Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetinin fakültələrində 20 Yanvar faciəsinə həsr olunmuş silsilə tədbirlər təşkil olunub
Yerləşdirilmə tarixi : 16 Yanvar 2026 17:35
Sumqayıt Dövlət Universitetinin fakültələrində 20 Yanvar faciəsinə həsr olunmuş silsilə tədbirlər təşkil olunub
1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə və sonrakı günlərdə Azərbaycan xalqına qarşı planlı və amansız hərbi müdaxilə həyata keçirildi. Dinc əhaliyə qarşı törədilən bu qanlı cinayət xalqımızın azadlıq iradəsini boğmaq məqsədi daşıyırdı.
Sumqayıt Dövlət Universitetində (SDU) 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsi ehtiramla yad edilib. Universitetin Riyaziyyat, Mühəndislik, Təbiət elmləri, İqtisadiyyat və idarəetmə, Tarix-coğrafiya və Filologiya fakültələrində keçirilən silsilə tədbirlərdə Bakıda və ölkəmizin digər şəhər və rayonlarında dinc əhaliyə qarşı törədilmiş ağır cinayətlərdən bəhs olundu. Çıxış edənlər 20 Yanvar hadisələrini dinc əhaliyə qarşı törədilmiş misli görünməmiş təcavüz və kütləvi qırğın kimi qiymətləndiriblər. Qeyd olunub ki, bu faciə insan hüquqlarının kobud şəkildə pozulması ilə yanaşı, Azərbaycan xalqının azadlıq və müstəqillik iradəsini sarsıtmaq məqsədi daşıyıb. Bildirilib ki, törədilən cinayətlər gələcək nəsillərə tarixi həqiqət kimi ötürülməlidir. Rəsmi məlumatlara görə, yanvarın 20-də və ondan sonra ümumilikdə 147 nəfər şəhid olub, 638 nəfər yaralanıb və xəsarət alıb, 841 nəfər isə qanunsuz həbs olundu. 20 Yanvar faciəsindən sonra Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyev ailə üzvləri ilə birlikdə o zamanlar Moskva şəhərində yerləşən Azərbaycan Nümayəndəliyinə gələrək törədilmiş cinayət qurbanlarının doğmalarına başsağlığı verdi, bunun xalqımıza qarşı ağır cinayət olduğunu bəyan etdi. Bu, təklənmiş, informasiya blokadasına alınmış xalqımıza böyük mənəvi dəstək olmaqla yanaşı, keçmiş SSRİ-nin ali rəhbərliyində təmsil olunan Heydər Əliyev tərəfindən o blokadanın aradan götürülməsi istiqamətində ilk addım oldu. Faciə, Azərbaycan xalqının tarixinə "Qara Yanvar" kimi daxil oldu. Xalqımızın Ümummilli lideri Heydər Əliyevin Azərbaycan rəhbərliyinə qayıdışından sonra- 1994-cü ildə 20 Yanvar hadisələrinə siyasi-hüquqi qiymət verildi və cinayəti törədənlərin adları ictimaiyyətə çatdırıldı. 20 Yanvar - Ümumxalq Hüzn Günü elan edildi.

Home | News | A series of events dedicated to the January 20 tragedy organized at the faculties of Sumgayit State University
Yerləşdirilmə tarixi : 16 January 2026 17:35
A series of events dedicated to the January 20 tragedy organized at the faculties of Sumgayit State University
A planned and ruthless military intervention was carried out against the Azerbaijani people on the night of January 19-20, 1990, and in the following days. This bloody crime committed against the civilian population was aimed at suppressing the will of our people for freedom. The memory of the martyrs of January 20 was commemorated with respect at Sumgayit State University (SSU). A series of events held at the University"s faculties of Mathematics, Engineering, Natural Sciences, Economics and Management, History and Geography, and Philology discussed serious crimes committed against civilians in Baku and other cities and regions of our country. The speakers described the events of January 20 as an unprecedented act of aggression and mass murder committed against the civilian population. It was noted that this tragedy, in addition to being a gross violation of human rights, was aimed at undermining the will of the Azerbaijani people for freedom and independence. It was stated that the crimes committed should be passed on to future generations as historical truth. According to official data, a total of 147 people was killed on and after January 20, 638 were injured, and 841 were illegally arrested. After the January 20 tragedy, the National Leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev, along with his family members, visited the Azerbaijani Representative Office in Moscow at that time and expressed his condolences to the families of the victims of the crime committed, declaring that this was a grave crime against our people. This was not only a great moral support for our isolated people, subjected to an information blockade, but also the first step towards lifting that blockade by Heydar Aliyev, who was represented in the top leadership of the former USSR. The tragedy went down in the history of the Azerbaijani people as "Bloody January". After the return of the National Leader of our people, Heydar Aliyev, to the leadership of Azerbaijan in 1994, the events of January 20 were given a political and legal assessment and the names of the perpetrators were made public. January 20 was declared a National Day of Mourning.