Əsas səhifə | Xəbərlər | “Milli təhlükəsizliyimiz vətəndaşlıq mövqeyimizdən asılıdır”
Mayın 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Qeyri Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyələşdirdiyi, “Hərbi Mövzular üzrə  İxtisaslaşmış Jurnalistlər” İctimai Birliyi və “Bütöv Azərbaycan” qəzetinin dəstəyi ilə “Milli təhlükəsizliyimiz vətəndaşlıq mövqeyimizdən asılıdır” layihəsi çərçivəsində  konfrans keçirildi.
Konfransı giriş sözü ilə SDU-nun Humanitar Məsələlər üzrə prorektoru, dosent Nizami Namazov açaraq tədbirin məqsəd və məramı barədə məlumat verdi.  Bildirdi ki, Azərbaycan uzun illərdi ki, müharibə şəraitində yaşayır. Milli təhlükəsizliyin və ordu quruculuğunun reallaşmasında dövlətin informasiya təhlükəsizliyi vacib şərtdir. Bu baxımdan mediada və sosial şəbəkələrdə ordu ilə bağlı  dezinformasiyaların yayılmasına diqqətli olmaq hər birimizin borcudur. Ordu ilə bağlı informasiyaların yayılması daha həssas məqamdır. Müasir gəncliyin dövlətçilik ruhunda böyüməsi və dövlət təhlükəsizliyinin həssas məqamları ilə bağlı bilgili olmaları ciddi şərtdir. Belə tədbirlərin keçirilməsi olduqca gərəklidir.
Hərbi Jurnalistlər Birliyinin sədri-layihə rəhbəri, “Bütöv Azərbaycan” qəzetinin baş redaktoru Tamxil Ziyəddinoğlu bildirib ki, sözügedən layihəni həyata keçirməkdə başlıca məqsəd tələbələrin və sosial media istifadəçilərinin fəal köməyilə Azərbaycanın müstəqilliyi, suverenliyi, ərazi bütövlüyü, Konstitusiya quruluşu və milli təhlükəsizliyi əleyhinə qəsd cəhdlərinə, o cümlədən cəmiyyətin informasiya təhlükəsizliyini təhdid edən hallara qarşı mübarizədə dövlət orqanlarına informasiya dəstəyi verməkdir. Azərbaycan Konstitusiyası hər kəsə istədiyi məlumatı əldə etmək və yaymaq azadlığı verib.
Ulu öndərin göstərişi ilə 1998-ci ildə senzura ləğv edilib. Bu gün 2 milyona yaxın sosial şəbəkə istifadəçisi var. “Az” domenində 20 min internet saytı qeydiyyatdan keçib. Bütün bunlar onu göstərir ki, Azərbaycan dövləti söz, məlumat və fikir azadlığının təmin edilməsində onlayn media və sosial şəbəkələrin yaradılmasında maraqlıdır. Düşmən kəşfiyyatı mətbuatı izləməklə özünə lazım olan informasiyalar asanlıqla əldə edə bilir. Hal-hazırda virtual informasiya məkanının genişlənməsi, milli informasiya mühitinin pozulması beynəlxalq və yerli ictimai rəyin idarə olunmasına, siyasi proseslərin yönləndirilməsinə cəhd edənlərə münbit şərait yaradır. Məqsədimiz jurnalistlərimizə, əsasən də sosial şəbəkə fəallarına, erməni qoşunları ilə təmas xəttində yaşayanlara vətəndaşlıq mövqeyi aşılamaq, onlara ölkəmizin mənafeyini qorumağa, informasiya siyasətini müdafiə etməyə, cəbhədə insidentlər haqqında təhrif olunmuş, yanlış məlumatların yayılmasının qarşısını almaq istiqamətində maarifləndirməkdir. Bu səbəbdən də Siz gənclər  informasiya cəbhəsində ayıq-sayıq olaraq, fəal mübarizə aparın!
Konfransda hərbi politoloqRamil Məmmədli, yazıçı-publisist Miraslan Bəkirli,  SDU-nun Avropa və Amerika ölkələrinin yeni və ən yeni tarixi kafedrasının müdiri, professor Şirxan Səlimov, Azərbaycan tarixi kafedrasının müdiri, dosent Əmirxan İsayev dövlətimizin müstəqilliyinin bərpasından sonra dezinformasiyaların cəmiyyətdə yaratdığı çaşqınlıq və törətdiyi ciddi fəsadlar barədə fikirlərini bölüşdülər.
Sonda  iştirakçılara Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Qeyri Hökumət Təşkilatlarına Dəstək Şurasının maliyyə dəstəyi ilə hazırlanmış yaddaş bukletləri paylandı.

Home | News | "Our national security depends on the position of citizenship"
Sumgait State University on May 26, financed bythe Council of State Support to NGOs under the President of Azerbaijan Republic, "specializing in military topics Journalists" Public Union and "United Azerbaijan" newspaper, the  project of "National security depends on the position of citizenship"  was held.
Opening the conference, the Vice President for Humanitarian Affairs of SSU, Associate Professor NizamiNamazov gave information about the object and purpose of the event. He said that Azerbaijan is living  in martial law  for many years. National security and the security of government information are  major factors in the realization of army building. In this regard,  being careful in spreading disinformation about the army in  media and social network is the duty of each of us .  The dissemination of information about the army is much more sensitive  point. The growth  of modern youth in the spirit of sensitiveness and national security is also major points. They are quite necessary measures.
Chairman of the Association of Military Journalists project manager, "United Azerbaijan" newspaper editor ZiyaddinogluTamkhil said that the main objective of the implementation of the projectis to provide information support with the help of students and active users of social media, the independence, sovereignty, territorial integrity and constitutional structure and the assassination attempts against the national security, as well as to the state bodies in the fight against abuses that threaten the security of the information society. The Constitution gives everyone the freedom to receive and impart information.
On the instructions of the great leader, censorship was abolished in 1998. Today, there are  2 million users of the social network. In the  "Az" website domain has registered  20 000 web sites. All this shows that the government of Azerbaijan  isinterested in ensuring the information and freedom of expression  in online media and social networks. The enemy  can easily access the information they need from media. Currently, the expansion of virtual information space, the violation of national and international public opinion  createfavourable conditions for those who try to divert the political process. Our goal is to help our journalists, particularly in the social network activists and  to protect the interests of our country, to defend the policy information in front of incidents distorted enlighten to prevent the spread of false information.
The military politician RamilMammadli, writer MiraslanBakirli,  the new head of the department the modern history of European and American countries,Professor ShirkhanSalimov, head of the History of Azerbaijan, professor AmirkhanIsayev  shared their views on the restoration of independence and serious consequences.
The participants  withtheSupport to NGOs under the President of Azerbaijan Republic financed by the Council got booklets.