Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Amerika səfirliyindən dəvət olunmuş Meri Katerinin başçılığı ilə ingilis dili müəllimləri üçün təlim keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 04 Noyabr 2016 13:39
SDU-da Amerika səfirliyindən dəvət olunmuş Meri Katerinin başçılığı ilə ingilis dili müəllimləri üçün təlim keçirildi
Universitetin 3-cü tədris korpusunda Xarici dillər kafedrasında  ABŞ-dan  “İngilis dilli gənc” proqramı üzrə dəvət olunmuş  Meri Katerinin başçılığı ilə noyabr 3-dən 4-dək  ingilis dili müəllimləri üçün təlim keçirildi. Təlimdə ingilis dilinin tədrisində kommunikativ üsuldan istifadə edilməsinə ümumi baxış oldu.Meri Katerin ingilis dilinin tədrisindən bəhs edərək qrupda tələbələrin dərsə marağını necə artırmaq, dərsi daha interaktiv və kommunikativ üsulla necə idarə etməkdən danışdı və təlimin sonunda iştirakçılara öz fərdi kommunikativ tapşırıqlarını qurmaq şansı verdi.
Artıq qeyd etdiyimiz kimi təlimlər 2 gün keçirildi. Birinci gündə müəllimlər ingilis dilinin tədrisi zamanı interaktiv üsuldan geniş şəkildə istifadə etməyin yolları ilə tanış oldular. Onlar həmçinin qruplarla iş və korporativ öyrənmə zamanı interaktiv üsulun inkişafı üçün müxtəlif növ strategiyalar ilə tanış oldular. Bundan əlavə, təlimdə qrammatikanın tədrisi, söz ehtiyatının toplanması və digər bacarıq və vərdişlərin əldə olunması barədə məlumat verdilər.
İkinci gündə iştirakçılara daha geniş materiallar paylanıldı və sinifdə tədrisin keyfiyyətini, uşaqların dərsə marağını artırmağın üsul və vasitələrindən söhbət açıldı.
Təlimin sonunda Xarici Dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova çıxış edərək Meri Katerina öz minnətdarlığını bildirdi və bu cür təlimlərin mütəmadi keçiriləcəyini vurğuladı. O, həmçinin bu cür təşəbbüsün həyata keçirilməsində Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynovun böyük rolu olduğunu qeyd etdi və ona kollektiv adından təşəkkürünü bildirdi. Sonda Meri Katerin iştirakçılara sertifikat təqdim etdi.

Home | News | The lecturers of SSU had the trainings under the leadership of Ms. Mary Katherine, invited from the Embassy of USA to Azerbaijan
Yerləşdirilmə tarixi : 04 November 2016 13:39
The lecturers of SSU had the trainings under the leadership of Ms. Mary Katherine, invited from the Embassy of USA to Azerbaijan
The trainings were conducted for the lecturers of English language under the leadership of Ms. Mary Katherine, invited under the project of “English speaking youths” from the Embassy of USA to Azerbaijan, from November 4 to 5 in the department for Foreign Languages of 3rd educational corpus of the university. There was a general overview on application of the communicative style while English teaching. Sharing on education of English language Ms. M. Katherine spoke about the ways in order to increase an interest of the students to the classes and how to manage the lecture by a communicative and interactive style. By the end of the training she gave a chance to the attendees to make their own exercisers of communicative style.
As mentioned above, the trainings took 2 days.  By the first day the lectures were familiar with the ways of application of communicative style while English teaching.  Meanwhile, they got to know the different kinds of strategies to develop interactive style while group works and corporative learning. Furthermore, the grammar teaching, development of vocabulary and the mastering of the other skills were the subjects of the training. By the second day the attendees had a wide range of materials and it was spoken about the quality of class making and the means in order to stimulate the students’ interest into class.
Making a speech by the end of the training the head of department of foreign languages, the professor Ms. Nigar Isgandarova has expressed her gratitude to Ms. M. Katherine and emphasized that such kind of training will be held regularly. Besides, she expressed her gratitude to the rector of the university Mr. E. Huseynov on behalf of personnel and noted that he plays a significant role in order to realize an initiative accordingly. Finally, Ms. M. Katherine has submitted the certificates to attendees.