Əsas səhifə | Xəbərlər | “Milli təhlükəsizliyimiz vətəndaşlıq mövqeyimizdən asılıdır”
Mayın 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Qeyri Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyələşdirdiyi, “Hərbi Mövzular üzrə  İxtisaslaşmış Jurnalistlər” İctimai Birliyi və “Bütöv Azərbaycan” qəzetinin dəstəyi ilə “Milli təhlükəsizliyimiz vətəndaşlıq mövqeyimizdən asılıdır” layihəsi çərçivəsində  konfrans keçirildi.
Konfransı giriş sözü ilə SDU-nun Humanitar Məsələlər üzrə prorektoru, dosent Nizami Namazov açaraq tədbirin məqsəd və məramı barədə məlumat verdi.  Bildirdi ki, Azərbaycan uzun illərdi ki, müharibə şəraitində yaşayır. Milli təhlükəsizliyin və ordu quruculuğunun reallaşmasında dövlətin informasiya təhlükəsizliyi vacib şərtdir. Bu baxımdan mediada və sosial şəbəkələrdə ordu ilə bağlı  dezinformasiyaların yayılmasına diqqətli olmaq hər birimizin borcudur. Ordu ilə bağlı informasiyaların yayılması daha həssas məqamdır. Müasir gəncliyin dövlətçilik ruhunda böyüməsi və dövlət təhlükəsizliyinin həssas məqamları ilə bağlı bilgili olmaları ciddi şərtdir. Belə tədbirlərin keçirilməsi olduqca gərəklidir.
Hərbi Jurnalistlər Birliyinin sədri-layihə rəhbəri, “Bütöv Azərbaycan” qəzetinin baş redaktoru Tamxil Ziyəddinoğlu bildirib ki, sözügedən layihəni həyata keçirməkdə başlıca məqsəd tələbələrin və sosial media istifadəçilərinin fəal köməyilə Azərbaycanın müstəqilliyi, suverenliyi, ərazi bütövlüyü, Konstitusiya quruluşu və milli təhlükəsizliyi əleyhinə qəsd cəhdlərinə, o cümlədən cəmiyyətin informasiya təhlükəsizliyini təhdid edən hallara qarşı mübarizədə dövlət orqanlarına informasiya dəstəyi verməkdir. Azərbaycan Konstitusiyası hər kəsə istədiyi məlumatı əldə etmək və yaymaq azadlığı verib.
Ulu öndərin göstərişi ilə 1998-ci ildə senzura ləğv edilib. Bu gün 2 milyona yaxın sosial şəbəkə istifadəçisi var. “Az” domenində 20 min internet saytı qeydiyyatdan keçib. Bütün bunlar onu göstərir ki, Azərbaycan dövləti söz, məlumat və fikir azadlığının təmin edilməsində onlayn media və sosial şəbəkələrin yaradılmasında maraqlıdır. Düşmən kəşfiyyatı mətbuatı izləməklə özünə lazım olan informasiyalar asanlıqla əldə edə bilir. Hal-hazırda virtual informasiya məkanının genişlənməsi, milli informasiya mühitinin pozulması beynəlxalq və yerli ictimai rəyin idarə olunmasına, siyasi proseslərin yönləndirilməsinə cəhd edənlərə münbit şərait yaradır. Məqsədimiz jurnalistlərimizə, əsasən də sosial şəbəkə fəallarına, erməni qoşunları ilə təmas xəttində yaşayanlara vətəndaşlıq mövqeyi aşılamaq, onlara ölkəmizin mənafeyini qorumağa, informasiya siyasətini müdafiə etməyə, cəbhədə insidentlər haqqında təhrif olunmuş, yanlış məlumatların yayılmasının qarşısını almaq istiqamətində maarifləndirməkdir. Bu səbəbdən də Siz gənclər  informasiya cəbhəsində ayıq-sayıq olaraq, fəal mübarizə aparın!
Konfransda hərbi politoloqRamil Məmmədli, yazıçı-publisist Miraslan Bəkirli,  SDU-nun Avropa və Amerika ölkələrinin yeni və ən yeni tarixi kafedrasının müdiri, professor Şirxan Səlimov, Azərbaycan tarixi kafedrasının müdiri, dosent Əmirxan İsayev dövlətimizin müstəqilliyinin bərpasından sonra dezinformasiyaların cəmiyyətdə yaratdığı çaşqınlıq və törətdiyi ciddi fəsadlar barədə fikirlərini bölüşdülər.
Sonda  iştirakçılara Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Qeyri Hökumət Təşkilatlarına Dəstək Şurasının maliyyə dəstəyi ilə hazırlanmış yaddaş bukletləri paylandı.

Главная страница | Новости | Состоялась конференция на тему «Наша национальная безопасность зависит от гражданской позиции»
Yerləşdirilmə tarixi : 26 Май 2016 17:54
Состоялась конференция на тему «Наша национальная безопасность зависит от гражданской позиции»
26 мая при финансовой поддержке Совета государственной поддержки неправительственных организаций при Президенте Азербайджанской Республики, организационной поддержке Общественного объединения «Военные журналисты» и  газеты «Целый Азербайджан» состоялась конференция в рамках проекта «Наша национальная безопасность зависит от гражданской позиции».
Открыл конференцию вступительным словом проректор по гуманитарным вопросам СГУ, доцент Низами Намазов, который рассказал о целях и задачах мероприятия. Он отметил, что Азербайджан на протяжении многих лет живет в условиях войны. Информационная безопасность государства является важным условием в реализации национальной безопасности и строительства армии. Бдительность к распространенной в СМИ и в социальных сетях дезинформации об армии – это долг каждого из нас. Потому что это щепетильный вопрос. Проведение подобных мероприятий является необходимым условием в воспитании современной молодежи в духе государственности и накоплении ими знаний в области государственной безопасности.
Председатель общества «Военные журналисты», главный редактор газеты «Целый Азербайджан», координатор проекта Тахмиль Зияддиноглу отметил, что главной целью данного проекта является обеспечение информационной поддержкой государственных органов со стороны   студентов и пользователей социальных сетей в борьбе против сил, угрожающих информационной безопасности общества и посягающих на суверенитет, независимость и территориальную целостность Азербайджана, Конституцию и национальную безопасность в целом. Согласно Конституции Азербайджана каждый обладает свободой законным путем приобретать и распространять информацию.
По распоряжению общенационального лидера в 1998 году была ликвидирована цензура. Сегодня количество пользователей социальных сетей составляет около 2 млн. В домене «Az» зарегистрировано 20 тыс. сайтов.  Все это свидетельствует о том, что Азербайджанское государство заинтересовано в создании онлайн медиа и социальных сетей для обеспечения свободы слова, информации и мысли. Вражеская разведка легко может получить необходимую информацию из прессы. В настоящее время расширение виртуального информационного пространства, нарушение национальной информационной среды создают благоприятные условия для управления международным и местным общественным мнением, попытки перенаправления политических процессов.
Нашей целью является призвать журналистов и активных пользователей социальных сетей отстаивать интересы  нашей страны, защищать информационную политику, предотвращать  распространения ложной и искаженной информации об  инцидентах на линии фронта, привить  гражданскую позицию соотечественникам, живущим на линии соприкосновения с армянскими войсками. По этой причине вы, молодежь, будьте бдительны на информационном фронте и   ведите активную борьбу!
Военный политолог Рамиль Мамедов, писатель-публицист Мираслан Бекирли,
заведующий кафедрой новой и новейшей истории стран Европы и Америки,проф. Ширхан Салимов, заведующий кафедрой истории Азербайджана, доцент  Амирхан Исаев обсудили серьезные последствия, вызванные распространенной дезинформацией после восстановления независимости Азербайджаном.
В заключение участникам раздали буклеты, подготовленные при финансовой поддержке Совета поддержки неправительственных организаций при Президенте Азербайджанской Республики.