Əsas səhifə | Xəbərlər | Qazaxıstanın Xalel Dosmuxamedov adına Atırau Dövlət Universitetində akademik mübadilədə iştirak edəcək müəllimlərlə görüş keçirilib
Yerləşdirilmə tarixi : 22 Yanvar 2026 09:40
Qazaxıstanın Xalel Dosmuxamedov adına Atırau Dövlət Universitetində akademik mübadilədə iştirak edəcək müəllimlərlə görüş keçirilib
Yanvarın 21-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin (SDU) rektoru v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov Qazaxıstanın Xalel Dosmuxamedov adına Atırau Dövlət Universitetində akademik mübadilə proqramında iştirak edəcək müəllimlərlə görüşüb. Qeyd edək ki, akademik mübadilə proqramı iki universitet arasında imzalanmış Əməkdaşlıq Müqaviləsinə əsasən həyata keçirilir. Proqram çərçivəsində SDU-nun 4 müəllimi ─ İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Biznesin idarə edilməsi kafedrasının professoru Şəfa Əliyev, Mühəndislik fakültəsinin Energetika kafedrasının müdiri, dosent Xəyalə Əliquliyeva, Tarix və coğrafiya fakültəsinin Tarix, coğrafiya və metodika kafedrasının dosenti Yusifəli Həsənov və Riyaziyyat fakültəsinin Riyazi analiz və diferensial tənliklər kafedrasının müəllimi Leyla Nəsirova 26 yanvar – 6 fevral tarixlərində Atırau Dövlət Universitetində öz ixtisaslarına uyğun sahələr üzrə tədris prosesində iştirak edəcək, seminar və elmi müzakirələr aparacaq, həmçinin müxtəlif akademik və mədəni tədbirlərə qatılacaqlar. Görüş zamanı Əminağa Sadıqov akademik mübadilə proqramlarının ali təhsil müəssisələri arasında beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafında, elmi-pedaqoji təcrübə mübadiləsinin genişləndirilməsində və universitetin beynəlxalq nüfuzunun artırılmasında mühüm rol oynadığını vurğulayıb. O, xarici ölkədə tədris və elmi fəaliyyətlə məşğul olmağın müəllimlərin peşəkar inkişafına töhfə verdiyini qeyd edərək, mübadilədə iştirak edəcək müəllimlərə öz tövsiyə və məsləhətlərini verib, onlara uğurlar arzulayıb. Müəllimlər də göstərilən etimada və yaradılan imkanlara görə universitet rəhbərliyinə dərin minnətdarlıqlarını bildirərək, mübadilə proqramı çərçivəsində universitetimizi layiqincə təmsil edəcəklərini, qarşılıqlı əməkdaşlığın daha da möhkəmlənməsinə töhfə verəcəklərini qeyd ediblər.

Home | News | A meeting was held with teachers who will participate in academic exchange at Atyrau State University named after Khalel Dosmukhamedov, Kazakhstan.
Yerləşdirilmə tarixi : 22 January 2026 09:40
A meeting was held with teachers who will participate in academic exchange at Atyrau State University named after Khalel Dosmukhamedov, Kazakhstan.
On January 21, acting rector of Sumgayit State University (SSU), corresponding member of ANAS Aminaga Sadigov met with teachers who will participate in the academic exchange program at Atyrau State University named after Khalel Dosmukhamedov, Kazakhstan. It should be noted that the academic exchange program is implemented in accordance with the Cooperation Agreement signed between the two universities. Within the framework of the program, 4 teachers of SSU - Professor of the Department of Business Management of the Faculty of Economics and Management Shafa Aliyev, Head of the Department of Energy of the Faculty of Engineering, Associate Professor Khayala Alguliyeva, Associate Professor of the Department of History, Geography and Methodology of the Faculty of History and Geography Yusifali Hasanov, and Teacher of the Department of Mathematical Analysis and Differential Equations of the Faculty of Mathematics Leyla Nasirova will participate in the educational process in the areas corresponding to their specialties at Atyrau State University from January 26 to February 6. During the meeting, Aminaga Sadigov emphasized that academic exchange programs play an important role in the development of international cooperation between higher education institutions, expanding the exchange of scientific and pedagogical experience and increasing the international reputation of the university. Noting that engaging in teaching and scientific activities in a foreign country contributes to the professional development of teachers, he gave his recommendations and advice to the teachers who will participate in the exchange and wished them success. The teachers also expressed their deep gratitude to the university administration for the trust shown and the opportunities created, and noted that they will adequately represent our university within the framework of the exchange program and contribute to further strengthening mutual cooperation.