Fevralın 18-də Sumqayıt Dövlət Universitetində (SDU) “Şəhərsalma və Memarlıq İli”nə həsr olunmuş stolüstü tennis, dama və voleybol üzrə idman yarışlarının qalibləri mükafatlandırılıb.
Mükafatlandırma mərasimində SDU-nun rektoru v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov çıxış edərək idmanın cəmiyyətdəki rolundan və ölkəmizdə bu sahəyə göstərilən dövlət qayğısından danışıb. Vurğulayıb ki, ölkəmizdə bütün sahələrdə olduğu kimi, idman sahəsində də davamlı inkişaf müşahidə olunur və idmanın inkişafı dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biridir. SDU-da həm tələblər, həm də əməkdaşlar üçün idman həyatının sistemli və ardıcıl şəkildə təşkili xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. İdman yarışları tələbə və əməkdaşların asudə vaxtlarını səmərəli dəyərləndirməsinə, eyni zamanda universitetdə kollektiv ruhun güclənməsinə mühüm töhfə verir.
Sonra qalib komandalar mükafatlandırılıb. Qaliblərə fəxri fərman, kubok və qiymətli hədiyyələr təqdim olunub. Yarışın yüksək səviyyədə təşkili və uğurla keçirilməsinə görə universitetin İdman Klubuna təşəkkür ifadə edilib.
Qeyd edək ki, fevralın 9-dan 13-dək universitetin Həmkarlar İttifaqı Komitəsi və İdman Klubunun təşkilatçılığı ilə keçirilən yarışlarda SDU-nun və Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin əməkdaşlarından ibarət komandalar öz bacarıqlarını nümayiş etdiriblər. Stolüstü tennis üzrə şöbə əməkdaşlarından ibarət yığma komanda I yerə, Təbiət elmləri fakültəsinin komandası II yerə, Riyaziyyat fakültəsinin komandası isə III yerə layiq görülüb. Dama turnirində Mühəndislik fakültəsi I, Filologiya fakültəsi II, Tarix və coğrafiya fakültəsi isə III yeri tutub. Voleybol yarışında isə Təbiət elmləri fakültəsinin komandası I yerə, Riyaziyyat fakültəsinin komandası II yerə, Filologiya fakültəsi isə III yerə sahib olub.

On February 18, the winners of the table tennis, checkers, and volleyball sports competitions dedicated to the "Year of Urban Planning and Architecture" were awarded at Sumgayit State university (SSU).
At the award ceremony, Acting Rector of SSU, Corresponding Member of ANAS, Aminaga Sadigov spoke about the role of sports in society and the state care shown to this area in our country. He emphasized that as in all areas, continuous development is observed in the field of sports in our country, and the development of sports is one of the priority directions of state policy. The systematic and consistent organization of sports life at SSU is of particular importance for both students and employees. Sports competitions make a significant contribution to the evaluation of students’ and employees’ leisure time, as well as to the strengthening of the collective spirit at the university.
Then the winning teams were awarded. The winners were presented with honorary certificates, cups and valuable gifts. Gratitude was expressed to the university’s Sports Club for the high-level organization and successful holding of the competition.
It should be noted that teams consisting of employees of SSU and Sumgayit Technical College demonstrated their skills in competitions organized by the Trade Union Committee and Sports Club of the university from February 9 to 13. The table tennis team consisting of employees of the department took 1st place, the team of the Faculty of Natural Sciences took 2nd place, and the team of the Faculty of Mathematics took 3rd place. In the checkers tournament, the Faculty of Engineering took 1st place, the Faculty of Philology took 2nd place, and the Faculty of History and Geography took 3rd place. In the volleyball competition, the team of the Faculty of Natural Sciences took 1st place, the team of the Faculty Mathematics took 2nd place, and the Faculty of Philology took 3rd place.