Əsas səhifə | Xəbərlər | “Makromolekullar kimyası, üzvi sintez və kompozit materiallar” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 20 Oktyabr 2016 14:07
“Makromolekullar kimyası, üzvi sintez və kompozit materiallar” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirildi
Elxan Hüseynov: Yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında, elmi potensialın formalaşmasında AMEA-nın müstəsna rolu var.
Oktyabrın 20-də Polimer Materialları İnstitutunun yaradılmasının 50 illik yubileyinə həsr olunmuş “Makromolekullar kimyası, üzvi sintez və kompozit materiallar” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirildi. Tədbirə ev sahibliyi edən SDU-nun rektoru, professor Elxan Hüseynov qonaqları salamlayaraq onları universitetimizdə görməkdən  məmnun olduğunu bildirdi və dəyirmi masa ətrafında  elmin, təhsilin inkişafına  dair  birgə fikir mübadiləsi aparıldı. Rektor professor Elxan Hüseynov  bildirdi ki, ali təhsil müəssisəsinin qarşısında duran hədəflərdən biri məhz savadlı və təcrübəli mütəxəssislər hazırlamaq və SDU və PMİ arasındakı sıx əməkdaşlıq və işgüzar əlaqələrinin möhkəmlənməsini təmin etməkdir. Polimer Materialları İnstitutunun direktor vəzifəsini icra edən AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Məmmədov mütəxəssislərin hazırlanması və inkişaf etdirilməsi cəmiyyətin, o cümlədən bizim  qarşımızda duran əsas vəzifələrdən biri olduğunu qeyd etdi və göstərilən səmimi münasibətə, qonaqpərvərliyə görə  SDU-nun rektoruna təşəkkürünü bildirdi.
Böyük Akt zalında davam edən tədbirdə akademiklər, ölkəmizin görkəmli alimləri, universitetin professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak etdilər. Öncə tədbir iştirakçıları foyedə Polimer Materialları İnstitutunun elmi nailiyyətlərini özündə əks etdirən sərgi ilə tanış oldular. Polimer Materialları İnstitutunun inkişafında əvəzsiz xidmətləri olan dünyasını dəyişmiş alimlərin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad olundu.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Kataliz və Qeyri –üzvi Kimya İnstitutunun direktoru, Kimya Elmləri Bölməsinin akademik - katibi Dilqəm Tağıyev  AMEA-nın Polimer Materialları İnstitutunun yaradılmasında və inkişafında Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin müstəsna xidmətlərinin olduğunu qeyd etdi, hər zaman instituta xüsusi diqqət və qayğı göstərdiyini diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, institut 1966-cı ildə Sumqayıtda Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun filialı kimi yaradılıb və 1979-cu ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Xlor Üzvi-Sintez İnstitutuna çevrilib. 1991-ci ildən indiyədək AMEA Polimer Materialları İnstitutu kimi fəaliyyət göstərir. Onu da qeyd etdi ki, respublikanın ali elmi qurumu olan Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Polimer Materialları İnstitutu 50 il ərzində uğurlu yol keçmiş, bu gün də alimlərimizin elmi araşdırmaları ölkəmizin inkişafına böyük töhfələr verir.
Polimer Materialları İnstitutunun direktor vəzifəsini icra edən AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Məmmədov çıxış edərək, 50 il əvvəl azsaylı sadiq əməkdaşlarla qurulan institutun ötən müddət ərzində keçdiyi yola nəzər saldı, çətinliklərdən, uğurlardan və qarşıda duran vəzifələrdən danışdı.
Konfransda çıxış edən SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov rəhbərlik etdiyi ali məktəbin heyəti adından institutun kollektivini, ölkənin elm adamlarını bu əlamətdar gün münasibəti ilə ürəkdən təbrik etdi, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında və Azərbaycanda elmi cəmiyyətin inkişafında Akademiyanın müstəsna rolundan danışdı. Bildirdi ki, ulu öndər Heydər Əliyev xalqın tələbi ilə hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra onun ictimaiyyətlə ilk görüşü məhz alimlərlə, Milli Elmlər Akademiyasının binasında olmuşdu. O vaxtdan bu günə qədər Azərbaycan elminin inkişafına çox böyük diqqət göstərilir. Bu gün ölkə başçısı cənab İlham Əliyev elm və təhsilin problemlərini daim diqqət mərkəzində saxlayır, ulu öndər Heydər Əliyevin bu sahədə müəyyənləşdirdiyi islahatların davamlılığını təmin edir.
Rektor Azərbaycanda təhsil sahəsində həyata keçirilən islahatların əsas istiqamət və hədəflərindən, AMEA-nın Polimer Materialları İnstitutu (PMİ) ilə SDU arasında təhsil-elm-istehsalat çərçivəsində elmi-təcrübi əməkdaşlıq müqaviləsindən, PMİ-də universitetin baza kafedrasının yaradılmasından və bu əməkadaşlığın davamı olaraq SDU ilə PMİ-nin birgə Elm və Tədris Mərkəzinin açılışından bəhs edərək bildirdi ki, məqsəd SDU və PMİ arasındakı bu əlaqələrin daha da inkişafını təmin etmək, tələbələrimizin yüksək ixtisaslı peşəkar kadr kimi yetişməsinə şərait yaratmaqdır. Rektor Mərkəzin yaradılmasında  Azərbaycan Respublikası Təhsil Naziri cənab Mikayıl Cabbarova, AMEA-nın prezidenti akademik Akif Əlizadəyə dərin təşəkkürünü bildirdi. Sonra rektor rəhbərlik etdiyi elm ocağının təbrik ünvanını təqdim etdi.
Tədbirdə çıxış edən Neft- Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov, Aşqarlar Kimyası İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev, Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, texnika elmləri doktoru Əminağa Sadıqov AMEA-nın Polimer Materialları İnstitutunun çoxsahəli fəaliyyətlərindən, əldə etdikləri elmi nailiyyətlərindən söz açdılar. Təşkilati dəstəyə görə SDU-nun rəhbərliyinə təşəkkürlərini bildirdilər.
Yubiley münasibətilə institutun bir qrup əməkdaşına AMEA-nın  Fəxri Fərmanı təqdim olundu.
Sonra PMİ-nin 50 illik yubileyinə həsr olunmuş film nümayiş olundu.
Qeyd edək ki, Polimer Materialları İnstitutunun 50 illik yubileyinə həsr olunan elmi konfrans dörd bölmə üzrə davam edir. Oktyabrın 21-dək davam edəcək elmi konfransa 130-dan çox məruzə təqdim olundu.

Главная страница | Новости | Проведена Республиканская научная конференция на тему «Макромолекулярная химия, органический синтез и композиционные материалы»
Yerləşdirilmə tarixi : 20 Октябрь 2016 14:07
Проведена Республиканская научная конференция на тему «Макромолекулярная химия, органический синтез и композиционные материалы»
Эльхан Гусейнов: В подготовке высококвалифицированных специалистов, формировании научного потенциала НАНАиграетисключительнуюроль.
20 октября в СГУ была проведена Республиканская научная  конференция на тему «Макромолекулярная химия, органический синтез и композиционные материалы», посвященная 50-летию  Института полимерных материалов.
Ректор университета профессор Эльхан Гусейнов выразил удовлетворение по поводу встречи гостей в университете. Затем состоялась беседа за круглым столом, где участники обсудили вопросы развития науки и образования, обменялись мнениями. Во время беседы ректор СГУ профессор Эльхан Гусейнов  сказал, что одной из главных целей университета является подготовка грамотных и квалифицированных специалистов и обеспечение тесного сотрудничества и деловых связей  между СГУ и ИПМ.  Исполняющий обязанности директора  Института полимерных материалов, член-корреспондент НАНА Бахтияр Мамедов отметил, что основной  задачей общества и нашей в том числе, является подготовка квалифицированных специалистов и дальнейшее их развитие. Он поблагодарил ректора СГУ за гостеприимство и доброжелательность.
В мероприятии, которое было продолжено в большом актовом зале, приняли участие академики, известные ученые нашей страны, профессорско-преподавательский и студенческий состав университета. Перед этим участники мероприятия ознакомились с выставкой, отражающей научные достижения Института полимерных материалов, которая была организована в фойе университета.
Участники конференции минутой молчания почтили память ученых, внёсших неоценимый  вклад в дело развития ИПМ.
Со вступительным словом выступил  директор Института катализа и неорганической химии, академик-секретарь Отдела химических наук Дильгам Тагиев.В своей речи он отметил, что в создании и развитии Института полимерных материалов исключительную роль сыграл общенациональный лидер нашего народа Гейдар Алиев, который постоянно заботился об институте и уделял ему большое внимание. Дильгам Тагиев сказал, что институт был создан в Сумгаите в 1966 году как филиал Института нефте-химических процессов Азербайджанской Академии  Наук, а в 1979 году был переименован в Институт хлорорганического синтеза Азербайджанской АН. С 1991 года и по настоящее время он функционирует как Институт полимерных материалов.  Было отмечено, что являясь высшей научной организацией, Институт полимерных материалов  НАНА за 50 лет прошел  славный  путь, и сегодня научные исследования ученых вносят большой вклад в развитие нашей страны.
Исполняющий обязанности директора Института полимерных материалов, член-корреспондент НАНА  Бахтияр Мамедов в своем выступлении сказал, что 50 лет назад он начинал создавать институт силами малочисленного, но преданногоделу коллектива. Затем докладчик рассказал о трудностях, с которыми сталкивался коллектив на пути к успеху и поделился планами на будущее.
Выступивший на конференции ректор СГУ  профессор Эльхан Гусейнов от имени возглавляемого им  коллектива университета поздравил  сотрудников института, ученых страны с этой знаменательной датой и отметил исключительную роль Академии республики в развитии науки в Азербайджане и подготовке высококвалифицированных  кадров. Было отмечено, что общенациональный лидер Гейдар Алиев после возвращения по требованию  народа к власти, свою первую встречу с общественностью провел именно  с учёными в здании Национальной Академии Наук. С того самого времени развитию науки в республике уделяется большое внимание. Сегодня глава нашей республики господин Ильхам Алиев постоянно держит в центре внимания проблемы науки и образования, обеспечивает проведение реформ в этой области,  намеченных общенациональным лидером Гейдаром Алиевым.
Далее ректор рассказал об основных целях и направлениях реформ, проводимых в области образования, о договоре по сотрудничеству в рамках образования, науки и производства между СГУ и Институтом полимерных материалов НАНА, создании в ИПМ базовой кафедры университета  и  как продолжение этого сотрудничества –открытие единого Центра по науке и образованию СГУ и ИПМ, с целью обеспечения более тесного сотрудничества, развития этих отношений и создания условий для подготовки высококвалифицированных  кадров. Затем  ректор выразил глубокую признательность министру образования Азербайджанской Республики господину МикаилуДжаббарову  и президенту НАНА,  академику АкифуАлизаде  за создание Центра.
Выступившие далее директор Института  нефте–химических процессов, академик ВагифАббасов, директор Института химии присадок, академик ВагифФарзалиев,  глава Управления по науке и образованию доктор технических наук АминагаСадыгов  рассказали о многогранной  деятельности и научных достижениях ИПМ НАНА и выразили благодарность руководству университета за организациюмероприятия. В честь юбилея группе сотрудников университета были вручены Почетные  грамоты НАНА.
В заключение был продемонстрирован  фильм, посвященный 50-летнему юбилею Института полимерных материалов. Отметим, что научная конференция,  посвященная 50–летнему юбилею Института полимерных материалов, продолжила свою работу по четырем секциям. На научную конференцию было представлено более 130 докладов.