Sumqayıt Dövlət Universitetində Yusif Məmmədəliyevin 120 illiyinə həsr olunmuş elmi seminar keçirilib
Dekabrın 2-də Sumqayıt Dövlət Universitetində (SDU) tərəfdaş universitetlərin Tələbə Elmi Cəmiyyətlərinin (TEC) təşkilatçılığı ilə akademik Yusif Məmmədəliyevin anadan olmasının 120 illiyinə həsr olunmuş elmi seminar keçirilib.
Tədbir Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və ölkəmizin azadlığı uğrunda şəhid olmuş qəhrəmanlarımızın əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi və Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Seminar SDU-nun TEC sədri Nübar Rəhimovanın moderatorluğu ilə təşkil olunub. Tədbiri SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, dosent Elşad Abdullayev açaraq iştirakçıları salamlayıb. Prorektor bildirib ki, seminarın təşəbbüsü Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetindən (ADNSU) gəlib və hazırda Azərbaycan Texniki Universiteti (AzTU), Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti (AzMİU) və digər ali təhsil müəssisələrinin Tələbə Elmi Cəmiyyətlərinin üzvləri SDU-da bir araya gəliblər. Bu cür seminarların əsas məqsədi tələbələr arasında elmi əlaqələrin genişləndirilməsi, təcrübə və bilik mübadiləsinin təşviq edilməsidir. Elşad Abdullayev çıxışında Sumqayıtın böyük sənaye və iqtisadi potensialını vurğulayaraq bildirib ki, 76 illik inkişaf yolu keçmiş, ölkəmizin ikinci ən böyük sənaye mərkəzi olan Sumqayıtın yeganə ali təhsil müəssisəsi olan SDU-da belə elmi seminarların təşkili son dərəcə əhəmiyyətlidir. Məhz bu səbəbdən seminar “Neft və qazın emalında müasir yanaşmalar” mövzusuna həsr olunub. Prorektor həmçinin universitetin tədris fəaliyyəti, fakültələri, ixtisasları və son illərdə beynəlxalq reytinqlərdə əldə etdiyi uğurlar barədə məlumat verib. O bildirib ki, bu gün SDU-da 6500-dən çox tələbə təhsil alır və universitet geniş profilli ali təhsil müəssisəsi kimi müəllim, tədqiqatçı, iqtisadçı və mühəndis hazırlığı aparır. Sonra elmi seminar panel müzakirələri ilə davam edib. Spiker qismində: SDU-nun Kimya kafedrasının müdiri Musa Mustafayev, BP-Azərbaycanın sahə rəisi Nəsimi Məmmədov, SOCAR-ın neft və qaz çıxarma üzrə supervayzeri Səbirxan Mahmudov çıxış ediblər. Məruzəçilər akademik Yusif Məmmədəliyevin elmi irsinin Azərbaycan kimya elminin inkişafındakı müstəsna rolundan, onun çoxşaxəli fəaliyyətindən, ölkəmizdə neft və qaz sənayesinin inkişaf mərhələlərindən, ekologiya məsələlərindən, eləcə də dünyanın yaşıl enerji istiqamətində keçid prosesindən danışıblar. Həmçinin SOCAR və bp şirkətlərinin mövcud fəaliyyət istiqamətləri, yeni texnologiyaların tətbiqi və gələcək hədəfləri barədə məlumat verilib. Seminarın sonunda iştirakçılar SDU-nun Energetika Poliqonu ilə tanış olublar.

Sumgayit State University held a scientific seminar dedicated to the 120th anniversary of Yusif Mammadaliyev
On December 2, a scientific seminar dedicated to the 120th anniversary of the birth of academician Yusif Mammadaliyev was held at Sumgayit State University (SSU) organized by the Student Scientific Societies (SSCs) of partner universities.
The event began with a minute of silence in memory of the National Leader Heydar Aliyev and our heroes who died for the freedom of our country and the playing of the National Anthem. The seminar was moderated by the Chairwoman of the SSU SSC, Nubar Rahimova. The event was opened by SSU Vice-Rector for Science and Innovations, Associate Professor Elshad Abdullayev who welcomed the participants. The Vice-Rector said that the initiative for the seminar came from Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU), and currently members of Student Scientific Societies from Azerbaijan Technical University (AzTU), Azerbaijan University of Architecture and Construction (AzUAC) and other higher education institutions have gathered at SSU. The main purpose of such seminars is to expand scientific relations between students, promote the exchange of experience and knowledge. In his speech, Elshad Abdullayev emphasized the great industrial and economic potential of Sumgayit and said that organizing such scientific seminars at SSU, the only higher education institution in Sumgayit, which has passed a 76-year development path and is the second largest industrial center of our country, is extremely important. For this reason, the seminar was dedicated to the topic of “Modern approaches in oil and gas processing”. The vice-rector also provided information about the university’s educational activities, faculties, specialties and successes achieved in international rankings in recent years. He said that today more than 6,500 students study at SSU and the university, as a broad-profile higher education institution, trains teachers, researchers, economists and engineers.
Then the scientific seminar continued with panel discussions. The speakers were: Head of the Chemistry Department of SSU, Musa Mustafayev, Field Chief of bp Azerbaijan, Nasimi Mammadov, and Supervisor for Oil and Gas Production of SOCAR, Sabirkhan Mahmudov. The speakers spoke about the exceptional role of the scientific heritage of academician Yusif Mammadaliyev in the development of chemical science in Azerbaijan, his multifaceted activities, the stages of development of the oil and gas industry in our country, environmental issues, as well as the process of transition to green energy in the world. They also provided information about the current directions of activity of SOCAR and bp companies, the application of new technologies and future goals. At the end of the seminar, the participants got acquainted with the Energy Polygon of SSU.