Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universiteti “QS Stars” audit qiymətləndirməsində iştirak edib
Yerləşdirilmə tarixi : 27 Oktyabr 2025 17:16
Sumqayıt Dövlət Universiteti “QS Stars” audit qiymətləndirməsində iştirak edib
Sumqayıt Dövlət Universiteti (SDU) “Quacquarelli Symonds” (QS) qlobal reytinq agentliyi tərəfindən aparılan “QS Stars” audit qiymətləndirməsində iştirak edib. Nəticələrə əsasən, universitet Tədris (Teaching) və Yaxşı idarəetmə (Good Governance) kateqoriyaları üzrə 5 ulduz (mükəmməl) göstərici ilə qiymətləndirilib. Ümumilikdə 9 kateqoriya üzrə qiymətləndirilən SDU İnfrastruktur (Facilities), Məşğulluq (Employability), Proqram akkreditasiyası (Program Strength) və Ətraf mühitə təsir (Environmental Impact) meyarları üzrə 4 ulduz, eləcə də Müxtəliflik, bərabərlik və inklüzivlik (Diversity, Equity and Inclusion) və Akademik inkişaf (Academic Development) göstəriciləri üzrə 3 ulduz alaraq ümumi nəticə etibarilə 3 ulduz səviyyəsində qiymətləndirilib. Qeyd edək ki, “QS Stars” - dünyanın ali təhsil müəssisələrini çoxşaxəli meyarlar əsasında qiymətləndirən beynəlxalq reytinq sistemidir. Bu audit prosesi universitetlərin fəaliyyətini tədris keyfiyyəti, elmi tədqiqat, infrastruktur, beynəlmiləllik, məşğulluq imkanları və digər sahələr üzrə obyektiv göstəricilərlə ölçür. “QS Stars” qiymətləndirilməsi ali təhsil müəssisələrinə öz güclü tərəflərini beynəlxalq miqyasda nümayiş etdirmək və gələcək inkişaf istiqamətlərini müəyyənləşdirmək imkanı yaradır. Universitetin kollektivi tərəfindən həyata keçirilən məqsədyönlü fəaliyyətin nəticəsi olan bu uğur SDU-nun keyfiyyətə, şəffaf idarəetməyə və dayanıqlı inkişaf prinsiplərinə sadiqliyinin göstəricisidir.
Sumqayıt Dövlət Universiteti rəhbərliyi bu nailiyyətin əldə olunmasında əməyi olan bütün professor-müəllim heyətinə, inzibati və elmi-tədqiqat əməkdaşlarına, eləcə də tələbələrə təşəkkürünü bildirir.

Sumgayit State University participated in the “QS Stars” audit assessment
Sumgayit State University (SSU) participated in the "QS Stars" audit assessment conducted by the global rating agency "Quacquarelli Symonds" (QS). Based on the results, the university was rated 5 stars (excellent) in the Teaching and Good Governance categories. SSU which was evaluated in a total of 9 categories, received 4 stars for the criteria of Infrastructure (Facilities), Employability, Program Accreditation (Program Strength) and Environmental Impact, as well as 3 stars for the indicators of Diversity, Equity and Inclusion and Academic Development, resulting in an overall rating of 3 stars. It should be noted that "QS Stars" is an international rating system that evaluates the world's higher education institutions based on multi-faceted criteria. This audit process measures the performance of universities with objective indicators in areas such as teaching quality, scientific research, infrastructure, internationalization, employment opportunities, and other areas. The QS Stars assessment provides higher education institutions with an opportunity to showcase their strengths on an international scale and identify future development directions. This success, which is the result of purposeful activities carried out by the university's staff, is an indication of SSU's commitment to quality, transparent management, and sustainable development principles.
The administration of Sumgayit State University expresses its gratitude to all the faculty, administrative and research staff, as well as students who contributed to this achievement.