Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetində “İnsan alverinə qarşı mübarizə” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirilib
Yerləşdirilmə tarixi : 16 Dekabr 2025 10:20
Sumqayıt Dövlət Universitetində “İnsan alverinə qarşı mübarizə” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirilib
Dekabrın 16-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Sosial Xidmətlər Agentliyinin İnsan Alveri Qurbanlarına Yardım Mərkəzi tərəfindən “İnsan alverinə qarşı mübarizə” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirilib. Tədbirin əsas məqsədi insan alverinə qarşı mübarizə sahəsində dövlət qurumları tərəfindən həyata keçirilən tədbirlər barədə gəncləri məlumatlandırmaq, eyni zamanda onların bu istiqamətdə fəal və məsuliyyətli mövqeyinin formalaşdırılmasına töhfə vermək olub. Tədbiri giriş sözü ilə açan Universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov insan alverinin müasir dövrün ən ciddi qlobal problemlərindən biri olduğunu vurğulayıb. O, 2005-ci ildə qəbul edilmiş “İnsan alverinə qarşı mübarizə haqqında” qanun barədə məlumat verərək bildirib ki, sözügedən qanun insan alveri qurbanlarının müdafiəsini, onlara peşəkar sosial və psixoloji yardımın göstərilməsini, eləcə də bu sahədə cinayətkarlıqla mübarizəni nəzərdə tutur. Prorektor tələbələri bu tipli məsələlərlə bağlı daha məlumatlı olmağa çağırıb. Sonra İnsan Alveri Qurbanlarına Yardım Mərkəzinin direktoru Həbibə Qəribova çıxış edərək Mərkəzin fəaliyyət istiqamətləri, insan alveri qurbanları üçün göstərilən reabilitasiya və abilitasiya xidmətləri haqqında ətraflı məlumat verib. O, ölkəmizdə fəaliyyət göstərən sığınacaqlar, həmin müəssisələrdə tətbiq olunan psixoloji müdaxilə mexanizmləri, əldə olunan nəticələr və mövcud uğur hekayələri barədə iştirakçıları məlumatlandırıb. Tədbirdə çıxış edən Sosial Xidmətlər Agentliyinin psixoloqu Fatimə Abuşova insan alveri anlayışının mahiyyətinə toxunaraq onun müxtəlif formaları və müasir cəmiyyət üçün yaratdığı ciddi təhlükələrdən bəhs edib. O, maarifləndirmə işinin bu sahədə mühüm əhəmiyyət daşıdığını qeyd edərək bildirib ki, hər il dünyada minlərlə insan, əsasən qadınlar və uşaqlar, müxtəlif məqsədlərlə istismara məruz qalaraq insan alverinin qurbanına çevrilir. Psixoloq gənclərə bu kimi hallardan qorunmaq üçün diqqətli olmağı və məlumatlı davranmağı tövsiyə edib. İnteraktiv şəkildə davam edən tədbirdə tələbələrin mövzu ilə bağlı sualları cavablandırılıb, qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparılıb.

Home | News | An educational event held on the topic of “Fight against Human Trafficking” at Sumgayit State University
Yerləşdirilmə tarixi : 16 December 2025 10:20
An educational event held on the topic of “Fight against Human Trafficking” at Sumgayit State University
On December 16, an educational event was held on the topic of “Fight against Human Trafficking” at Sumgayit State University, organized by the Center for Assistance to Victims of Human Trafficking of the Social Services Agency.
The main goal of the event was to inform young people about the measures taken by state agencies in the fight against human trafficking, and at the same time to contribute to the formation of their active and responsible position in this direction.
Vice-rector for Social Affairs and Public Relations of the University, Associate Professor Elmar Khalilov opened the event with an introductory speech and emphasized that human trafficking is one of the most serious global problems of the modern era. He provided information about the law "On Fight against Human Trafficking" adopted in 2005, stating that the law in question envisages the protection of victims of human trafficking, the provision of professional social and psychological assistance to them, as well as the fight against crime in this area. The vice-rector urged students to be more informed about such issues. Then the director of the Center for Assistance to Victims of Human Trafficking, Habiba Geribova gave a speech and provided detailed information about the Center's areas of activity and the rehabilitation and habilitation services provided to victims of human trafficking. She informed the participants about the shelters operating in our country, the psychological intervention mechanisms applied in those institutions, the results achieved, and existing success stories. Psychologist at the Social Services Agency, Fatima Abushova made a speech at the event, touched on the essence of the concept of human trafficking, its various forms, and the serious threats it poses to modern society. She noted that awareness-raising is of great importance in this area, saying that every year thousands of people around the world, mainly women and children, are exploited for various purposes and become victims of human trafficking. The psychologist advised young people to be careful and informed in order to protect themselves from such situations. During the interactive event, students' questions on the topic were answered and mutual exchange of views took place.