Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıtda maarifləndirici tədbir
Sumqayıtdakı Gənclər Evində “Ekoloji təhlükəsizlik” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirildi. Tədbir Gənclər və İdman Baş İdarəsi və Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tələbə Gənclər Təşkilatı tərəfindən təşkil olundu.
Öncə tədbir iştirakçıları Vətən uğrunda canlarını fəda etmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsini  bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər.
Tələbə Gənclər Təşkilatının sədr müavini Eldar Müzəffərov son günlər cəbhə bölgəsində baş verən hadisələrdən danışaraq bildirib ki, bu günlərdə cəbhə xəttində baş verən hadisələrdə  Azərbaycan ordusu və Azərbaycan gəncliyi əzmkarlığını nümayiş etdirdi. Bu hadisə Azərbaycan ordusu nəyə qadir olduğunu, xalqımızın monolitliyini, Ali Baş Komandanın ətrafında sıx birləşməsini, Azərbaycan gəncliyinin mübarizliyini və vətənpərvərliyini bir daha təsdiqlədi.
Gənclərimizin nümayiş etdirdikləri vətənpərvərlik tədqirəlayiqdir və bu onu göstərir ki, Azərbaycan gəncliyi işğal olunmuiş torpalarımızı azad etməyə tam hazırdır.
Sonra Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Elvin Gülməmmədov, İdman Baş İdarəsinin məsləhətçisi Ceyhun Hüseynov “Ekoloji təhlükəsizlik” mövzusunda çıxış edərək gənclərin ekoloji mədəniyyət səviyyəsinin yüksəldilməsi və ətraf mühitin mühafizəsinə cəlb olunması məqsədindən danışdılar. Tədbir çərçivəsində gənclər arasında ətraf mühitin mühafizəsinin vacibliyini təbliğ edən film nümayiş olundu. Həmçinin iştirakçılara ətraf mühit və təbii sərvətlərin qorunmasında ekoloji maarifləndirmənin rolu, su ehtiyatlarının idarə olunması, xüsusi mühafizə edilən təbiət ərazilərinin inkişafı, dövlətin ekoloji siyasəti, iqlim dəyişiklikləri haqqında ətraflı məlumatlar verildi.

При организационной поддержке студенческой молодежной организации СГУ и главного управления по делам молодежи и спорта, в сумгаитском доме молодежи состоялось просветительское мероприятие на тему «Экологическая безопасность».
Перед началом участники мероприятия минутой молчания почтили светлую память шехидов, отдавших свою жизнь за независимость и территориальную целостность Азербайджана.
Заместитель председателя студенческой молодежной организации Эльдар Музаффаров, говоря о последних событиях на линии соприкосновения в Нагорном Гарабахе, отметил, что азербайджанская армия и азербайджанская молодежь продемонстрировали решительность и отвагу на пути к победе. Тесно сплотившись вокруг Верховного Главнокомандующего, азербайджанская армия показала свою мощь и тем самым доказала, что готова освободить оккупированные земли.
Затем, выступая на тему «Экологическая безопасность», председатель студенческой молодежной организации Эльвин Гюльмамедов и советник главного управления по делам спорта Джейхун Гусейнов отметили необходимость повышения уровня экологической культуры молодежи и привлечения их к охране окружающей среды. В рамках проекта был продемонстрирован видеоролик, пропагандирующий среди молодежи значимость охраны окружающей среды. Кроме этого участникам была дана подробная информация об экологическом просвещении в области охраны окружающей среды и природных ресурсов, управлении водными ресурсами, развитии особо охраняемых природных территорий, экологической политике государства, изменениях климата.