Əsas səhifə | Xəbərlər | “Müstəqillik illərində Azərbaycanın sosial-iqtisadi, siyasi və mədəni inkişafı” mövzusunda respublika elmi konfrans keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 13 Oktyabr 2016 17:34
“Müstəqillik illərində Azərbaycanın sosial-iqtisadi, siyasi və mədəni inkişafı” mövzusunda respublika elmi konfrans keçirildi
Oktyabrın 13-də universitetin Heydər Əliyev Mərkəzində Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpasının iyirmi beşinci ildönümünə həsr olunmuş “Müstəqillik illərində Azərbaycanın sosial-iqtisadi, siyasi və mədəni inkişafı” mövzusunda respublika  elmi konfrans keçirildi.
Konfransı universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq, 18 Oktyabr- Azərbaycanın Dövlət Müstəqilliyi Günü münasibətilə iştirakçıları təbrik etdi və bildirdi ki, Sovet imperiyasının dağılması Azərbaycan xalqına öz milli müstəqilliyini bərpa etmək imkanı verdi. 1991-ci ilin oktyabrın 18-də Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin sessiyasında “Azərbaycanın dövlət müstəqilliyi haqqında Konstitusiya Aktı” qəbul olundu. Lakin müstəqilliyimizi qazandıqdan iki il sonra xalqımız yenidən onu itirmək təhlükəsi ilə üzləşdi. O zaman ölkənin daxilində və xaricində vəziyyətin heç də ürəkaçan olmadığını, ölkənin iqtisadi və siyasi durumu çox acınacaqlı, ərazilərimizin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunduğunu, digər tərəfdən dövlət rəhbərliyində olan səriştəsiz adamların yeritdikləri səhv siyasət və daxildə gedən siyasi çəkişmələr müstəqilliyimiz üçün böyük təhlükə yaratdığını diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, müstəqilliyini yeni əldə etmiş resbuplikanın düzgün inkişaf yolu seçməsi böyük siyasi müdriklik, zəngin təcrübə və strateji təfəkkür tələb edirdi. Heydər Əliyev həmin keyfiyyətlərə malik olan nadir şəxsiyyət kimi bu təhlükənin qarşısını aldı.  1993-cü il Müstəqillik  tariximizdə böyük dönüş ili oldu. Çox sevindirici haldır ki, ulu öndərimizin ideyaları bu gün də yaşayır. Onun siyasi kursu Prezident İlham Əliyev tərəfindən yeni məzmun və keyfiyyətlə davam etdirilir.  Azərbaycan gündən-günə daha da güclənir, qüdrətlənir. Son illərdə Azərbaycanın iqtisadiyyatında, hərbi quruculuğunda, elm, mədəniyyət, səhiyyə, təhsil, idman, insanların sosial müdafiəsi sahələrində böyük uğurlar əldə edilir.
Sonra çıxış üçün söz natiqlərə verildi. SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı, professor Adil Baxşəliyev “Heydər Əliyev Azərbaycan dövlətçiliyinin memarıdır”, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Ümumi tarix kafedrasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Vəli Əliyev “Bakı-Tibilisi-Ceyhan neft kəmərinin çəkilişində Azərbaycanın tarix və mədəniyyət abidələrinin öyrənilməsi” mövzularında çıxış edərək 25 il əvvəl bərpa edilən müstəqilliyin qorunmasından, ötən müddətdə ölkəmizin beynəlxalq aləmdə qazandığı uğurlardan söhbət açdılar.  Məruzə ətrafında Sumqayıt Dövlət Universitetinin, Bakı Dövlət Universitetinin, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin, AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun tarixçi alimləri çıxış etdilər. Qeyd edək ki, konfransda iştirak etmək üçün 22 elm və təhsil müəssisəsindən 172 məruzə təqdim olunmuşdur.

Главная страница | Новости | В Университете состоялась научная конференция на тему «Социально-экономическое, политическое и культурное развитие Азербайджана в годы независимости»
Yerləşdirilmə tarixi : 13 Октябрь 2016 17:34
В Университете состоялась научная конференция на тему «Социально-экономическое, политическое и культурное развитие Азербайджана в годы независимости»
13 октября в Центре Гейдара Алиева состоялась республиканская научная конференция «Социально-экономическое, политическое и культурное развитие Азербайджана в годы независимости», посвященная двадцать пятой годовщине восстановления государственной независимости Азербайджана.
Конференцию открыл проректор по науке и инновациям, проф.Рамазан Мамедов. Он поздравил участников конференции с 18 октября - Днем государственной независимости Азербайджана и отметил, что распад Советской империи дал возможность Азербайджанскому народу восстановить свою национальную независимость. 18 октября 1991 года на сессии Верховного Совета Азербайджанской Республики был принят конституционный акт «О государственной независимости Азербайджана». Однако, через два года после обретения независимости наш народ вновь столкнулся с угрозой потерять ее. Тогда ситуация внутри страны и за ее пределами отнюдь не радовала: экономическое и политическое положение было очень удручающее, наши территории были оккупированы вооруженными силами Армении. Из-за проводимой неправильной политики находящихся у власти некомпетентных людей и происходящие в стране политические дрязги представляли большую угрозу для нашей независимости. Республика, недавно обретшая независимость, для своего развития нуждалась в большой политической мудрости, богатом опыте и стратегическом мышлении. Гейдар Алиев, как уникальная личность, обладающая этими качествами,  предотвратил эту опасность. 1993 год стал переломным годом в истории нашей независимости. Очень радует то, что идеи общенационального лидера живут и по сей день. Его политический курс качественно и успешно продолжает  Президент Ильхам Алиев. Азербайджан с каждым днем все больше укрепляется. За последние годы большие успехи были достигнуты  в сфере социальной защиты, экономики, военного строительства, науки, культуры, здравоохранения, образования, спорта Азербайджана.
Затем слово для выступления было предоставлено ораторам:
Декан факультета истории и географии, проф. Адиль Бахшалиев - «Гейдар Алиев - архитектор государственности Азербайджана»;
Заведующий кафедрой  общей истории Азербайджанского государственного педагогического университета, член-корреспондент НАНА, проф. Вели Алиев- «Изучение исторических и культурных памятников Азербайджана в строительстве нефтепровода Баку - Тбилиси – Джейхан». В докладах ораторов говорилось о сохранении независимости,  восстановленной 25 лет назад, о международных успехах страны того периода. В прениях по докладу выступили ученые-историки  Сумгаитского государственного университета, Бакинского государственного университета, Азербайджанского государственного экономического университета, Института истории НАНА имени А.А. Бакиханова. Отметим, что для участия в конференции было представлено 172 доклада из 22 научных и учебных заведений.