Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universiteti və Atırau Universiteti arasında təhsil və elm sahəsində əməkdaşlıq müzakirə olunub
Yerləşdirilmə tarixi : 05 Fevral 2026 14:23
Sumqayıt Dövlət Universiteti və Atırau Universiteti arasında təhsil və elm sahəsində əməkdaşlıq müzakirə olunub
Fevralın 4-də Qazaxıstan Respublikasının Xalel Dosmuxamedov adına Atırau Universitetində “Qazaxıstan və Azərbaycan arasında universitetlərarası əməkdaşlıq: Regional aspekt” mövzusunda beynəlxalq dəyirmi masa keçirilib. Tədbir Azərbaycan və Qazaxıstan arasında təhsil, elm, iqtisadiyyat və mədəniyyət sahələrində əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsi məqsədilə təşkil olunub.
Beynəlxalq dəyirmi masada Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov onlayn formatda iştirak edib. O, çıxışında Azərbaycan və Qazaxıstan universitetləri arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin strateji əhəmiyyətini vurğulayaraq, birgə elmi tədqiqatların, akademik mübadilə proqramlarının və qarşılıqlı təşəbbüslərin ali təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsində mühüm rol oynadığını qeyd edib. Əminağa Sadıqov bu cür beynəlxalq platformaların universitetlər arasında davamlı tərəfdaşlığın formalaşmasına və regional elmi potensialın gücləndirilməsinə xidmət etdiyini bildirib.Xalel Dosmuxamedov adına Atırau Universitetinin rektoru Salamat İdrisov çıxışında Azərbaycan və Qazaxıstanın ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlığın strateji əhəmiyyətini qeyd edib, bu tərəfdaşlığın regional inkişaf üçün mühüm amil olduğunu bildirib.
Dəyirmi masada Azərbaycanın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin adını daşıyan beynəlxalq təqaüd proqramının laureatları da iştirak ediblər. Bildirilib ki, 2012-ci ildən etibarən Atırau Universitetinin 70 tələbəsi bu nüfuzlu təqaüdə layiq görülüb ki, bu da iki ölkə arasında təhsil sahəsində əməkdaşlığın uğurlu nəticələrinin bariz göstəricisidir.
Tədbir çərçivəsində hazırda Sumqayıt Dövlət Universiteti (SDU) ilə Qazaxıstan Respublikasının Xalel Dosmuxamedov adına Atırau Dövlət Universiteti arasında həyata keçirilən akademik mübadilə proqramı çərçivəsində Qazaxıstanda səfərdə olan SDU-nun Biznesin idarə edilməsi kafedrasının professoru Şəfa Əliyev və Tarix, coğrafiya və metodika kafedrasının dosenti Yusifəli Həsənov çıxış ediblər. Şəfa Əliyev Azərbaycan-Qazaxıstan iqtisadi əlaqələrinin müasir strateji aspektlərinə həsr olunmuş geniş təqdimatla çıxış edərək iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlığın perspektivlərini təhlil edib. Yusifəli Həsənov isə Azərbaycan və Qazaxıstan arasında təhsil və elm sahəsində əməkdaşlığın əhəmiyyətindən bəhs edərək, beynəlxalq Heydər Əliyev təqaüd proqramının uzunmüddətli, davamlı və uğurlu bir əməkdaşlıq modeli kimi xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Atırau vilayətinin Daxili Siyasət Departamentinin “İctimai Razılıq” Bələdiyyə Müəssisəsinin rəhbəri Ləzzat Jılkişiyeva da regional beynəlxalq əməkdaşlığın sosial harmoniyanın möhkəmləndirilməsindəki rolundan danışdı.
Atırau Universitetinin fəxri professoru Eldar Əhmədov iki ölkə arasında mədəni əməkdaşlığın inkişafına etnomədəniyyət təşkilatlarının töhfəsini vurğulayıb.
Beynəlxalq dəyirmi masa qarşılıqlı fikir mübadiləsi ilə yekunlaşıb, iştirakçılar universitetlərarası əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi istiqamətində bir sıra konkret təkliflər irəli sürüblər.

On February 4, an international roundtable was held at Khalel Dosmukhamedov Atyrau University in the Republic of Kazakhstan on the topic "Inter-university cooperation between Kazakhstan and Azerbaijan: Regional aspect". The event was organized to further strengthen cooperation between Azerbaijan and Kazakhstan in the fields of education, science, economy and culture.
The Acting Rector of Sumgayit State University, Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov participated in the international round table in an online format. In his speech, he emphasized the strategic importance of expanding cooperation between universities in Azerbaijan and Kazakhstan, noting that joint scientific research, academic exchange programs and mutual initiatives play an important role in improving the quality of higher education. Aminaga Sadigov noted that such international platforms serve to form a sustainable partnership between universities and strengthen regional scientific potential. In his speech, the Rector of Atyrau University named after Khalel Dosmukhamedov Salamat Idrisov noted the strategic importance of cooperation between higher education institutions of Azerbaijan and Kazakhstan, and noted that this partnership is an important factor for regional development.
The round table was also attended by laureates of the international scholarship program named after the National Leader of Azerbaijan Heydar Aliyev. It was noted that since 2012, 70 students of Atyrau University have been awarded this prestigious scholarship, which is a clear indicator of the successful results of cooperation in the field of education between the two countries.
Within the framework of the event, Professor of the Department of Business Administration of SSU Shafa Aliyev and Associate Professor of the Department of History, Geography and Methodology Yusifali Hasanov who are currently on a visit to Kazakhstan within the framework of the academic exchange program between Sumgayit State University (SSU) and Khalel Dosmukhamedov Atyrau State University of the Republic of Kazakhstan, made speeches. Shafa Aliyev made a comprehensive presentation dedicated to the modern strategic aspects of Azerbaijani-Kazakh economic relations and analyzed the prospects for economic cooperation between the two countries. Yusifali Hasanov spoke about the importance of cooperation between Azerbaijan and Kazakhstan in the field of education and science, emphasized the special importance of the international Heydar Aliyev scholarship program as a long-term, sustainable and successful model of cooperation.
Head of the Municipal Enterprise "Public Harmony" of the Department of Internal Policy of the Atyrau Region, Lazzat Zhilkishiyeva also spoke about the role of regional international cooperation in strengthening social harmony.
Honorary Professor of Atyrau University, Eldar Ahmadov emphasized the contribution of ethnocultural organizations to the development of cultural cooperation between the two countries.
The international roundtable concluded with a mutual exchange of views, and the participants put forward a number of specific proposals for further expanding inter-university cooperation.