Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetimiz yeni tədris ilinə hazırdır
2016-2017-ci tədris ilinin başlanmasına saylı günlər qalır. Hər zaman olduğu kimi bu il də Sumqayıt Dövlət Universiteti yeni tədris ilinə bir sıra yeniliklərlə başlayacaq. Artıq bütün hazırlıqlar tamamlanıb, universitet səbirsizliklə tələbələrinin  yolunu gözləyir. Onları yüksək səviyyədə qarşılamaq üçün həm tədrisin keyfiyyəti baxımından, həm də auditoriyaların, laboratoriyaların və bütövlükdə universitetin təmiri ilə bağlı müvafiq işlər görülmüş, ali məktəbin bütün tədris binalarında təmir işləri başa çatdırılmışdır.
Həmçinin, bir çox fakültələrdə yeni tədris laboratoriyaları istifadəyə verilmişdir. Tarix və coğrafiya fakültəsində Arxeologiya və etnoqrafiya fənlərinin tədrisinin səmərəliliyini artırmaq üçün fənn kabineti, Dünya iqtisadiyyatı kafedrasının ixtisaslaşmış otağı, Elektrotexnika kafedrasında Enerji maşınqayırması laboratoriyası yaradılmış və Linqvistik Mərkəz fəaliyyətə başlamışdır. Bütün laboratoriya və tədris otaqları yeni cihaz, avadanlıqlarla təchiz olunmuşdur. İkinci tədris korpusu da əsaslı təmir olunmuşdur. Burada  auditoriyaların divarları, pəncərə örtükləri (jalüzlər), partalar, lövhələr tamamilə yenilənmiş, bir sıra auditoriyalar “ağıllı lövhələrlə” təmin edilmişdir. Təmir-tikinti işləri ilə yanaşı elektrik təchizatı və kommunikasiya sisteminin quraşdırılması, onların mərkəzi bazaya inteqrasiyası işləri də yüksək səviyyədə aparılmış və 300kv.m həcmində yanğından mühafizə su anbarı tikilmişdir. Əsas tədris korpusdan ikinci tədris korpusuna gedən yola asfalt döşənmiş, yolun kənarına isə dekorativ gül kolları və ağaclar əkilmişdir. Universitetin həyətində müasir tələblərə cavab verən işıqlandırma sistemi quraşdırılmış, işıq dirəkləri, hasarlar və səkilər təzələnmiş, müasir fənərlər və skamyalar qoyulmuş,  tələbələrin asudə vaxtlarının səmərəli keçməsi üçün şahmat lövhəsi  inşa edilmiş, süni örtüklü futbol meydanı, voleybol və basketbol meydançaları, stolüstü oyunlar üçün köşklər qurulmuşdur.
Təbii ki, bu gün ölkəmizin sürətli iqtisadi inkişafı, geniş quruculuq işlərinin aparılması və əhalinin sosial problemlərinin həlli Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müəyyənləşdirdiyi  ideyalarının nəticəsidir.
Qeyd edək ki, hal-hazırda universitetimiz 55 illik yubileyi ərəfəsindədir. Bununla bağlı hazırlıq işləri də davam edir.

Home | News | Our university is ready for the new academic year
As always, this year a number of innovations in Sumgait State University will start a new school year. Now all the preparations are completed, the path of university are looking forward to students. There has been done repair works in the university
Also, many departments have been put into the new academic laboratories. History and Geography Faculty of Archaeology and Ethnography of the teaching of science subjects in order to increase the efficiency of the cabinet, in the Department of World Economy room, electrical engineering laboratory at the Department of Energy was established and started operating Linguistic Center.
There were established the cabinets of science subjects in the History and Geography Faculty in order to increase the efficiency of teaching Archaeology and Ethnography, in the Department of World Economy, electrical engineering laboratory at the Department of Energy and started operating Linguistic Center.
All laboratories and teaching rooms were equipped with new device. The second teaching building was repaired. The chambers, walls, window coverings , desks, boards were completely renovated, some audiences have been provided with "smart boards". The power supply and communication system, the high level of integration of their central base and fire protection water tank was built at 300kvm.
The main academic buildings and asphalted road leading to the second academic building, the decorative flowers and bushes have been planted on the roadside. Modern lighting system has been installed in the courtyard of the university, light poles, fences and sidewalks fresh, modern lamps and benches, were built on a chessboard to make the students' leisure time, artificial turf football pitch, volleyball and basketball courts, pavilions were built for table games .
It should be mentioned  that currently the university is on the eve of 55th anniversary. However, preparatory work continues.