonaqları salamlayıb, onları SDU-da görməkdən məmnunluğunu ifadə edib. O, çıxışında universitetin son illərdəki inkişaf yolundan, həyata keçirilən islahatlardan, tədris mühitinin müasirləşdirilməsi və elmi potensialın gücləndirilməsi istiqamətində atılan addımlardan söz açıb. O, həmçinin, SDU ilə ETAİİ arasında elmi-tədqiqatların aparılması və yüksəkixtisaslı elmi kadrların hazırlanması sahəsində əməkdaşlığın vacibliyini vurğuladı və bunun üçün böyük potensialın olduğunu bildirdi. Daha sonra ETAİİ-nin direktoru, əməkdar müəllim, professor Elçin İsgəndərzadə çıxış edərək rəhbərlik etdiyi institutun fəaliyyəti, həyata keçirilən layihələr və aerokosmik informatika sahəsində əldə etdikləri nailiyyətlər haqqında məlumat verdi. O, hazırda SDU-nun alimləri ilə həyata keçirdikləri birgə layihələrdən bəhs edərək, bu əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin uğurlu nəticələr verəcəyini qeyd etdi. Tədbirin sonunda Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Elmi-Tədqiqat Aerokosmik İnformatika İnstitutu arasında əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu imzalandı. Memoranduma əsasən, tərəflər birgə elmi-tədqiqat layihələrinin icrası, tələbələrin istehsalat təcrübəsinin təşkili, ortaq konfransların keçirilməsi, innovativ texnologiyaların tədris prosesinə inteqrasiyası istiqamətində əməkdaşlıq edəcəklər.

Home | News | A memorandum of cooperation was signed between Sumgayit State University and the Institute of Aerospace Informatics
Yerləşdirilmə tarixi : 14 August 2025 18:20
A memorandum of cooperation was signed between Sumgayit State University and the Institute of Aerospace Informatics
A meeting was held at Sumgayit State University (SSU) with the leadership of the Scientific Research Aerospace Informatics Institute (SRAII) of the Azerbaijan National Aerospace Agency. The event was opened by acting rector of SSU, Corresponding Member of ANAS, Professor Aminagha Sadigov who welcomed the guests and expressed his satisfaction with seeing them at SSU. In his speech, he spoke about the university's development path in recent years, the reforms implemented, and the steps taken to modernize the educational environment and strengthen scientific potential. He also emphasized the importance of cooperation between SSU and SRAII in the field of conducting scientific research and training highly qualified scientific personnel, and stated that there is great potential for this. Then, the director of SRAII, honored teacher, professor Elchin Isganderzadeh, made a speech and provided information about the activities of the institute he leads, the projects implemented, and the achievements achieved in the field of aerospace informatics. He spoke about the joint projects they are currently implementing with SSU scientists and noted that further expansion of this cooperation will yield successful results. At the end of the event, a Memorandum of Understanding on cooperation was signed between Sumgayit State University and the Scientific Research Institute of Aerospace Informatics. According to the memorandum, the parties will cooperate in implementing joint research projects, organizing student internships, holding joint conferences, and integrating innovative technologies into the educational process.