Sumqayıt Dövlət Universitetində (SDU) Karyera və Məzunlarla İş Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Ağıllı şəhər, yaşıl gələcək: World Urban Forum (WUF)2026-a doğru” layihəsi çərçivəsində “Rebuild Karabakh” hakatonu ilə bağlı tələbələr üçün infosessiya keçirilib. Tədbiri Karyera və məzunlarla iş mərkəzinin direktoru Anar Dünyamalıyev açaraq iştirakçıları salamlayıb, universitetdə tələbələrin innovativ təşəbbüslərinə verilən dəstəyin önəmini vurğulayıb. Sonra “Ağıllı Şəhər, Yaşıl Gələcək: WUF 2026-a doğru” layihəsinin rəhbəri Günel Qurbanova layihənin məqsədləri haqqında danışaraq ümumi məlumat verib. O, layihənin əsas hədəfinin gənclərin innovativ ideyalarını dəstəkləmək, onların texnoloji bacarıqlarını inkişaf etdirmək və Qarabağın bərpasına töhfə vermək olduğunu bildirib. Daha sonra layihə koordinatoru Fatimə Əzizova “Rebuild Karabakh” hakatonu haqqında ətraflı məlumat verib. Layihənin Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin və “Qarabağın Tərəqqisi Naminə” İctimai Birliyinin dəstəyi ilə həyata keçirildiyi qeyd edilib və hakatonun dayanıqlı inkişaf prinsiplərinə əsaslandığı bildirilib. İnfosessiyada iştirakçılara hakatonun istiqamətləri ( ağıllı şəhər idarəçiliyi, yaşıl texnologiyalar, davamlı mobillik və s. ), mərhələləri (qeydiyyat, ilkin seçmə, mentor proqramı, təlim mərhələləri) və qiymətləndirmə meyarları barədə ətraflı məlumat verilib. Həmçinin qaliblər üçün nəzərdə tutulan mentor-dəstək imkanları, investorlara çıxış imkanı və WUF13 də iştirak hüququnu qazanması haqqında məlumat verilib. İdeyaların "Ağıllı şəhər, yaşıl gələcək" prinsiplərinə uyğun platformada necə inkişaf etdirilicəyi haqqında təqdimatlar göstərilib.
Sonda tələbələrin sualları cavablandırılıb, hakatona qoşulma qaydaları və qeydiyyat prosesi barədə əlavə informasiyalar nəzərə çatdırılıb.Hakatona qoşulmaq üçün qeydiyyat forması: https://forms.fillout.com/t/wzfNzA2HC

Home | News | An info session was held on the “Rebuild Karabakh” hackathon at SSU
An info session was held for students on the "Rebuild Karabakh" hackathon at Sumgayit State University (SSU) within the framework of the "Smart City, Green Future: World Urban Forum (WUF) 2026" project, organized by the Career and Alumni Center.
Director of the Career and Alumni Center, Anar Dunyamaliyev opened the event, welcomed the participants, and emphasized the importance of supporting students' innovative initiatives at the university.
Then, the head of the "Smart City, Green Future: WUF 2026" project, Gunel Gurbanova spoke about the goals of the project and provided general information. She stated that the main goal of the project is to support the innovative ideas of young people, develop their technological skills, and contribute to the restoration of Karabakh.
Then, project coordinator Fatima Azizova provided detailed information about the "Rebuild Karabakh" hackathon. It was noted that the project was implemented with the support of the Agency for State Support to Non-Governmental Organizations and the Public Union "For the Progress of Karabakh", and that the hackathon was based on the principles of sustainable development.
In the infosession, participants were provided with detailed information about the hackathon's directions (smart city management, green technologies, sustainable mobility, etc.), stages (registration, preliminary selection, mentor program, training stages), and evaluation criteria. Information was also provided about the mentoring and support opportunities provided for the winners, access to investors, and the right to participate in WUF13.
Presentations were made on how ideas can be developed on a platform in line with the principles of "Smart City, Green Future". At the end, students' questions were answered, and additional information about the rules for joining the hackathon and the registration process was provided. Registration form to join the hackathon:  https://forms.fillout.com/t/wzfNzA2HC