Sumqayıt Dövlət Universitetində “Milli Mətbuat 150 – Rəqəmsal erada gənclər və media savadlılığı” layihəsi çərçivəsində növbəti məlumatlandırıcı infosessiya keçirilib
14 noyabr tarixində Sumqayıt Dövlət Universitetində Medianın İnkişafı Agentliyi, Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu və “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Milli Mətbuat 150 – Rəqəmsal erada gənclər və media savadlılığı” layihəsi çərçivəsində növbəti məlumatlandırıcı infosessiya keçirilib. Tədbirin açılışında Sumqayıt Dövlət Universitetinin sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru, dosent Elmar Xəlilov iştirakçıları salamlayaraq “Əkinçi” qəzetinin yeni ziyalı nəslin formalaşmasında və təhsilin inkişafında oynadığı rolu, həmçinin müstəqillik dövründə Ulu Öndər Heydər Əliyevin senzuranın ləğvi ilə media mühitinə verdiyi təkan və cənab Prezident İlham Əliyevin medianın inkişafına göstərdiyi davamlı dəstəyi vurğulayıb. Medianın İnkişafı Agentliyinin Media Dəstək Layihələri və Strateji Planlaşdırma şöbəsinin müdiri Mehriban Məmmədova və “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin nümayəndəsi Bəxtiyar Əliyev çıxışlarında qeyd ediblər ki, media savadlılığının təşviqi günün çağırışlarından biri olmaqla yanaşı, milli təhlükəsizliyin təmin edilməsində mühüm rol oynayır və gənclərin informasiya mühitində düzgün mövqe formalaşdırmasına, eləcə də sağlam informasiya davranışlarının təşviqinə əhəmiyyətli təsir göstərir. Media Təhlil Mərkəzinin nümayəndəsi, araşdırmaçı jurnalist Yunis Orucov çıxışında Azərbaycan gəncliyinin Vətən müharibəsi dönəmində nümayiş etdirdiyi birlik və iradəni xatırladaraq araşdırma jurnalistikasının əsas prinsipləri olan obyektivlik, faktlara söykənmə və mənbələrin etibarlılığının xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb, iştirakçıların suallarını cavablandırıb.

Another educational info session held within the framework of the project “National Press 150 – Youth and Media Literacy in Digital Era” at Sumgayit State University
On November 14, another educational info session was held at Sumgayit State University within the framework of the project “National Press 150 – Youth and Media Literacy in Digital Era” jointly organized by The Media Development Agency, Youth Foundation of Republic of Azerbaijan and “Regional Development” Public Union. At the opening of the event, Vice-rector for Social Affairs and Public Relations, associate professor Elmar Khalilov welcomed the participants and emphasized the role of “Ekinchi” newspaper in the formation of the new intellectual generation and the education development, also in the period of independence, the impetus given to the media environment by the abolition of censorship by Great Leader Heydar Aliyev and Mr. President Ilham Aliyev’s continuous support to the development of the media. Head of the Media Support Projects and Strategic Planning Department of the Media Development Agency, Mehriban Mammadova and a representative of the “Regional Development” Public Union, Bakhtiyar Aliyev stated in their speeches that promoting of the media literacy and in addition to being one of the challenges of the day, plays an important role in ensuring national security and has a significant impact on the formation of the correct position of young people in the information environment, as well as the promotion of healthy information behavior. Representative of the Media Analysis Center, researcher journalist Yunis Orujov emphasized in his speech that unity and will shown by Azerbijani youth during the Patriotic War recalled the special importance of the main principles of investigative journalism: objectivity, reliance on facts, and reliability of sources, and answered questions from the participants.