Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetinin müəllimi ICSM & ICQMT 2026 beynəlxalq elmi konfransında iştirak edib
Yerləşdirilmə tarixi : 27 Aprel 2026 11:41
Sumqayıt Dövlət Universitetinin müəllimi ICSM & ICQMT 2026 beynəlxalq elmi konfransında iştirak edib
19-26 aprel tarixlərini əhatə edən konfrans superkeçiricilik, maqnetizm, kvant materialları və enerji texnologiyalarının gələcək inkişaf istiqamətlərinə həsr olunaraq dünyanın aparıcı alimlərini bir araya gətirmişdir.
Tədbirdə 61 ölkədən 800-ə yaxın alim və tədqiqatçı iştirak etmiş, 10 paralel zalda keçirilən elmi sessiyalarda müasir texnoloji yeniliklər, fundamental fizika və alternativ enerji tətbiqləri üçün perspektiv materiallar geniş müzakirə olunmuşdur.
Xəyalə Əliquliyeva konfrans çərçivəsində “Influence of Fe Intercalation on Phonon and Charge Carrier Dynamics in Bi₂Te₃ Topological Insulator” mövzusunda təqdimatla çıxış etmişdir. Tədqiqat topoloji izolyator materiallarında enerji daşıyıcılarının dinamikasının öyrənilməsi vasitəsilə enerjiyə qənaətli elektronika, termoelektrik qurğular və alternativ energetika sistemləri üçün yeni funksional materialların hazırlanması baxımından mühüm elmi əhəmiyyət daşıyır. Təqdimat zamanı aparılan elmi müzakirələr tədqiqatın aktuallığını nümayiş etdirmiş və beynəlxalq elmi əməkdaşlıq imkanlarının genişlənməsinə şərait yaratmışdır. Təqdimata görə iştirakçıya rəsmi sertifikat təqdim olunmuşdur. Konfransın təşkilat komitəsinin sədri Prof. Dr. Ali Gençer ilə keçirilən görüş zamanı elmi əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilmiş, Sumqayıt Dövlət Universiteti adından xatirə hədiyyəsi təqdim olunmuşdur. Konfransın təşkilində və Azərbaycan alimlərinin iştirakına göstərilən dəstəyə görə azərbaycanlı alim professor İman Əsgərzadə ilə görüş keçirilmiş, gələcək elmi əməkdaşlıq imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparılmışdır. Səfər çərçivəsində bir sıra beynəlxalq akademik görüşlər də baş tutmuşdur:Ankara Universitetinin Mühəndislik fakültəsinin dekanı ilə keçirilən görüşdə birgə elmi layihələr, akademik mübadilə və əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilmişdir; Pakistanlı alim Prof. Dr. Muhammad Anis-ur-Rehman tərəfindən birgə elmi tədqiqatların aparılması ilə bağlı əməkdaşlıq təklifi irəli sürülmüşdür; Kolumbiyalı gənc tədqiqatçı Sumqayıt Dövlət Universitetinin elmi idarəetmə modeli ilə tanış olmaq və universitetə səfər etmək istəyini ifadə etmişdir. Qeyd edək ki, beynəlxalq elmi konfranslarda iştirak universitet əməkdaşlarının elmi nəticələrinin dünya elmi məkanına inteqrasiyasına, alternativ energetika və yüksək texnologiyalar sahəsində yeni elmi əlaqələrin qurulmasına, həmçinin Sumqayıt Dövlət Universitetinin beynəlxalq akademik nüfuzunun möhkəmlənməsinə mühüm töhfə verir.

Sumgayit State University teacher participated in the ICSM & ICQMT 2026 international scientific conference
The conference, which took place from April 19 to 26, brought together leading scientists from around the world, focusing on the future development of superconductivity, magnetism, quantum materials, and energy technologies.
The event was attended by nearly 800 scientists and researchers from 61 countries, and scientific sessions held in 10 parallel halls widely discussed modern technological innovations, fundamental physics, and promising materials for alternative energy applications. Khayala Aliguliyeva made a presentation on the topic of “Influence of Fe Intercalation on Phonon and Charge Carrier Dynamics in Bi₂Te₃ Topological Insulator” within the framework of the conference. The study is of great scientific importance in terms of the development of new functional materials for energy-efficient electronics, thermoelectric devices, and alternative energy systems through the study of the dynamics of energy carriers in topological insulator materials. The scientific discussions held during the presentation demonstrated the relevance of the research and created conditions for the expansion of international scientific cooperation opportunities. An official certificate was presented to the participant for the presentation. The chairman of the organizing committee of the conference, with Prof. Dr. Ali Gencher the prospects of scientific cooperation were discussed, and a commemorative gift was presented on behalf of Sumgayit State University. A meeting was held with Azerbaijani scientist Professor Iman Askerzadeh for his support in organizing the conference and the participation of Azerbaijani scientists, and views were exchanged on future scientific cooperation opportunities.
A number of international academic meetings were also held within the framework of the visit: Joint scientific projects, academic exchange and cooperation prospects were discussed at the meeting with the Dean of the Faculty of Engineering of Ankara University; Pakistani scientist Prof. Dr. Muhammad Anis-ur-Rehman proposed cooperation on conducting joint scientific research; A young Colombian researcher expressed his desire to get acquainted with the scientific management model of Sumgayit State University and visit the university. It should be noted that participation in international scientific conferences makes a significant contribution to the integration of the scientific results of university employees into the world scientific space, the establishment of new scientific relations in the field of alternative energy and high technologies, as well as strengthening the international academic reputation of Sumgayit State University.