Əməkdaşlıq müqaviləsi təhsilin elmə, elmin təhsilə inteqrasiyasına təkan verəcək.
Elmin təhsilə, təhsilin elmə inteqrasiyası, ölkənin iqtisadi potensialının intellekt kapitalına çevrilməsinə təkan verən amillərdəndir.
Bu gün Sumqayıt Dövlət Universitetində rektor Elxan Hüseynov AMEA-nın Polimer Materialları İnstitutunun direktor vəzifəsini icra edən AMEA-nın müxbir üzvü, Kimya elmləri doktoru professor Bəxtiyar Məmmədovla görüşərək dəyirmi masa ətrafında elmin, təhsilin inkişafına dair birgə fikir mübadiləsi apardılar. AMEA-nın Polimer Materialları İnstitutu (PMİ) ilə SDU arasında təhsil-elm-istehsalat çərçivəsində elmi-təcrübi əməkdaşlıq üzrə istiqamətlər müzakirə edildi və hədəflər müəyyənləşdirildi. Rektor bildirdi ki, ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin imzaladığı Elmin İnkişafı üzrə Milli Strategiyada əksini tapan mühüm məsələlərdən biri elmin maddi-texniki bazasının gücləndirməsidir. Bu məqsədlə də universitetimizdə bir çox layihələr gerçəkləşdirilir, əməkdaşlıq müqavilələri imzalanır, universitetlə PMİ-nin birgə Elm – Tədris Mərkəzinin yaradılması da gündəlikdə duran məsələlərdəndir. Tələbələr, magistrantlar və doktorantların həmin mərkəzdə elmi tədqiqat, yaradıcılıq işləri ilə məşğul olması, müəllimlərin ixtisas artırma kurslarının keçməsi, universitet və institut alimlərinin birgə qrant layihələrinin hazırlanması və icrası nəzərdə tutulur.Əsas məqsədimiz tələbələrin yüksək ixtisaslı peşəkar kadr kimi yetişməsinə şərait yaratmaqdır.
Polimer Materialları İnstitutunun direktor vəzifəsini icra edən professor Bəxtiyar Məmmədov vurğuladı ki, imzalanacaq əməkdaşlıq müqaviləsi təhsilin elmə, elmin təhsilə inteqrasiyasına təkan verəcək, bacarıqlı və yüksək intellektə malik olan tələbələr nəzəri biliklərini PMİ-də təcrübədən keçirməklə uğurlara imza atacaqlar. İnanıram ki, əməkdaşlığımız təhsilin inkişafına töhfələr verəcək.
Görüşdə o da qeyd edildi ki, birgə qrant layihələrinin hazırlanması və icrası da müqavilədə nəzərdə tutulan əsas məsələlərdəndir. Qeyd edək ki, görüşün nəticəsi Elmi şuranın növbəti iclasında müzakirə edilərək, əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanacaq.

Главная страница | Новости | Обсуждены перспективы сотрудничества
Договор о сотрудничестве способствует  интеграции науки в образование и образования в науку. Интеграция науки в образование и наоборот являются факторами способствующими превращению экономического потенциала страны  в интеллектуальный капитал.
Сегодня в Сумгаитском государственном университете (СГУ) состоялась встреча ректора университета, профессора Эльхана Гусейнова с исполняющим обязанности директора Института полимерных материалов НАНА(ИПМ), членом-корреспондентом НАНА, доктором химических наук, профессором Бахтияром Мамедовым. Встреча состоялась за круглым столом,  где были обсуждены вопросы  развития образования и науки. Были определены направления и цели научно-практического сотрудничества в учебных –научных -производственных  рамках.  Ректор отметил, что одним из важных вопросов, нашедших отражение в Национальной стратегии по развитию науки, подписанной главой государства господином Ильхамом Алиевым, является укрепление материально-технической базы науки. С этой целью в университете заключаются договоры о сотрудничестве, реализуются различные проекты. Актуальным является и вопрос о создании совместного между СГУ и ИПМ учебно-научного центра. Наша основная цель - создать условия для подготовки высококвалифицированных профессиональных кадров.
Профессор Бахтияр Мамедов подчеркнул, что договор о сотрудничестве будет способствовать  интеграции науки в образование и образования в науку, способные студенты смогут применить на практике свои  теоретические знания в Институте полимерных материалов.
- «Я верю, что наше сотрудничество внесет вклад в развитие образования», - отметил Бахтияр Мамедов.
В договоре также предусмотрена подготовка и реализация совместных грантов. Отметим, что результаты встречи будут обсуждены на очередном заседании Ученого совета, будет подписан договор о сотрудничестве.