Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universiteti rəhbərliyi Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümü ilə bağlı anım tədbirində iştirak edib
Yerləşdirilmə tarixi : 26 Fevral 2026 17:09
Sumqayıt Dövlət Universiteti rəhbərliyi Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümü ilə bağlı anım tədbirində iştirak edib
Fevralın 26-da Sumqayıt şəhərində Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümü ilə əlaqədar anım tədbiri keçirilib. Tədbirdə Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Zakir Fərəcov, millət vəkilləri, hüquq-mühafizə orqanlarının rəhbərləri, Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyi və professor-müəllim heyəti, şəhid ailələri, qazilər, Xocalı sakinləri və şəhər ictimaiyyətinin nümayəndələri iştirak ediblər. Tədbir iştirakçıları əvvəlcə Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsinə ucaldılmış abidəni ziyarət edərək önünə gül dəstələri düzüblər və şəhidlərin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla anıblar. Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Zakir Fərəcov Xocalı sakinləri ilə görüşərək 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə törədilmiş Xocalı faciəsinin təkcə Azərbaycan xalqına qarşı deyil, bütün insanlığa qarşı törədilmiş ən ağır soyqırım cinayətlərdən biri olduğunu bildirib. Tədbirdə vurğulanıb ki, 44 günlük Vətən müharibəsi və 2023-cü ilin sentyabrında həyata keçirilmiş lokal antiterror əməliyyatları nəticəsində Azərbaycan Respublikasının suverenliyi və konstitusiya quruluşu tam bərpa olunub, Xocalı qurbanlarının qisası alınıb. Həmçinin qeyd olunub ki, dövlət şəhid ailələrinə, müharibə iştirakçılarına və Xocalı sakinlərinə daim diqqət və qayğı göstərir. Eyni zamanda, Xocalı həqiqətlərinin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması istiqamətində müxtəlif layihələr və təşəbbüslər həyata keçirilir.

Home | News | The administration of Sumgayit State University participated in the commemorative event on the 34th anniversary of the Khojaly genocide
Yerləşdirilmə tarixi : 26 February 2026 17:09
The administration of Sumgayit State University participated in the commemorative event on the 34th anniversary of the Khojaly genocide
On February 26, a commemorative event was held in Sumgayit city on the 34th anniversary of the Khojaly genocide. Head of the Sumgayit City Executive Power, Zakir Farajov, deputies, heads of law enforcement agencies, the administration and faculty of Sumgayit State University, families of martyrs, veterans, Khojaly residents and representatives of the city community attended at the event. The participants of the event first visited the monument erected in memory of the victims of the Khojaly tragedy, laid flowers in front of it and commemorated the memory of the martyrs with a minute of silence. The head of the Sumgayit city executive power, Zakir Farajov, met with the residents of Khojaly and emphasized that the Khojaly tragedy committed on the night of February 25-26, 1992, was one of the most serious genocidal crimes committed not only against the Azerbaijani people, but also against all humanity. The event emphasized that as a result of the 44-day Patriotic War and the local anti-terrorist operations carried out in September 2023, the sovereignty and constitutional structure of the Republic of Azerbaijan were fully restored, and the victims of Khojaly were avenged. It was also noted that the state constantly pays attention and care to the families of martyrs, war participants and residents of Khojaly. At the same time, various projects and initiatives are being implemented to convey the truths of Khojaly to the international community.