Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetində 8 Mart Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə şəhid ailə üzvləri ilə görüş keçirilib
Yerləşdirilmə tarixi : 06 Mart 2026 09:35
Sumqayıt Dövlət Universitetində 8 Mart Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə şəhid ailə üzvləri ilə görüş keçirilib
5 mart tarixində Sumqayıt Dövlət Universiteti-ndə 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə universitetin şəhid ailə üzvləri ilə görüş təşkil olunub. Görüşdə çıxış edən SDU-nun rektoru v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov şəhid ailə üzvlərini salamlayaraq onları bayram münasibətilə təbrik edib. O, qadınların cəmiyyətdəki rolunun və əməyinin danılmaz olduğunu vurğulayaraq qadının ailədə və cəmiyyət həyatında xüsusi yer tutduğunu qeyd edib. Ə.Sadıqov çıxışında ana məhəbbətinin böyüklüyündən, qadının övladına olan sonsuz sevgisindən danışıb, Azərbaycan xalqının tarixən qadına, anaya və bacıya böyük hörmətlə yanaşdığını bildirib. Əminağa Sadıqov həmçinin Azərbaycan cəmiyyətində ailə dəyərlərinin xüsusi əhəmiyyət daşıdığını, sağlam və möhkəm ailə institutunun milli-mənəvi dəyərlərin qorunmasında mühüm rol oynadığını diqqətə çatdırıb. Ə.Sadıqov çıxışında qeyd edib ki, Azərbaycan xalqı üçün ən müqəddəs adlardan biri şəhid adıdır və Vətən uğrunda canını fəda edən qəhrəmanların xatirəsi hər zaman uca tutulur. O, dövlət tərəfindən şəhid ailələrinə göstərilən diqqət və qayğının xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. Tədbirin sonunda şəhid ailə üzvlərinə bayram münasibətilə hədiyyələr təqdim olunub və xatirə şəkilləri çəkdirilib.

Sumgayit State University held a meeting with martyred family members on the occasion of March 8 International Women's Day
On March 5, Sumgayit State University (SSU) organized a meeting with martyred family members of the university on the occasion of March 8 - International Women's Day. Acting Rector of SSU, Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov spoke at the meeting, greeted the martyred family members and congratulated them on the holiday. He emphasized that the role and work of women in society are undeniable and noted that women occupy a special place in the family and social life. In his speech, A. Sadigov spoke about the greatness of maternal love, the endless love of a woman for her child, and noted that the Azerbaijani people have historically treated women, mothers and sisters with great respect. Aminaga Sadigov also drew attention to the fact that family values are of special importance in Azerbaijani society, and that a healthy and strong family institution plays an important role in protecting national and spiritual values. A.Sadigov noted in his speech that one of the most sacred names for the Azerbaijani people is the name of martyr, and the memory of the heroes who sacrificed their lives for the Motherland is always held high. He emphasized that the attention and care shown by the state to the families of martyrs is of particular importance. At the end of the event, gifts were presented to the family members of the martyrs on the occasion of the holiday and commemorative photos were taken.