Əsas səhifə | Xəbərlər | Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun 90, akademik Toğrul Şahtaxtinskinin 100 illik yubileylərinə həsr olunan respublika elmi konfransı işə başlayıb
Yerləşdirilmə tarixi : 23 Oktyabr 2025 13:15
Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun 90, akademik Toğrul Şahtaxtinskinin 100 illik yubileylərinə həsr olunan respublika elmi konfransı işə başlayıb
Oktyabrın 22-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında akademik M.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun 90 və Azərbaycanın görkəmli kimyaçı alimi, akademik Toğrul Şahtaxtinskinin 100 illik yubileylərinə həsr olunmuş respublika elmi konfransı öz işinə başlayıb.
Əvvəlcə Kataliz və Qeyri-Üzvi Kimya İnstitutunun və akademik Toğrul Şahtaxtinskinin fəaliyyətini əks etdirən sərgi nümayiş etdirilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun 90 ildə çətin, məsuliyyətli və şərəfli yol keçdiyini, ölkəmizdə kimya elminin inkişafına mühüm töhfələr verdiyini bildirib. O, qurumun 90 illik fəaliyyəti dövründə bir çox uğurlara imza atıldığını, mühüm elmi nəticələrin əldə olunduğunu söyləyib.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda kimya elminin nəzəri cəhətdən şərh olunması və təhlili əsasında aparılan mühüm tədqiqatlar dünya alimlərinin diqqətini ölkə elminə yönəldib. Azərbaycanın elm tarixində özünəməxsus yer tutan bu institut dünya məkanında da tanınan və qəbul edilən mötəbər elmi müəssisədir. Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutu Azərbaycan elminin nailiyyətlərini dünya elmi sferasına qaldırmağı bacarıb.
Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun ölkəmizə görkəmli alimlər bəxş etdiyini söyləyən AMEA rəhbəri həmin alimlərdən biri olan akademik Toğrul Şahtaxtinskinin zəngin yaradıcılığı barədə məlumat verib. Bildirib ki, akademik Toğrul Şahtaxtinski böyük alim olmaqla yanaşı, həm də bacarıqlı elm təşkilatçısı olub. O, uzun müddət Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi və Rəyasət Heyətinin üzvü kimi fəaliyyət göstərib, AMEA-nın inkişafında, elmi-təşkilati fəaliyyətində mühüm rol oynayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda böyük elmi məktəblərin formalaşdığını, bu ənənənin inkişaf və davam etdirildiyini vurğulayıb.
Hazırda institutun akademik Dilqəm Tağıyevin rəhbərliyi ilə özünün yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu deyən AMEA rəhbəri müəssisənin müstəqillik dövrünün və Azərbaycan reallıqlarının çağırışlarına, eləcə də dünya elminin qarşıya qoyduğu yüksək tələblərə uyğun şəkildə fəaliyyət göstərdiyini qeyd edib: “Zamanın tələblərinə cavab verən modernləşmə prosesi nəticəsində institutun fəaliyyəti yenidən qurulub, kimya elminin aktual problemləri üzrə tədqiqatlar genişləndirilib, yeni elmi istiqamətlər müəyyənləşdirilib. İnstitut əməkdaşlarının məqalələri kollektivin elmi intellektual səviyyəsini, Azərbaycan elminə gətirdiyi yenilikləri, eləcə də institutun dünya elmində tutduğu yeri aydın və əyani şəkildə təsəvvür etməyə imkan verir”.
Çıxışının sonunda akademik İsa Həbibbəyli institut rəhbərliyini və əməkdaşlarını yubiley münasibətilə təbrik edib, elmi müəssisədə bundan sonra da kimya sahəsində yeni elmi nəticələrin və nailiyyətlərin əldə olunacağına əminliyini bildirib.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, Kataliz və Qeyri-Üzvi Kimya İnstitutunun baş direktoru akademik Dilqəm Tağıyev rəhbərlik etdiyi müəssisənin fəaliyyəti və akademik Toğrul Şahtaxtinskinin ömür yoluyla bağlı məruzə ilə çıxış edib. O, məruzəsində institutun yaranma tarixi, fəaliyyət istiqamətləri, burada işləmiş görkəmli kimyaçılar, onların ixtiraları, eləcə də institutda ölkə elminin beynəlxalq aləmə inteqrasiyası, yeni nəsil ixtisaslı kadrların yetişdirilməsi, prioritet istiqamətlərdə aparılan tədqiqatlar barədə ətraflı məlumat verib.
Bildirilib ki, Kimya İnstitutu 1935-ci ildə SSRİ Elmlər Akademiyasının yeni təsis edilmiş Azərbaycan filialının tərkibindəki kimya və tətbiqi kimya bölmələri əsasında yaradılıb. 1929-cu ildə Azərbaycana dəvət olunmuş SSRİ EA-nın müxbir üzvü Konstantin Krasuski Kimya İnstitutun təşkilatçısı və ilk direktoru olub. Sonralar instituta SSRİ EA Azərbaycan filialının professoru Məmmədəmin Əfəndi, professor Şıxbala Əliyev, Azərbaycan EA-nın müxbir üzvü Şamxal Məmmədov, Azərbaycan EA-nın müxbir üzvü Heydər Əfəndiyev, akademik İzzət Orucova, Azərbaycan EA-nın müxbir üzvü Zülfüqar Zülfüqarov, Azərbaycan EA-nın müxbir üzvü Telman Qurbanov, akademik Ramiz Rizayev rəhbərlik edib. Sonrakı illərdə institut bir sıra struktur dəyişikliklərinə məruz qalıb və 2014-cü ildə elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətlərinə uyğun olaraq indiki adını alıb.
Akademik Dilqəm Tağıyev vurğulayıb ki, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutu fəaliyyət göstərdiyi bütün dövrlərdə həm Azərbaycanda, həm də respublikadan kənarda aparıcı elmi mərkəz kimi şöhrət qazanıb. Bu qurumun alimləri mühüm elmi və praktiki əhəmiyyət kəsb edən fundamental və tətbiqi tədqiqatlar aparıblar. Bu tədqiqatlardan resirkulyasiya nəzəriyyəsinin yaradılması, kimya komplekslərinin optimallaşdırılması və modelləşdirilməsi, geokimya, kristallokimya, kimyəvi kinetika və kataliz, metalların korroziyadan mühafizəsi, kolloid kimya, qeyri-üzvi maddələrin kimyası, materialşünaslıq, koordinasion birləşmələr, mineral xammalın emalı, biomimetik kataliz, makromolekullar kimyası və digər tədqiqatları xüsusi qeyd etmək olar.
İnstitutda son illərdə əldə olunan nailiyyətləri xüsüsi vurgulayan akademik Dilqəm Tağıyev qurumda iki beynəlxalq laboratoriyanın təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb. O, impakt faktoru yüksək olan nüfuzlu jurnallarda çap olunan məqalələrin və onlara edilən istinadların sayının sürətlə artdığını, innovasiya xarakterli işlərin yerinə yetirildiyini, bəzi işlərin tətbiq olunduğunu, eləcə də gələcəkdə institutun elmi simasını müəyyən edəcək perspektiv elmi istiqamətlər üzrə tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, institut əməkdaşları tərəfindən 2015-2025-cü illərdə 1800 məqalə (onlardan 1150-i Scopus və Web of Science bazalarında indeksləşən jurnallarda) və 14-ü xaricdə olamaqla, 95 kitab və monoqrafiya çap olunub. Müəssisə əməkdaşlarının məqalələrinə 19 mindən çox istinad edilib, 100 respublika patenti və Avrasiya patenti alınıb, ümumi dəyəri 4,5 mln AZN olan 34 qrant layihəsi (20-si beynəlxalq olmaqla) yerinə yetirilib. İnstitut 2023 və 2024-cü illərdə beynəlxalq SCİmago reytinq cədvəlində yer alan 9000-dən çox elmi qurum (universitet, institut, milli və özəl laboratoriyalar) arasında Azərbaycandan olan 8 elmi təşkilatdan biri olub.
Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda aparılmış elmi-tədqiqatların nəticələrinin dövlət tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini söyləyən məruzəçi əlavə edib ki, müəssisə əməkdaşlarından bir nəfər Sosialist Əməyi Qəhrəmanı fəxri adına, bir nəfər “Lenin” mükafatına, bir nəfər SSRİ “Lenin komsomolu” mükafatına, altı nəfər Azərbaycanın SSR Dövlət Mükafatına, üç nəfər Lenin, bir nəfər “Oktyabr inqilabı”, üç nəfər “Qırmızı Əmək Bayrağı”, beş nəfər “Şərəf Nişanı”, bir nəfər Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatına, bir nəfər “Şərəf” və altı nəfər “Şöhrət” ordenlərinə, bir çoxları isə “Əməkdar elm xadimi”, “Əməkdar elm və texnika xadimi”, “Əməkdar müəllim” fəxri adlarına, “Əməkdə fərqləndiyinə görə”, “Tərəqqi”, “Azərbaycan Xalq Cümhurriyətinin 100 illiyi (1919-2019)” və “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923–2023)” medallarına və digər mükafatlara layiq görülüblər.
Akademik Toğrul Şahtaxtinskinin mənalı ömür yolundan, Azərbaycan elminə verdiyi töhfələrdən danışan direktor bildirib ki, 1959-cu ildə neftə həsr olunmuş ilk monoqrafiyası ilə tanınan Toğrul Şahtaxtinski uzun illər boyu ölkəmizdə neft kimyası və kimya texnologiyası sahəsində fundamental araşdırmalar aparıb. Alimin tədqiqatları neft-kimyəvi sintez, kimyəvi kinetika və kataliz, kimya texnologiyasının nəzəri əsaslarına həsr olunub. Həmin tədqiqatlar üzvi və neft kimya sintezi proseslərində karbohidrogenlərin katalitik çevrilmələrinin öyrənilməsi, kimya texnologiyasının elmi əsaslarının işlənib hazırlanması ilə bağlı geniş spektrə malik problemləri əhatə edir.
Onun sözlərinə görə, akademik Toğrul Şahtaxtinski mürəkkəb kimya-texnoloji komplekslərin modelləşdirilməsi və optimallaşdırılmasının elmi-nəzəri prinsiplərini müəyyən edib. Görkəmli alim səmərəli elmi yaradıcılıqla yanaşı, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması işinə də böyük önəm verib, onun rəhbərliyi altında 60-dan çox elmlər namizədi və elmlər doktoru hazırlanıb.
Akademik Dilqəm Tağıyev qeyd edib ki, Toğrul Şahtaxtinski Azərbaycan elminin inkişafındakı xidmətlərinə görə müstəqil Azərbaycan Respublikasının ali mükafatları olan “Şöhrət” və “İstiqlal” ordenləri ilə təltif edilib.
Konfransda çıxış edən akademiklər Akif Əlizadə, Vaqif Fərzəliyev, Vaqif Abbasov, AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimov, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini, Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin rektoru dosent Rüfət Əzizov, Özbəkistan MEA Ümumu və Qeyri üzvi Kimya İnstitunun təmsilçisi professor Gülrux Beqjanova və başqaları institut kollektivini əlamətdar gün münasibətilə təbrik edib, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıblar. Çıxışlarda, həmçinin akademik Toğrul Şahtaxtinskinin elmi irsindən bəhs olunub, kimyaçılar mühitində mehribanlıq ənənələri yaratmış görkəmli alimin böyük nüfuz və hörmət sahibi olduğu bildirilib.
Sonda akademik Toğrul Şahtaxtinskinin ailəsi adından nəvəsi Emin Şahtaxtinski çıxış edərək babasının xatirəsinə göstərilən diqqəətə görə tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına təşəkkür edib.

Home | News | The republican scientific conference dedicated to the 90th anniversary of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry and the 100th anniversary of Academician Togrul Shahtakhtinsky has begun
Yerləşdirilmə tarixi : 23 October 2025 13:15
The republican scientific conference dedicated to the 90th anniversary of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry and the 100th anniversary of Academician Togrul Shahtakhtinsky has begun
On October 22, a republican scientific conference dedicated to the 90th anniversary of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry named after Academician M. Naghiyev and the 100th anniversary of the outstanding chemist of Azerbaijan, Academician Togrul Shahtakhtinsky has begun at the Central Scientific Library of ANAS.
First, an exhibition reflecting the activities of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry and Academician Togrul Shahtakhtinsky was displayed. Opening the event with an introductory speech, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli stated that the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry has passed a difficult, responsible and honorable path in 90 years and has made significant contributions to the development of chemical science in our country. He said that during the 90 years of activity of the institution, many successes have been achieved and important scientific results have been achieved.
The head of ANAS noted that important research conducted at the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry based on the theoretical interpretation and analysis of chemical science has drawn the attention of world scientists to the country's science. This institute, which holds a unique place in the history of science in Azerbaijan, is a reputable scientific institution that is recognized and accepted worldwide. The Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry has managed to elevate the achievements of Azerbaijani science to the world scientific sphere. Stating that the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry has provided our country with outstanding scientists, the head of ANAS provided information about the rich creativity of one of those scientists, Academician Togrul Shahtakhtinsky. He noted that Academician Togrul Shahtakhtinsky was not only a great scientist, but also a skilled organizer of science. He worked as an academician-secretary and a member of the Presidium of the Department of Chemical Sciences of the Azerbaijan Academy of Sciences for a long time, playing an important role in the development and scientific and organizational activities of ANAS. Academician Isa Habibbeyli emphasized that great scientific schools have been formed at the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry, and that this tradition is being developed and continued.
The head of ANAS, who said that the institute is currently entering a new stage of development under the leadership of academician Dilgam Taghiyev, noted that the institution is operating in accordance with the challenges of the period of independence and the realities of Azerbaijan, as well as the high requirements set by world science: "As a result of the modernization process that meets the requirements of the time, the activities of the institute have been reorganized, research on current problems of chemical science has been expanded, and new scientific directions have been identified. The articles of the institute's employees allow us to clearly and vividly imagine the scientific intellectual level of the collective, the innovations it has brought to Azerbaijani science, as well as the place the institute occupies in world science".
At the end of his speech, Academician Isa Habibbeyli congratulated the institute's management and staff on the anniversary and expressed his confidence that the scientific institution will continue to achieve new scientific results and achievements in the field of chemistry.
Then, Vice-President of ANAS, Director General of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry, Academician Dilgam Taghiyev, made a report on the activities of the institution he leads and the life of Academician Togrul Shahtakhtinsky. In his report, he provided detailed information about the history of the institute's establishment, its areas of activity, the prominent chemists who have worked here, their inventions, as well as the integration of the country's science into the international community, the training of a new generation of qualified personnel, and research conducted in priority areas. It was noted that the Institute of Chemistry was established in 1935 on the basis of the chemistry and applied chemistry departments of the newly established Azerbaijan branch of the USSR Academy of Sciences.
Konstantin Krasuski, a corresponding member of the USSR Academy of Sciences, who was invited to Azerbaijan in 1929, became the organizer and first director of the Institute of Chemistry. Later, the institute was headed by Professor Mammadamin Efendi of the Azerbaijan branch of the USSR Academy of Sciences, Professor Shikhbala Aliyev, Corresponding Member of the Azerbaijan Academy of Sciences Shamkhal Mammadov, Corresponding Member of the Azerbaijan Academy of Sciences Heydar Efendiyev, Academician Izzet Orujova, Corresponding Member of the Azerbaijan Academy of Sciences Zulfugar Zulfugarov, Corresponding Member of the Azerbaijan Academy of Sciences Telman Gurbanov, and Academician Ramiz Rizayev. In subsequent years, the institute underwent a number of structural changes and in 2014 received its current name in accordance with the main directions of its scientific activity.
Academician Dilgam Taghiyev emphasized that the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry has gained fame as a leading scientific center both in Azerbaijan and outside the republic throughout its existence. Scientists at this institution have conducted fundamental and applied research of significant scientific and practical importance. Among these studies, the creation of the theory of recirculation, optimization and modeling of chemical complexes, geochemistry, crystallochemistry, chemical kinetics and catalysis, corrosion protection of metals, colloidal chemistry, chemistry of inorganic substances, materials science, coordination compounds, processing of mineral raw materials, biomimetic catalysis, chemistry of macromolecules, and other studies can be particularly noted.
Academician Dilgam Taghiyev, emphasizing the achievements made at the institute in recent years, noted that two international laboratories have been established at the institution. He noted that the number of articles published in prestigious journals with a high impact factor and the number of references to them is rapidly increasing, innovative work is being carried out, some work is being applied, and research is being conducted on promising scientific directions that will determine the scientific face of the institute in the future. He noted that in 2015-2025, 1,800 articles (1,150 of which were in journals indexed in Scopus and Web of Science databases) and 95 books and monographs were published by the institute's employees, 14 of which were abroad. More than 19,000 references were made to the articles of the institution's employees, 100 republican patents and Eurasian patents were obtained, and 34 grant projects (20 of which were international) with a total value of 4.5 million AZN were implemented. The Institute was one of 8 scientific organizations from Azerbaijan among more than 9,000 scientific institutions (universities, institutes, national and private laboratories) included in the international SCImago ranking table in 2023 and 2024.
The speaker, who said that the results of scientific research conducted at the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry were highly appreciated by the state, added that one of the employees of the institution was awarded the honorary title of Hero of Socialist Labor, one was awarded the "Lenin" Prize, one was awarded the "Lenin Komsomol" Prize of the USSR, six were awarded the State Prize of the Azerbaijan SSR, three were awarded the Lenin, one was awarded the "October Revolution", three were awarded the "Red Banner of Labor", five were awarded the "Badge of Honor", one was awarded the State Prize of the Republic of Azerbaijan, one was awarded the "Honor" and six were awarded the "Glory" orders, and many were awarded the honorary titles of "Honored Scientist", "Honored Worker of Science and Technology", "Honored Teacher", "For Distinction in Labor", "Progress", "100th Anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic (1919-2019)" and "100th Anniversary of Heydar Aliyev (1923-2023)" medals. and other awards.
Speaking about the meaningful life path of Academician Togrul Shahtakhtinsky and his contributions to Azerbaijani science, the director said that Togrul Shahtakhtinsky, known for his first monograph dedicated to oil in 1959, has conducted fundamental research in the field of petrochemistry and chemical technology in our country for many years. The scientist's research is devoted to the theoretical foundations of petrochemical synthesis, chemical kinetics and catalysis, and chemical technology. These studies cover a wide range of problems related to the study of catalytic transformations of hydrocarbons in organic and petrochemical synthesis processes, and the development of the scientific foundations of chemical technology.
According to him, Academician Togrul Shahtakhtinsky has identified the scientific and theoretical principles of modeling and optimizing complex chemical-technological complexes. In addition to fruitful scientific creativity, the prominent scientist attached great importance to the training of highly qualified personnel, and more than 60 candidates of sciences and doctors of sciences were trained under his leadership. Academician Dilgam Taghiyev noted that Togrul Shahtakhtinsky was awarded the highest awards of the independent Republic of Azerbaijan, the "Shohrat" and "Istiglal" orders, for his services to the development of Azerbaijani science.
Academicians Akif Alizade, Vagif Farzaliyev, Vagif Abbasov, academician-secretary of ANAS academician Arif Hashimov, deputy director of the State Agency for Science and Higher Education, acting rector of Sumgayit State University, corresponding member of ANAS Aminaga Sadigov, rector of Azerbaijan State Oil and Industry University, associate professor Rufat Azizov, representative of the Institute of General and Inorganic Chemistry of the National Academy of Sciences of Uzbekistan, professor Gulrukh Begjanova and others, who spoke at the conference, congratulated the institute staff on the significant day and wished them success in their future activities.
The scientific legacy of Academician Togrul Shahtakhtinsky was also discussed, and it was stated that the outstanding scientist, who created traditions of friendliness in the environment of chemists, had great influence and respect.
Finally, on behalf of the family of academician Togrul Shahtakhtinsky, his grandson Emin Shahtakhtinsky spoke and thanked the organizers and participants of the event for the attention shown to the memory of his grandfather.