Martın 19-da universitetimizdə keçirilən təqdimatda ERASMUS+ proqramı çərçivəsində  “Rusiya Federasiyası,Çin və Azərbaycanda binaların enerji və ekoloji səmərəliliyi üzrə açıq və distant təhsil formasında peşə bakalavrı (LPEB)"  layihəsinin təqdimat keçirildi. Fransa üzrə LPEB ERASMUS layihəsinin kordinatoru Jan Noel Pakound və Azərbaycan üzrə layihənin kordinatoru Texniki Universitetin dosenti Həsən Həsənov əvvəlcə Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektor, dosent Qafar Atayevlə görüşərək layihənin ümumi məqsədləri haqqında fikir mübadiləsi apardılar. Qeyd edək ki, Sumqayıt Dövlət universiteti 2015-ci ildə qalib olmuş ERASMUS+LPEB layihəsinin tərəfdaşıdır. Layihədə əsas məqsəd  tərəfdaş ölkələrdə ali təhsildəki islahatlara və modernləşmələrə, ali təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi İnsan resurslarının qarşılıqlı inkişafına dəstək vermək,  Avropa İttifaqına üzv ölkələr arasında ali təhsil və elmi tədqiqat institutları şəbəkəsi yaradılmasının təkmilləşdirmək,tərəfdaş ölkələr üçün prioritet sayılan akademik fənnlər üzrə fənn proqramlarının Avropa Kredit Transfer və Akkumilyasiya sistemi (ECTS), 3 səviyyəli təhsil sistemi və diplomların tanınması mexanizmlərinin köməyi ilə modernləşdirilməsi, Binaların enerji səmərəliliyi üzrə hər bir ölkənin  tələblərinə adoptasiya olunmuş peşə bakalavrı hazırlığı (İkili diplom və ya birgə diplom), müəllim və tələbələrin mobilliyini təmin etmək məqsədilə tərəfdaşlığı inkişaf etdirmək, Fənn proqramlarının və onların məzmunlarının təkmilləşdirilməsi, 30 müəllimin Aİ-də təkmilləşdirmə kurslarında iştirak və layihə üzrə yeni yaradılacaq kurslar üzrə 150 tələbənin hazırlanması, Binaların enerji səmərəliliyinin inkişafı üçün resurs mərkəzlərinin yaradılması nəzərdə tutulmuşdur. Qeyd etmək lazımdır ki, layihə üzrə 20 Universitet : 7 Avropa Universiteti, 7 Rusiya Universiteti 3 Azərbaycan Universiteti, 3 Çin Universiteti tərəfdaşdılar. Layihə ilə bağlı nəzərdə tutulan 3 əsas hədəf İqlimin istiləşməsinə qarşı mübarizə, Bərpa olunan enerjilərin səfərbər olunması, Enerji səmərəliliyi barədə müzakirə aparıldı.
Təqdimatda Fransa üzrə LPEB ERASMUS + layihəsinin kordinatoru Jan  Noel Pakound və Azərbaycan üzrə layihənin kordinatoru Texniki Universitetin dosenti Həsən Hüseynov, Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektor, dosent Qafar Atayev, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı, dosent Tamella Əhmədova, Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri, dosent Ramiz Hüseynov, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, dosent Turqay Hüseynov, şöbənin əməkdaşı Samirə Məmmədova və Fizika və elektroenergetika fakültəsinin müəllimləri: dosent Aşura Həşimova, dosent Nadir Hacıbalayev və texnika üzrə fəlsəfə doktoru Sevil Abdullayeva iştirak edirdilər.

Главная страница | Новости | Презентация в рамках Erasmus +
19 марта в университете в рамках программы ERASMUS + состоялась презентация проекта LPEB «Разработка программы бакалавриата в области открытого и дистанционного обучения по энерго-  и экологической эффективности при строительстве зданий в РФ, Китае и Азербайджане».  Встретившись с проректором по заочному, дополнительному и дистанционному образованию Гафаром Атаевым, координаторы проекта из Франции господин Пашу Жан Ноэль Лоран и из Азербайджана - доцент Технического университета Гасан Гасанов обсудили общие цели проекта.  Отметим, что Сумгаитский государственный университет является  партнером в  победившем  в 2015 году проекте ERASMUS + LPEB.
Основная цель проекта - модернизация и усовершенствование высшего образования; развитие человеческих ресурсов в странах партнерах; усовершенствование процесса создания сети высших учебных и научных институтов между странами, входящими в Европейский Союз; модернизация приоритетных для стран-партнеров программ по академическим дисциплинам при помощи механизмов Европейской системы перевода и накопления кредитов (ECTS), 3-х ступенчатой системы образования  и признания дипломов; разработка программы прикладного бакалавриата по направлению подготовки специалистов по  «энергоэффективности в строительстве», адаптированной к потребностям соответствующей страны (двойные или совместные дипломы); развитие партнерских отношений в целях обеспечения мобильности преподавателей и студентов; улучшение содержания образовательных программ;  организация проведения курсов ЕС по повышению квалификации для 30-ти преподавателей и подготовка 150 студентов на курсах в рамках проекта; создание ресурсных центров, разработанных для повышения энергоэффективности зданий.
Следует отметить, что вузами-партнерами  проекта стали  20 университетов: 7 из Европы, 7-России, 3-Азербайджана, 3-Китая. Были обсуждены основные элементы проекта: борьба с глобальным потеплением, использование возобновляемых источников энергии, эффективность использования энергии.
На презентации приняли участие координаторы проекта из Франции господин Пашу Жан Ноэль Лоран, из Азербайджана - доцент Технического университета Гасан Гасанов, проректор по заочному, дополнительному и дистанционному образованию Гафар Атаев, декан факультета физики и электроэнергетики, доцент Тамелла Ахмедова, руководитель отдела Магистратуры и докторантуры, доцент Рамиз Гусейнов, руководитель отдела Международного сотрудничества, доцент Тургай Гусейнов, сотрудник отдела Международного сотрудничества Самира Мамедова,  преподаватели факультета физики и электроэнергетики доцент Ашура Гашимова , доцент Надир Гаджибалаев, доктор философии по техническим наукам  Севиль Абдуллаева.