Əsas səhifə | Xəbərlər | 20 Yanvar faciəsinin qurbanları sırasında Polimer Materiallar İnstitutunun əməkdaşları da var
Yerləşdirilmə tarixi : 20 Yanvar 2026 09:35
20 Yanvar faciəsinin qurbanları sırasında Polimer Materiallar İnstitutunun əməkdaşları da var
20 Yanvar faciəsi Azərbaycan xalqının azadlıq mübarizəsi tarixində ən qanlı və yadda qalan səhifələrdən biridir. Bu faciənin qurbanları sırasında Sumqayıt şəhərinin elmi ictimaiyyətinə mənsub olan alimlər – Polimer Materiallar İnstitutunun əməkdaşları da yer alır. 1990-cı il yanvarın 24-də Sumqayıt–Bakı magistral yolunun 24-cü kilometrliyində, Ceyranbatan qəsəbəsi ərazisində sovet ordusuna məxsus zirehli texnika dinc vətəndaşlara qarşı ağır cinayət törədib. İş yerlərinə gedən alimlərin olduğu “Jiquli” markalı avtomobil tank tərəfindən əzilərək məhv edilib. Nəticədə Polimer Materiallar İnstitutunun əməkdaşları – professor, Kimya elmləri doktoru İbrahim İbrahimov, Kimya elmləri namizədləri Svetlana Məmmədova və İsmayıl Mursaqulov amansızcasına qətlə yetiriliblər.
Sumqayıt Dövlət Universiteti olaraq 20 Yanvar faciəsinin bütün şəhidlərini, o cümlədən Polimer Materiallar İnstitutunun həyatını itirmiş əməkdaşlarını dərin ehtiramla yad edir, onların əziz xatirəsini daim yaşadırıq.

Home | News | Employees of the Institute of Polymer Materials are among the victims of the January 20 tragedy
Yerləşdirilmə tarixi : 20 January 2026 09:35
Employees of the Institute of Polymer Materials are among the victims of the January 20 tragedy
The January 20 tragedy is one of the bloodiest and most memorable pages in the history of the Azerbaijani people's struggle for freedom. Among the victims of this tragedy are scientists belonging to the scientific community of the city of Sumgayit - employees of the Institute of Polymer Materials. On January 24, 1990, armored vehicles belonging to the Soviet army committed a serious crime against civilians in the Jeyranbatan settlement, on the 24th kilometer of the Sumgayit-Baku highway.
A car carrying scientists on their way to work was crushed and destroyed by a tank. As a result, employees of the Institute of Polymer Materials - Professor, Doctor of Chemical Sciences Ibrahim Ibrahimov, and Candidates of Chemical Sciences Svetlana Mammadova and Ismayil Mursagulov - were brutally murdered. As Sumgayit State University, we deeply honor all the martyrs of the January 20 tragedy, including the employees of the Institute of Polymer Materials who lost their lives, and we will always keep their dear memory alive.