Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümünə həsr edilmiş konfrans keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 06 May 2016 17:19
SDU-da Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümünə həsr edilmiş konfrans keçirildi
Mayın 6-da universitetimizin Heydər Əliyev Mərkəzində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü  ildönümünə həsr olunmuş elmi – praktik konfrans keçirildi.
Əvvəlcə konfrans iştirakçıları Ümummilli Liderin universitetin foyesində ucaldılan büstü önünə gül dəstələri qoyaraq, Ulu Öndərin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər.
Konfransı giriş sözü ilə açan rektor, professor Elxan Hüseynov Ulu Öndərin Azərbaycan xalqı və dövləti qarşısındakı misilsiz xidmətlərindən, şərəfli və mənalı ömür yolundan danışdı. Bildirdi ki, Azərbaycanı inkişaf etdirmək, şöhrətləndirmək, xalqın tükənməz potensialını üzə çıxarmaq Heydər Əliyevin ən böyük amalı idi. Bu böyük şəxsiyyət bir çox siyasi xadimin edə bilmədiyini gerçəkləşdirmiş, müasir dünyanın ən aktual çağırışlarına cavab vermək bacarığı ilə XX və XXI əsrlərin tanınmış siyasi xadimləri arasında həmişəlik öz layiqli yerini tutmuşdur. Xalqımızın yetirdiyi nadir dövlət xadimlərindən olan Heydər Əliyev yaşadığı bütün həyatı boyu hər zaman xalqını, vətənini düşünmüşdür. Onun ürəyi Azərbaycanın müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsi, doğma xalqının xoşbəxtliyi üçün çırpınmışdır. Ulu öndər bir dövlət başçısı kimi Azərbaycanın ən çətin, üzücü anlarında onu xilas etmək üçün misilsiz fədakarlıqlar göstərmiş, ölkəsini bəlalardan qurtarmağı bacarmışdır. Xalqımız qarşıya çıxan hər hansı bir çətin problemlərin həllini, xilaskarlıq missiyasını Heydər Əliyevdə görürdü. Ölkəmizin fəxri, milli iftixarımız və liderimiz Heydər Əliyev bütün problemlərin həll olunmasının öhdəsindən yüksək səviyyədə gəlmişdir. Çünki o, bir neçə on il bundan sonra görəcək işləri bu gün həyata keçirməyi bacaran nadir keyfiyyətlərə malik uzaqgörən siyasətçi və təcrübəli dövlət xadimi idi. Onun siyasəti ölçülüb-biçilmiş, gələcəyə ünvanlanmış siyasət idi. Bu səbəbdən də onu dünyanı dəyişdirən insanlar cərgəsinə aid etmək olar. Dünyanın görkəmli siyasətçilərindən və dövlət xadimlərindən biri olan Heydər Əliyevin ibrətamiz həyatı və heyrətamiz siyasi fəaliyyəti gələcək yüzilliklərdə hələ neçə-neçə siyasət adamına istiqamət verəcəkdir.
Bu gün iftixar hissi ilə qeyd edə bilərik ki, Heydər Əliyev siyasəti, banisi olduğu milli dövlətçilik strategiyası onun layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Bu siyasətin bundan sonra illər və on illər uzunu davam etməsi Azərbaycan dövlətinin tərəqqisi üçün ən böyük təminatdır.
Konfransda Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor, dosent Natiq Talıbov “Heydər Əliyevin təhsilin inkişafında rolu” mövzusunda çıxış edərək qeyd etdi ki, Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin zəngin nəzəri irsində və möhtəşəm fəaliyyətində təhsil məsələləri xüsusi yer tutur. Ulu Öndər ölkənin və xalqın taleyində, hərtərəfli tərəqqisində, uğurlar qazanmasında təhsilin xüsusi rolunu, əhəmiyyətini həmişə nəzərə almış, yüksək dəyərləndirmişdir. Dahi rəhbər deyirdi: “Hər bir dövlət əgər istəyirsə ki, öz ölkəsinin inkişafını təmin etsin, öz millətinin elmini, mədəniyyətini dünya standartlarına çatdırsın, o mütləq, hər şeydən çox, təhsilə fikir verməlidir, təhsilin inkişafına səy göstərməlidir, təhsil üçün bütün imkanları yaratmalıdır”. Ulu Öndər həm təhsilin məzmunu, mahiyyəti, məqsədləri, səmərəli təşkili, müəllim əməyinin şərəfi, şagirdlərin və tələbələrin vəzifələri barədə dəyərli fikirlər söyləmiş, həm də Azərbaycan təhsilinin hərtərəfli yüksəlişi qayğısına qalmış, illər bоyu bu sahədə böyük inkişafa rəvac verən sistemli tədbirlər həyata keçirmişdir.
Konfransda Qaçqınların və köçkünlərin İşi üzrə Dövlət Komitəsinin Sumqayıt şəhər şöbəsinin müdiri Sevindik Hüseynov müasir Azərbaycan dövlətinin  yaradıcısı olan  Ulu Öndərin keçdiyi  şərəfli  ömür yolundan danışdı, tarixi  uzaqgörənliyə  malik  şəxsiyyət kimi müasir Azərbaycan dövlətinin qurulması istiqamətində atdığı addımlardan bəhs etdi.
Sonra Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı, professor Adil Baxşəliyev  “Heydər Əliyev Azərbaycan dövlətçiliyinin memarıdır”, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı, dosent Aynurə Yəhyayeva “İqtisadiyyatımızın inkişafında Heydər Əliyev konsepsiyası”, Azərbaycan tarixi kafedrasının müdiri, dosent Əmirxan İsayev “Azərbaycanda ordu quruculuğu”, Azərbaycan tarixi kafedrasının müəllimi Günay Şükürova “ Heydər Əliyev Yeni Azərbaycan Partiyasının qurucusudur” mövzularında məruzələrlə çıxış edərək Ulu Öndərin dövlət quruculuğu prosesinin müxtəlif sahələrində həyata keçirdiyi uğurlu islahatlardan söz açdılar. Natiqlər onu da vurğuladılar ki, bu gün ölkəmizdə həyata keçirilən böyük tədbirlər məhz Heydər Əliyevin ölməz ideyalarının həmişəyaşar, əbədi olduğunu bir daha sübut edir.
Hər il universitetimizdə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin həyatının, çoxşaxəli fəaliyyətinin və irsinin dərindən öyrənilməsi və təbliği məqsədi ilə tələbələr arasında «Ən yaxşı məqalə» inşa müsabiqəsi keçirilir, bu il də Ulu Öndərin anadan olmasının 93-cü  ildönümünə həsr olunmuş  müsabiqədə yer tutan tələbələri rektor, professor Elxan Hüseynov Fəxri Fərman və pul mükafatı təltif etdi.

Главная страница | Новости | В университете прошла научная конференция, посвященная 93-ей годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева
Yerləşdirilmə tarixi : 06 Май 2016 17:19
В университете прошла научная конференция, посвященная 93-ей годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева
6 мая в Центре Гейдара Алиева состоялась научно-практическая конференция, посвященная 93-ей годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева. Перед началом конференции участники почтили память общенационального лидера, возложив цветы  у возведенного в фойе университета бюста.
Открывая конференцию, ректор университета, профессор Эльхан Гусейнов рассказал о заслугах общенационального лидера перед государством и  азербайджанским народом, о  достойно пройденном им жизненном пути. Гейдар Алиев, являющийся одним из выдвинутых нашим народом уникальных государственных деятелей, на протяжении всей своей сложной жизни всегда думал о народе и Родине. Его сердце билось во имя укрепления независимости Азербайджана, счастья родного народа. Как глава государства, Гейдар Алиев в самые сложные для Азербайджана моменты проявлял невиданную самоотверженность во имя его спасения, мог избавить свою страну от бед.  Гейдар Алиев, продемонстрировав в крайне сложный период, что служит народу, реализовал то, что не могли и не смогут осуществить многие политические деятели, благодаря присущему ему умению отвечать на самые актуальные призывы современного мира, навсегда занял достойное место в ряду известных политических деятелей ХХ и ХХI столетий. Благодаря целому ряду дарованных ему природой уникальных качеств Гейдар Алиев, как дальновидная личность, мог предвидеть ход исторических событий, демонстрировал истинно патриотическую позицию при принятии решений, представляющих чрезвычайно большое значение для национальной истории, умел предпринимать решительные действия. Сегодня мы можем с гордостью сказать, что политика Гейдара Алиева,  как основателя национальной стратегии, успешно продолжается его достойным преемником Президентом Ильхамом Алиевым. Дальнейшее продолжение политики Гейдара Алиева в течение многих лет, многих десятилетий – самая большая гарантия прогресса азербайджанского государства.
Далее с докладом на тему «Роль Гейдара Алиева в развитии образования» выступил проректор по организации учебного процесса и технологии обучения, доцент Натиг Талыбов. Он отметил, что общенациональный лидер Гейдар Алиев относился к вопросу развития науки и области образования с особым вниманием, в первую очередь, заботясь об интеллектуальном будущем азербайджанского народа. Гейдар Алиев считал успехи, достигнутые в научно-интеллектуальной области, важным условием при строительстве государства. Он проявлял особую заботу о всестороннем развитии образования, высказывал мудрые изречения по поводу его значения, целей и эффективной организации. Великий лидер говорил: «Если то или иное государство стремится к обеспечению развития своей страны, к тому, чтобы довести науку, культуру своей нации до мировых стандартов, оно, обязательно, прежде всего, должно позаботиться о своем образовании, стремиться к развитию образования, создать все условия для образования».
Глава сумгаитского отделения государственного комитета по работе с беженцами и вынужденными переселенцами Азербайджана Севиндик Гусейнов выступил с речью о славном жизненном пути общенационального лидера- созидателя современного Азербайджана, который предпринял дальновидные шаги в направлении создания современного государства.
В продолжение конференции прозвучали следующие доклады:
Декан факультета истории и географии, проф. Адиль Бахшалиев- «Гейдар Алиев – архитектор азербайджанской государственности».
Декан факультета экономики и управления, доц. Айнура Яхьяева – «Концепция Гейдара Алиева в развитии нашей экономики».
Заведующий кафедрой истории Азербайджана, доц. Амирхан Исаев- «Строительство армии в Азербайджане».
Преподаватель кафедры истории Азербайджана Гюнай Шюкурова – «Гейдар Алиев –создатель партии «Ени Азербайджан»». В своих докладах ораторы отметили, что наглядным свидетельством бессмертных идей Гейдара Алиева являются проводимые в нашей стране реформы и мероприятия.
В завершение конференции ректор университета, проф. Эльхан Гусейнов наградил почетными грамотами и денежными призами студентов, победивших в ежегодном конкурсе на «Лучшую статью», посвященном содержательной жизни и деятельности общенационального лидера и 93-ей годовщине со дня его рождения.