Qazaxıstanda “Study in Azerbaijan” təhsil sərgisinin açılışı baş tutub – SDU sərgidə təmsil olunur
Aprelin 6-da Qazaxıstanın Almatı şəhərində yerləşən Əl-Farabi adına Qazax Milli Universitetinin Farabi Hub İnnovasiya Mərkəzində Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin “Study in Azerbaijan” beynəlxalq təhsil sərgisinin açılış mərasimi keçirilib.
Sərgi iki ölkə arasında təhsil və elm sahələrində strateji tərəfdaşlığın gücləndirilməsi, tələbələrin və gənc mütəxəssislərin Azərbaycanda təhsil imkanları barədə məlumatlandırılması məqsədi daşıyır. Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, Qazaxıstan Respublikasının elm və ali təhsil naziri Sayasat Nurbek, hər iki ölkənin aparıcı ali təhsil müəssisələrinin rəhbərləri və təhsil mütəxəssisləri iştirak ediblər. Sərgidə Azərbaycanın 25-ə yaxın aparıcı universiteti ilə yanaşı, Sumqayıt Dövlət Universiteti də təmsil olunur. Universitetin nümayəndələri tərəfindən SDU-da mövcud ixtisaslar, tədris proqramları, beynəlxalq əməkdaşlıq imkanları və elmi fəaliyyət istiqamətləri barədə sərgi iştirakçılarına ətraflı məlumat verilir. Sərgi çərçivəsində abituriyentlər və tələbələr Azərbaycandakı ali təhsil imkanları, qrant proqramları, akademik mobillik, ikili diplom proqramları və qəbul şərtləri ilə bağlı geniş məlumat əldə etmək imkanı qazanırlar.
Sərginin açılış mərasimində çıxış edən Qazaxıstanın elm və ali təhsil naziri Sayasat Nurbek bu təşəbbüsün iki ölkə arasında təhsil sahəsində əməkdaşlığın məntiqi davamı olduğunu vurğulayıb. O bildirib ki, ötən il Azərbaycanda keçirilən “Study in Kazakhstan” sərgisində 2500-dən çox azərbaycanlı gənc iştirak edib və həmin tədbir çərçivəsində 80-ə yaxın mühüm razılaşma əldə olunub. Nazir bu kimi təşəbbüslərin gələcəkdə daha geniş əməkdaşlıq imkanları yaradacağını qeyd edib.
Azərbaycan Respublikasının elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev isə çıxışında təhsildə inteqrasiyanın əhəmiyyətini vurğulayaraq bildirib ki, Azərbaycan və Qazaxıstan ortaq tarixi və mədəni dəyərlərə malik ölkələrdir. Onun sözlərinə görə, təhsil sahəsində əməkdaşlıq bu yaxınlığı daha da gücləndirir və belə platformalar gənclərin düzgün peşə seçimi etməsinə, beynəlxalq rəqabətədavamlı kadr kimi formalaşmasına mühüm töhfə verir. Qeyd edək ki, “Study in Azerbaijan” beynəlxalq təhsil sərgisi 7–8 aprel tarixlərində fəaliyyətini davam etdirəcək.

The opening of the "Study in Azerbaijan" education exhibition took place in Kazakhstan - SSU is represented at the exhibition
On April 6, the opening ceremony of the “Study in Azerbaijan” international education exhibition of Azerbaijani higher education institutions was held at the Farabi Hub Innovation Center of the Al-Farabi Kazakh National University in Almaty, Kazakhstan. The exhibition aims to strengthen strategic partnership in the fields of education and science between the two countries, and to inform students and young specialists about educational opportunities in Azerbaijan.
The opening ceremony was attended by the Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan Emin Amrullayev, the Minister of Science and Higher Education of the Republic of Kazakhstan Sayasat Nurbek, heads of leading higher education institutions of both countries and education specialists. Along with about 25 leading universities of Azerbaijan, Sumgayit State University (SSU) is also represented at the exhibition. University representatives provide detailed information to the exhibition participants about the specialties, educational programs, international cooperation opportunities and directions of scientific activity at SSU. Within the framework of the exhibition, applicants and students have the opportunity to obtain extensive information about higher education opportunities in Azerbaijan, grant programs, academic mobility, dual diploma programs and admission requirements. Minister of Science and Higher Education of Kazakhstan, Sayasat Nurbek spoke at the opening ceremony of the exhibition, emphasized that this initiative is a logical continuation of cooperation in the field of education between the two countries. He said that more than 2,500 Azerbaijani young people participated in the “Study in Kazakhstan” exhibition held in Azerbaijan last year, and about 80 important agreements were reached within the framework of that event. The Minister noted that such initiatives will create wider opportunities for cooperation in the future.
In his speech, the Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Emin Amrullayev emphasized the importance of integration in education and said that Azerbaijan and Kazakhstan are countries with common historical and cultural values. According to him, cooperation in the field of education further strengthens this closeness, and such platforms make a significant contribution to helping young people make the right choice of profession and develop into internationally competitive personnel. It should be noted that the “Study in Azerbaijan” international education exhibition will continue its activities on April 7-8.