Əsas səhifə | Xəbərlər | “Müstəqillik illərində Azərbaycanın sosial-iqtisadi, siyasi və mədəni inkişafı” mövzusunda respublika elmi konfrans keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 13 Oktyabr 2016 17:34
“Müstəqillik illərində Azərbaycanın sosial-iqtisadi, siyasi və mədəni inkişafı” mövzusunda respublika elmi konfrans keçirildi
Oktyabrın 13-də universitetin Heydər Əliyev Mərkəzində Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpasının iyirmi beşinci ildönümünə həsr olunmuş “Müstəqillik illərində Azərbaycanın sosial-iqtisadi, siyasi və mədəni inkişafı” mövzusunda respublika  elmi konfrans keçirildi.
Konfransı universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq, 18 Oktyabr- Azərbaycanın Dövlət Müstəqilliyi Günü münasibətilə iştirakçıları təbrik etdi və bildirdi ki, Sovet imperiyasının dağılması Azərbaycan xalqına öz milli müstəqilliyini bərpa etmək imkanı verdi. 1991-ci ilin oktyabrın 18-də Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin sessiyasında “Azərbaycanın dövlət müstəqilliyi haqqında Konstitusiya Aktı” qəbul olundu. Lakin müstəqilliyimizi qazandıqdan iki il sonra xalqımız yenidən onu itirmək təhlükəsi ilə üzləşdi. O zaman ölkənin daxilində və xaricində vəziyyətin heç də ürəkaçan olmadığını, ölkənin iqtisadi və siyasi durumu çox acınacaqlı, ərazilərimizin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunduğunu, digər tərəfdən dövlət rəhbərliyində olan səriştəsiz adamların yeritdikləri səhv siyasət və daxildə gedən siyasi çəkişmələr müstəqilliyimiz üçün böyük təhlükə yaratdığını diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, müstəqilliyini yeni əldə etmiş resbuplikanın düzgün inkişaf yolu seçməsi böyük siyasi müdriklik, zəngin təcrübə və strateji təfəkkür tələb edirdi. Heydər Əliyev həmin keyfiyyətlərə malik olan nadir şəxsiyyət kimi bu təhlükənin qarşısını aldı.  1993-cü il Müstəqillik  tariximizdə böyük dönüş ili oldu. Çox sevindirici haldır ki, ulu öndərimizin ideyaları bu gün də yaşayır. Onun siyasi kursu Prezident İlham Əliyev tərəfindən yeni məzmun və keyfiyyətlə davam etdirilir.  Azərbaycan gündən-günə daha da güclənir, qüdrətlənir. Son illərdə Azərbaycanın iqtisadiyyatında, hərbi quruculuğunda, elm, mədəniyyət, səhiyyə, təhsil, idman, insanların sosial müdafiəsi sahələrində böyük uğurlar əldə edilir.
Sonra çıxış üçün söz natiqlərə verildi. SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı, professor Adil Baxşəliyev “Heydər Əliyev Azərbaycan dövlətçiliyinin memarıdır”, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Ümumi tarix kafedrasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Vəli Əliyev “Bakı-Tibilisi-Ceyhan neft kəmərinin çəkilişində Azərbaycanın tarix və mədəniyyət abidələrinin öyrənilməsi” mövzularında çıxış edərək 25 il əvvəl bərpa edilən müstəqilliyin qorunmasından, ötən müddətdə ölkəmizin beynəlxalq aləmdə qazandığı uğurlardan söhbət açdılar.  Məruzə ətrafında Sumqayıt Dövlət Universitetinin, Bakı Dövlət Universitetinin, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin, AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun tarixçi alimləri çıxış etdilər. Qeyd edək ki, konfransda iştirak etmək üçün 22 elm və təhsil müəssisəsindən 172 məruzə təqdim olunmuşdur.

Home | News | Republic Scientific conference on the topic “Social-economical, political and cultural development of Azerbaijan during independent years” was held in Sumgait State University
Yerləşdirilmə tarixi : 13 October 2016 17:34
Republic Scientific conference on the topic “Social-economical, political and cultural development of Azerbaijan during independent years” was held in Sumgait State University
Republic Scientific conference on the topic “Social-economical, political and cultural development of Azerbaijan during independent years” devoted to the 25th anniversary of restoration of state independence of the Azerbaijan Republic was held in the Heydar Aliyev Centre of the university on October 13.
Vice-rector on Scientific and Innovations pr. Ramadan  Memmedov opened the conference, congratulated the participants with October 18 – Independence Day of Azerbaijan. He noted that collapse of the Soviet Empire gave a chance to Azerbaijani people to restore their national independence. Azerbaijan Republic accepted “Constitution Act on the state independence of Azerbaijan” in Supreme Soviet session on October 18, 1991. However our nation faced another danger to lose their independence again after 2 years of their success. He also said that during those years circumstances were not gladsome in inner and outer policy, economical and political conditions of the country were pitiable, our territories were invaded by Armenian armed forces, incompetent state government and their political mistakes, political controversy in the country, all these facts caused a great danger for the independence. The right choice of development policy of a newly independent republic demanded great political wisdom, rich practice and strategical mentality. As a unique personality having all these qualities Heydar Aliyev prevented the danger. 1993 was great turning-point in our Independence history. It is very joyful that the ideas of our national leader live nowadays. His political course is carried on by President Ilham Aliyev with new content and quality. Azerbaijan becomes more stronger day by day. In recent years great success is gained in the fields of economy, military reforms, science, education, culture, health, sport, social defense of people.
Then the dean of History and Geography faculty pr. Adil Bakhshaliyev spoke on the report “Heydar Aliyev is an architect of Azerbaijan Independence”, the head of General History Department of Azerbaijan State Pedagogical University, associate of Azerbaijan National Scientific Academy Vali Aliyev spoke on “Study of Azerbaijani historical and cultural monuments in construction of Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline”. History scientists of Sumgait State University, Baku Slavic University, Azerbaijan State Economy University, History Institute named after Bakikhanov of Azerbaijan National Scientific Academy also spoke about these reports. We should mention that 172 reports were presented by 22 scientific and educational institutions to take part in the conference.