Tarixçilər “Vətən tariximizdə qadınların rolu” mövzusunda elmi seminar keçiriblər
Martın 6-da Tarix və coğrafiya fakültəsinin Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının təşkilatçılığı ilə 8 Mart-Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibəti ilə “Vətən tariximizdə qadınların rolu” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Əvvəlcə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və respublikanın ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilir, ardınca isə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib. Tədbiri giriş sözü ilə Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı, professor Adil Baxşəliyev açaraq bildirib ki, Azərbaycan qadınları tariximizin bütün mərhələlərində xalqımızın taleyüklü məsələlərinin həllində mühüm rol oynamış, cəmiyyətin inkişafına dəyərli töhfələr vermişlər. Adil Baxşəliyev çıxışında qadın siyasətinin əsasının Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu, bu siyasi kursun bu gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, bu gün gender bərabərliyinin təmin olunması Azərbaycan dövlətinin əsas ictimai-siyasi prioritetlərindən biridir. Ölkədə qadınların cəmiyyətdə rolunun gücləndirilməsi və gender siyasətinin inkişafı məqsədilə ardıcıl dövlət tədbirləri həyata keçirilir. Bu istiqamətdə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi qadın hüquqları və sosial məsələlərin həllində mühüm rol oynayır. Seminarda Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri, professor Şirxan Səlimov “Azərbaycan tarixində qadınların dövlətçilik, ictimai-siyasi və mədəni həyatın inkişafında rolu” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, Azərbaycan tarixində qadınlar hər zaman cəmiyyətin mühüm dayaqlarından biri olmuşlar. Onlar müxtəlif dövrlərdə dövlətçilik ənənələrinin qorunması, ictimai-siyasi proseslərin formalaşması və mədəni irsin inkişafında fəal iştirak etmiş, öz fəaliyyətləri ilə xalqımızın tarixində silinməz iz qoymuşlar. Tarix və coğrafiya fakültəsinin IV kurs tələbəsi Ellada Zərgərova “Müasir Azərbaycan gənc qadınlarının cəmiyyət həyatında rolu” mözusunda çıxış edib. Çıxışlardan sonra seminar mövzu ətrafında aparılan müzakirələrlə davam edib.

Historians held a scientific seminar on the topic “The role of women in our homeland’s history”
On March 6, a scientific seminar on the topic “The role of women in our homeland’s history” was held on the occasion of March 8, International Women’s Day, organized by the Department of History of Azerbaijan and Eastern European Peoples of the Faculty of History and Geography. First, the memory of the National Leader Heydar Aliyev and the martyrs who sacrificed their lives for the territorial integrity of the republic was commemorated with a minute of silence, followed by the National Anthem of the Republic of Azerbaijan. Dean of the Faculty of History and Geography, Professor Adil Bakhshaliyev opened the event and said that Azerbaijani women have played an important role in solving the fateful issues of our people at all stages of our history and have made valuable contributions to the development of society. Adil Bakhshaliyev emphasized in his speech that the foundation of women’s policy was laid by the National Leader Heydar Aliyev, and this political course is successfully continued today by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. He noted that ensuring gender equality is one of the main socio-political priorities of the Azerbaijani state today. In order to strengthen the role of women in society and develop gender policy, the country is implementing a series of state measures. In this direction, the State Committee for Family, Women and Children's Issues plays an important role in resolving women's rights and social issues.
At the seminar, Head of the Department of History of Azerbaijan and Eastern European Peoples, Professor Shirkhan Salimov delivered a report on the topic "The Role of Women in the Development of Statehood, Socio-Political and Cultural Life in the History of Azerbaijan". He noted that in the history of Azerbaijan, women have always been one of the important pillars of society. They have actively participated in the preservation of statehood traditions, the formation of socio-political processes and the development of cultural heritage at different times, and have left an indelible mark on the history of our people with their activities. A fourth-year student of the Faculty of History and Geography, Ellada Zargarova delivered a speech on the topic "The Role of Young Women of Modern Azerbaijan in Social Life". After the speeches, the seminar continued with discussions around the topic.