Azərbaycanda milli-mənəvi dəyərlərə, dövlət və din münasibətlərinə xüsusi həssaslıqla yanaşılır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2016-cı ilin Azərbaycanda "Multikulturalizm ili" elan edilməsi ilə bağlı sərəncamından irəli gələn vəzifələrin icrası, həmçinin, Azərbaycan xalqının zəngin multikultural və tolerantlıq ənənələrinin təbliği, eyni zamanda dini radikalizm və ekstremizmlə mübarizə məqsədilə silsilə tədbirlər təşkil edilir. Bu məqsədlə oktyabrın 10-da universitetimizin Heydər Əliyev Mərkəzində “Multikulturalizm humanist dəyərlərə sevgidir” mövzusunda tədbir keçirildi.
Tədbiri Humanitar Məsələlər üzrə prorektor dosent Nizami Namazov açaraq  bildirdi ki, Azərbaycanda uzun illərdən bəri dədə-babalarımızdan bizə miras qalmış milli-mənəvi dəyərlərə, dövlət və din münasibətlərinə xüsusi həssaslıqla yanaşılır. Bu gün  Multikulturalizmin birgə yaşayış mədəniyyəti multikultural dəyərlər olmasaydı, heç bir böyük bəşər mədəniyyəti olmazdı. Multikultural dəyərlərin dövlət siyasətinə keçdiyini və bu siyasətin əsasının ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu, hal-hazırda  Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini qeyd etdi. Bildirdi ki, multikulturalizm ənənələrinin qorunub saxlanması, daha da inkişaf etdirilməsi və geniş təbliğ olunması daim ölkə rəhbərliyinin diqqət mərkəzindədir. Prorektor onu da vurğuladı ki, Multikulturalizm Azərbaycanda dövlət siyasətinin prioritetlərindəndir. Təsadüfi deyildir ki, bu siyasətin həyata keçirilməsində ictimai təşkilat kimi Heydər Əliyev Fondunun da dövlətimizə böyük əməli dəstəyi var. Ulu öndərimizin irsini layiqincə yaşadan və təşviq edən fondun bu sahədəki fəaliyyəti artıq qlobal miqyasda təqdir olunur. Dosent Nizami Namazov universitetdə  multikulturalizm istiqamətində həyata keçirilən layihələrdən danışaraq qeyd etdi ki, SDU-da multikulturalizm mövzusunda silsilə tədbirlər keçirilir və bu fənn yüksək səviyyədə tədris olunur.
Tədbirdə Fəlsəfə və hüquq kafedrasının müdiri professor Həsən Sadıqov  “Multikulturalizm Ulu öndər Heydər Əliyevin  Azərbaycançılıq ideologiyasının  mühüm tərkib hissəsidir”, Tarix və coğrafiya fakültəsinin Sosiologiya və politologiya kafedrasının baş müəllimi Zahid Bünyadov  “Multikulturalizm və onun cənab İlham Əliyev tərəfindən əsası qoyulmuş müasir Azərbaycan modeli”, Azərbaycan dili və dilçilik kafedrasının müəllimi Əli Rzayev “Azərbaycan tolerantlıq və multikulturalizm siyasəti insan hüquq və azadlıqlarının qorunmasının bariz nümunəsidir”, Tarix və coğrafiya fakültəsinin Sosiologiya və politologiya kafedrasının laborantı Nailə Qasımova “Azərbaycanda multikultural mədəniyyətin formalaşmasında və inkişafında azsaylı xalqların tarixi rolu”, Tarix və coğrafiya fakültəsinin II kurs tələbəsi Türkan Yıldız “Gənc nəslin tolerant ruhda inkişafında Azərbaycan dövlətinin multikultural siyasətinin rolu” mövzularında çıxış edərək  bildirdilər ki, bu gün respublikamızda insan hüquq və azadlıqlarının bərqərar olmasına, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunmasına və tolerantlıq ənənələrinin möhkəmləndirilməsinə böyük önəm verilir.

Home | News | Multiculturalism is the love to humanistic values
After declaring the 2016th as the “ The Year of Multiculturalism” by the president of the Azerbaijan Republic, I.Aliyev, it is arranged several ceremonies which related with the purpose of acting against extremism and religious radicalism and also propagating of the tolerant traditions and rich multiculturalism of the Azerbaijani nation at the Sumgait State University. It was held a ceremony in the theme of “Multiculturalism is the love to humanistic values” at the H.Aliyev center of our university.
Opening the ceremony, vice-rector and assistant professor N. Namazov noted that it is approached state and religious relations, national-spiritual values which stays as a fortune from our old generation with special sensitivity in Azerbaijan. If there were not multicultural values, there would not be any mankind culture. He also noted that multicultural values have become the policy of the state, this policy was established by the national leader H.Aliyev and this tradition is being carried on by the president, Mr. I.Aliyev. He mentioned that the preserving, developing and propagating of the multicultural values widely in the limelight of the state administration. The pro-rector also underlined that multiculturalism is one of the priorities of the state policy in Azerbaijan. It is not coincidence that as a public organization “H.Aliyev’s Fund” has a great role in the realizing of this policy. The activity of the Fund in this field is appreciated in the global scale. Speaking about the tasks which were held related with multiculturalism at university, assistant professor N. Namazov said that it is held several ceremonies in the theme of the multiculturalism and this subject is taught highly.
At the meeting the director of the philosophy and law department, professor H.Sadigov “ Multiculturalism is the main source of the national leader H.Aliyev’s Azeri ideology”, The head teacher of the sociology and politology department, Z.Bunyadov  “ Multiculturalism and its modern Azerbaijani model which was founded by I.Aliyev”, The teacher of the Azerbaijani language and linguistics department A.Rzayev “ Azerbaijan is the clear instance of the tolerance and the multiculturalism policy and the protecting of the human rights and freedom”, N. Gasimova, the laboratory assistant “ The historical role of the a few peoples in the developing and the forming of the multicultural in Azerbaijan”, T.Yildiz, the 2nd course student of the History and Geography faculty “ The role of the multicultural policy of the Azerbaijan Republic on the growing up of the young generation”. They took part at the meeting with these articles. They noted that it is given attention to strengthening of the tolerance traditions, preserving of the national-spiritual values and protecting of the human rights and freedoms in our republic.