Əsas səhifə | Xəbərlər | “Ali təhsil müəssisələrinin innovasiya mərkəzinə çevrilməsi: Sumqayıt Dövlət Universiteti nümunəsində ” layihəsinin yekun hesabatı və bağlanış tədbiri keçirilib
Yerləşdirilmə tarixi : 18 Sentyabr 2025 17:00
“Ali təhsil müəssisələrinin innovasiya mərkəzinə çevrilməsi: Sumqayıt Dövlət Universiteti nümunəsində ” layihəsinin yekun hesabatı və bağlanış tədbiri keçirilib
Sentyabrın 18-də “Ali təhsil müəssisələrinin innovasiya mərkəzinə çevrilməsi: Sumqayıt Dövlət Universiteti nümunəsində” layihəsinin yekun hesabat tədbiri təşkil olunub.
Tədbirdə Koreya “Eximbank”, Asiya İnkişaf Bankı (AİB), “Ars Praxia”, Koreya Qabaqcıl Elm və Texnologiya İnstitutu (KAIST), Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi, Sumqayıt Dövlət Universiteti (SDU) və digər ali təhsil müəssisələrinin rəhbərləri iştirak ediblər. SDU-nun rektoru v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əminağa Sadıqov çıxış edərək layihənin uğurla icra olunduğunu vurğulayıb. O, universitetin sənaye şəhərində yerləşməsinin strateji üstünlük təşkil etdiyini bildirib: “SDU-nun baza olaraq seçilməsi uğurlu qərardır. Burada əsasən sənaye sahələri üçünkadr hazırlığı həyata keçirilir və innovasiyalar üçün əlverişli zəmin mövcuddur. Layihənin yekunlaşması əməkdaşlığın sonu deyil, əksinə, əldə olunan nəticələr uzunmüddətli və daha səmərəli əməkdaşlıq üçün əsas yaradacaq” – deyə Əminağa Sadıqov qeyd edib. “Eximbank”ın İstanbul ofisinin baş direktoru Hvanvu Kim çıxışında layihənin Azərbaycan və Koreya arasında bilik və təcrübə mübadiləsini gücləndirdiyini, Koreya universitetlərinin uğurlu modellərinin ölkəmizdə innovasiya və startap ekosisteminin formalaşmasına təkan verdiyini qeyd edib. Asiya İnkişaf Bankının Azərbaycan üzrə direktoru Sunniya Durrani-Camal layihənin ölkədə universitet-sənaye əməkdaşlığını gücləndirəcəyini və ali təhsilin tədqiqat, innovasiya potensialının inkişafına mühüm töhfə verəcəyini diqqətə çatdırıb. KAIST-in professoru Seung Hun Han Koreya universitetlərinin innovasiya şəhərlərində startapların və tədqiqat institutlarının inkişaf təcrübəsini bölüşərək bu modelin SDU və Azərbaycan ali təhsil sistemi üçün strateji əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.Əsas məqsəd Azərbaycan ali təhsilini innovasiya və davamlı iqtisadi artım üçün güclü platformaya çevirmək olub. Bu çərçivədə universitetlərdə tədqiqat və kommersiyalaşdırma potensialının artırılması prioritet kimi müəyyən edilib. Qeyd olunub ki, layihə çərçivəsində Koreya təcrübəsi əsasında milli tədqiqat institutlarının və innovasiya mərkəzlərinin yaradılması, hökumət–sənaye–akademiya əməkdaşlığına əsaslanan startap ekosisteminin formalaşdırılması, eləcə də beynəlxalq əməkdaşlıq və innovasiya mərkəzlərinin qurulması istiqamətində strategiyalar hazırlanıb. Eyni zamanda, layihə çərçivəsində SOCAR və özəl sektor nümayəndələri ilə görüşlər keçirilib, universitetlərdə texnologiya idarəetmə ofislərinin yaradılması, tədqiqatların kommersiyalaşdırılması və akademik müstəqilliyin gücləndirilməsi istiqamətində tövsiyələr irəli sürülüb.
“Ars Praxia” şirkətinin icraçı direktoru Leo Kim ali təhsildə innovasiya, universitet-sənaye əməkdaşlığı və bu sahədə beynəlxalq təcrübələrin tətbiqi mövzularında təqdimatla çıxış edib. O, ali təhsilin gələcək inkişaf meyilləri, sənaye ilə əməkdaşlığın yaratdığı imkanlar, həmçinin universitetlərin qlobal rəqabət qabiliyyətinin artırılması istiqamətində atıla biləcək addımlar barədə danışıb.
Daha sonra layihə üzrə təqdim olunan hesabat ətraflı müzakirə olunub, suallar cavablandırılıb, bir sıra təkliflər və tövsiyələr irəli sürülüb.

Home | News | Final Reporting and Closing Ceremony of the Project “Transforming Higher Education Institutions into Innovation Centers: The Case of Sumgayit State University”
Yerləşdirilmə tarixi : 18 September 2025 17:00
Final Reporting and Closing Ceremony of the Project “Transforming Higher Education Institutions into Innovation Centers: The Case of Sumgayit State University”
On September 18, the final reporting event of the project “Transforming Higher Education Institutions into Innovation Centers: Using the Example of Sumgayit State University” was organized.
The event was attended by the heads of Korea “Eximbank”, Asian Development Bank (ADB), “Ars Praxia”, Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST), State Agency for Science and Higher Education under the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Sumgayit State University (SSU) and other higher education institutions. SSU Vice-Rector, Corresponding Member of ANAS, Professor Aminagha Sadigov made a speech and emphasized the successful implementation of the project. He noted that the location of the university in an industrial city is a strategic advantage: “Choosing SSU as a base is a successful decision. Personnel training is carried out here mainly for industrial sectors and there is a favorable ground for innovations. The completion of the project is not the end of cooperation, on the contrary, the results achieved will create a basis for long-term and more effective cooperation,” Aminagha Sadigov noted. Hwanwoo Kim, General Director of the Istanbul Office of Eximbank, noted in his speech that the project strengthens the exchange of knowledge and experience between Azerbaijan and Korea, and that the successful models of Korean universities have given impetus to the formation of an innovation and startup ecosystem in our country. Sunnia Durrani-Jamal, Director of the Asian Development Bank for Azerbaijan, noted that the project will strengthen university-industry cooperation in the country and will make a significant contribution to the development of the research and innovation potential of higher education. Sharing the experience of developing startups and research institutes in innovation cities of Korean universities, Professor Seung Hun Han of KAIST emphasized that this model is of strategic importance for SDU and the Azerbaijani higher education system. The main goal was to turn Azerbaijani higher education into a strong platform for innovation and sustainable economic growth. In this context, increasing the research and commercialization potential of universities was identified as a priority. It was noted that within the framework of the project, strategies were developed to establish national research institutes and innovation centers based on Korean experience, form a startup ecosystem based on government-industry-academia cooperation, as well as establish international cooperation and innovation centers. At the same time, meetings were held with representatives of SOCAR and the private sector within the framework of the project, and recommendations were made towards the establishment of technology management offices at universities, commercialization of research, and strengthening academic independence. Leo Kim, Executive Director of “Ars Praxia,” delivered a presentation on innovation in higher education, university–industry collaboration, and the application of international best practices in this field. He spoke about future development trends in higher education, the opportunities created by cooperation with industry, as well as the steps that can be taken to enhance the global competitiveness of universities. Leo Kim, Executive Director of Ars Praxia, made a presentation on innovation in higher education, university-industry cooperation, and the application of international practices in this field. He spoke about the future development trends of higher education, the opportunities created by cooperation with industry, as well as steps that can be taken to increase the global competitiveness of universities.
Then, the report submitted on the project was discussed in detail, questions were answered, and a number of proposals and recommendations were put forward.