Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da yeni laboratoriyaların açılışı oldu
Noyabrın 3-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fizika və elektroenergetika fakültəsində  tədrisin keyfiyyətini yüksəltmək, nəzəriyyə və təcrübənin paralelliyini təmin etmək məqsədilə yeni   laboratoriyaların açılışı oldu.
Rektor professor Elxan Hüseynov laboratoriyanın  istifadəyə verilməsi münasibətilə kollektivi təbrik etdi, qeyd etdi ki, ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin imzaladığı Elmin İnkişafı üzrə Milli Strategiyada əksini tapan elmi-texniki potensialın qorunub saxlanılması, elm və təhsil sahəsində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması prosesi ali məktəblərin və elmi-tədqiqat müəssisələrinin üzərinə böyük məsuliyyət qoyur. Bu istiqamətdə universitetimizdə bir çox layihələr gerçəkləşir, Avropanın tanınmış elm-tədris mərkəzləri ilə yanaşı, MDB –yə üzv dövlətlərin təhsil qurumları ilə əməkdaşlıq edir, tələbələrin elmi potensialının üzə çıxarılmasında mühüm addımlar atılır.  İnanıram ki, yaradılan və yeniləşən laboratoriyalar tələbələrin bilik və bacarıqlarının artırılmasında, onların yüksək ixtisaslı kadr kimi formalaşmasında  böyük rol oynayacaq.
Öncə kollektiv Elektrotexnika və elektrik ölçmə texnikası  laboratoriyasında yeniləşmiş və modernləşmiş 8 stendlə tanış oldu. Qeyd olundu ki, laboratoriyada tədris proqramlarının tələbələr tərəfindən daha dərindən mənimsənilməsi üçün ən müasir avadanlıqlar quraşdırılmışdır.  Daha sonra yeni yaradılan  Enerji maşınqayırması laboratoriyasının açılışı oldu. Bildirildi ki, burada  tədqiqatların müasir üsul və texnologiyalarla aparılmasına və tələbələrin elmi tədqiqat işlərinə cəlb olunması istiqamətində mühüm işlər görülüb.
Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova yaradılan şəraitə görə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova minnətdarlığını bildirdi və qeyd etdi ki, son zamanlar fakültədə bir çox yeni, müasir laboratoriyalar yaradılmış, bu da tələbələrimiz və tədqiqatçılarımızın öz elmi işlərini müasir texnologiyalar əsasında daha səmərəli şəkildə qura biləcəklərinə geniş imkan yaradacaq.

Главная страница | Новости | В СГУ состоялось открытие новых лабораторий
3 ноября на факультете «Физика и электроэнергетика»Сумгаитского государственного университета состоялось открытие новых лабораторий, деятельность которых будет направлена на  повышение качества преподавания и обеспечение параллельности теории и практики.
Ректор университета, профессор Эльхан Гусейнов поздравил коллектив по случаю сдачи в эксплуатацию новых лабораторий. Он  отметил, что процесс подготовки высококвалифицированных кадров в области науки и образования, сохранение научно-технического потенциала, которое нашло свое отражение  в подписанной главой государства  господином Ильхамом Алиевым  «Национальной стратегии по развитию науки»,  возлагает большую ответственность на научно-исследовательские учреждения и вузы. В нашем университете осуществляется множество проектов в этом направлении. Наряду с образовательными структурами стран СНГ университет сотрудничает и с известными научно-образовательными центрами Европы. Предпринимаются важные шаги в выявлении научного потенциала студентов. «Я верю, что созданные и обновленные лаборатории сыграют большую роль в повышении  знаний и навыков студентов и формировании высококвалифицированных кадров» - сказал ректор.
Сначала коллектив ознакомился с 8-ю обновленными и модернизированными стендами в лаборатории «Электротехника и электроизмерительной техника». Было отмечено, что в лаборатории установлено самое современное оборудование для более глубокого усвоения учебных программ студентами. Затем состоялось открытие новой лаборатории «Энергетическое машиностроение». Было отмечено, что здесь проделана значительная работа для проведения научных исследований по современным технологиям и методам, а также привлечения студентов  к научно-исследовательской работе.
Декан факультета, доцент Тамилла Ахмедова выразила признательность ректору университета, проф. Эльхану Гусейнову за созданные условия и отметила, что в последнее время на факультете оснащены много лабораторий, что создает широкие возможности для эффективной исследовательской деятельности студентов и молодых ученых по  современным технологиям.