Oktyabrın 22-də universitetimizdə “Milli mənəvi dəyərlərimiz” mövzusunda Ritorika Universal Klubunun təşkilatçılığı ilə seminar -təlim keçirildi.
Təlimi Filologiya fakültəsinin müəllimi Əli Rzazadə açaraq qeyd etdi ki, milli-mənəvi dəyərlərimiz xalqımızın simasında zaman-zaman yaşamışdır. Bizi başqa xalqlardan, millətlərdən fərqləndirən də elə bir çox məqamda milli-mənəvi dəyərlərimiz, mədəniyyətimiz, mənəviyyatımızdır. Bu mənada Azərbaycan ailəsi də başqa ailələrdən fərqlənir. Ailələrimizdə böyüyə hörmət, ata-anaya sevgi, ehtiramla davranmaq, kiçiklərə qayğı, diqqət əsas göstəricilərdəndir. Bizim gələcək nəsillərə örnək olan əxlaq, tərbiyə simvolu, məhəbbət etalonu kimi daim hörmətlə anılan nümunəvi ailələrimiz çoxdur. Bu ailələr Azərbaycan xalqına sözün həqiqi mənasında böyük şəxsiyyətlər, dahilər bəxş etmişdir. Belə dahilərdən biri də Ümummilli Lider Heydər Əliyevdir. Məhz onun hakimiyyətə gəlişindən sonra xalqımızın milli mənəvi dəyərlərə qayıdışı hadisəsi baş verdi. Bu istiqamətdə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin misilsiz xidmətlərini hazırda Prezident cənab İlham Əliyev uğurla davam etdirir.
Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin  sədri Nemət İbayev çıxış edərək Milli dəyərlərimizin qorunması və gələcək nəsillərə çatdırılması bu gün daha çox aktual olduğunu diqqətə çatdırdı. Çünki milli dəyərlərimizin Azərbaycan xalqının formalaşmasına təsiri böyük olduğu kimi, milli dövlətçiliyimizin möhkəmləndirilməsində də xüsusi rolu vardır. Milli ideologiya, milli tarix, milli dil, dinimiz, milli mədəniyyət və incəsənət, milli ədəbiyyat, milli özünüdərk, ailə, dahi şəxsiyyətlərimiz, milli musiqimiz, muğamlarımız, fərdi yaddaşı, etnos yaddaşını, millətin, xalqın yaddaşını ehtiva edən  folklorumuz bizim  milli-mənəvi dəyərlərimizdir.  Bu gün milli-mənəvi irsimizin qorunması və inkişafında  Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti, UNESKO və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, millət vəkili Mehriban xanım Əliyevanın  müstəsna rolu vardır.
Seminarda tələbələri maraqlandıran suallar cavablandırıldı və  mövzu ətrafında maraqlı müzakirələr aparıldı.

Главная страница | Новости | Семинар-тренинг на тему «Национально-духовные ценности»
22 октября по инициативе универсального клуба «Риторика» в  университете состоялся семинар-тренинг на тему «Национально-духовные ценности».
Открывая семинар, преподаватель филологического факультета Али Рзазаде отметил, что наши национально-духовные ценности веками жили сознании нашего народа. Национально-духовные ценности, нравственность, культура нашего народа отличают нас от других народов и наций тем что в наших семьях чтят такие традиции, как уважение к старшим, любовь и почтение к родителям, забота о детях. У нас немало таких образцовых семей, которые являются  символом воспитания, эталоном любви и служат примером для будущих поколений. Эти семьи в полном смысле слова подарили азербайджанскому народу выдающихся личностей и  гениев. Одним из таких личностей   является общенациональный лидер Гейдар Алиев. Именно после его прихода к власти возродились национально-духовные ценности нашего народа. Сегодня  Президент Ильхам Алиев с успехом продолжает проводить в жизнь идеи общенационального лидера Гейдара Алиева в этом направлении.
Председатель студенческого профсоюзного комитета НематИбаев в своем выступлении отметил, что на сегодня актуальным вопросом является сохранение и передача новому  поколению наших национальных ценностей,  так как они влияют  на формирование Азербайджанского народа и играют важную роль в укреплении национальной государственности. Наши национально-духовные ценности – это национальная идеология,  история, язык, религия, культура и искусство, литература, самосознание, семья, музыка, мугамы, гениальные личности, этническая  память и фольклор, содержащие в себе традиции нации и  народа.
Незаменимую роль в сохранении и развитии национально-духовного наследия нашего народа  сыграла Президент Фонда Гейдара Алиева, посол доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО, депутат Милли Меджлиса Мехрибанханум Алиева.
Обсуждение темы прошло оживленно, в ходе беседы студенты получили ответы на интересующие их вопросы.