Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Dövlət Bayrağı Gününə həsr olunmuş möhtəşəm tədbir keçirildi
Noyabr ayı Azərbaycan Respublikasının dövlətçilik tarixi üçün böyük əhəmiyyət daşıyan aydır. Çünki bu ayın təqviminə dövlətçiliyimizlə bağlı mühüm tarixi günlər yazılıb. 9 noyabr - Dövlət Bayrağı Günü, 12 noyabr - Konstitusiya Günü və 17 noyabr - Milli Dirçəliş Günü. Hər üç bayram dövlət səviyyəsində, respublikamızın bütün yerlərində olduğu kimi Sumqayıt Dövlət Universitetində də böyük təntənə ilə qeyd edilir.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlanan tədbiri giriş sözü ilə rektor professor Elxan Hüseynov açaraq tədbir iştirakçılarını təbrik etdi və ümummilli lider Heydər Əliyevin milli dövlətçiliyimizin qorunmasındakı xidmətlərindən, onun üçrəngli bayrağımıza verdiyi dəyərdən söhbət açdı. Bildirdi ki, dövlət müstəqilliyimizin elan olunmasından əvvəl, sovet hakimiyyətinin hələ mövcud olduğu bir dövrdə xalqımızın böyük oğlu Heydər Əliyev Naxçıvanda üçrəngli Azərbaycan bayrağını ucaltmışdı. Belə ki, 1990-cı il iyulun 22-də xalqımızın dahi oğlu, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin Naxçıvana və böyük siyasətə qayıdışından sonra, 1990-cı il noyabrın 17-də ulu öndərin rəhbərliyi ilə keçirilən sessiyada Naxçıvan Muxtar Respublikasının dövlət bayrağı kimi qəbul edilmişdir. Eyni zamanda Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Azərbaycan SSR Ali Soveti qarşısında üçrəngli bayrağın Azərbaycanın rəsmi dövlət rəmzi kimi tanınması haqqında vəsatət qaldırmışdır.   1991-ci il fevralın 5-də ölkə ictimaiyyətinin tələbi ilə Azərbaycan Respublikasının Ali Soveti "Dövlət Bayrağı haqqında" Qanun qəbul edərək üçrəngli bayrağa  Azərbaycan Respublikasının dövlət bayrağı statusunu vermişdir. Ulu öndərin siyasi kursunun layiqli davamçısı Prezidenti cənab İlham Əliyev “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı Gününün təsis edilməsi haqqında” Sərəncam imzaladı. Həmin il dekabrın 4-də isə Milli Məclis noyabrın 9-nu Dövlət Bayrağı Günü kimi rəsmiləşdirdi. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “ Bakı şəhərində Dövlət bayrağı meydanının yaradılması haqqında” 2007-ci il 17 noyabr tarixli Sərəncamına əsasən Bakının Bayıl qəsəbəsində dünyanın ən hündür bayraq dirəyi inşa edildi. Bayrağımız bizim azadlıq məfkurəsinə, milli-mənəvi dəyərlərə və ümumbəşəri ideyalara sadiqliyimizi nümayiş etdirir.
Rektor Müstəqil Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasının yaranmasından, hər bir Azərbaycan vətəndaşı üçün yaratdığı imkanlardan və Milli Dirçəliş Gününün tarixi əhəmiyyətindən danışaraq bildirdi ki, əgər 17 noyabr hadisələri olmasaydı, 1991- ci ilin 18 oktyabr- Azərbaycan müstəqilliyi olmazdı. Azərbaycan xalqı öz milli-mənəvi dəyərlərinə, vətənpərvərliyinə və qurub-yaratmaq əzminə arxalanaraq, 25 il ərzində suveren dövlət çərçivəsində misilsiz inkişaf yolu keçmişdir. Rektor çıxışının sonunda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə işğal altında qalmış torpaqlarımızın tezliklə azad olunmasını və Azərbaycan Bayrağının Qarabağda, Xankəndində, Şuşada dalğalanmasını arzuladı.
Bayram tədbiri incəsənət ustalarının və universitetin özfəaliyyət kollektivinin hazırladığı rəngarəng konsert proqramı ilə davam etdi.

Главная страница | Новости | В СГУ проведено торжественное мероприятие, посвящённое Дню государственного флага
Yerləşdirilmə tarixi : 08 Ноябрь 2016 15:34
В СГУ проведено торжественное мероприятие, посвящённое Дню государственного флага
Ноябрь месяц – особый месяц в истории нашей страны. В этом месяце республика отмечает три знаменательные даты, являющиеся основополагающими для азербайджанского народа:  9 ноября – День Государственного Флага, 12 ноября –День Конституции и 17 ноября-День Национального Возрождения .
По случаю   Дня Государственного Флага в Сумгаитском государственном университете состоялось торжественное мероприятие. Выступивший с приветственной речью ректор профессор Эльхан Гусейнов поздравил всех участников мероприятия с праздником. Затем он отметил незаменимую роль общенационального лидера Гейдара Алиева в становлении и укреплении азербайджанской государственности, особо подчеркнув тот факт, что общенациональный лидер с большим уважением относился к государственным атрибутам и к Государственному флагу в частности.
Далее профессор Эльхан Гусейнов рассказал о том, что 22 июля 1990 года Гейдар Алиев возвращается в Нахичевань и вскоре его избирают председателем Милли Меджлиса Нахичеванской автономной республики. На одном из первых заседаний Меджлиса   17 ноября 1990 года трёхцветный флаг был объявлен Государственным флагом Нахичеванской автономной республики. Одновременно Верховный Меджлис автономной республики обратился с ходатайством в Верховный Совет Азербайджанской ССР о принятии трехцветного флага Государственным флагом республики. 5 февраля 1991 года Верховный  Совет Азербайджанской Республики принял Закон «О государственном флаге», в котором трёхцветный флаг получил статус Государственного флага Республики.
Президент страны Ильхам Алиев как продолжатель политического курса общенационального лидера подписал Указ «Об установление Дня государственного флага в Азербайджанской Республике». 4 ноября того же года Милли Меджлис официально объявил Днем Государственного флага 9 ноября. 17 ноября 2007 года президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал Указ «О  создании Площади Государственного флага в городе Баку», согласно которому в пос. Баилово г. Баку был воздвигнут самый высокий флагшток в мире. Наш флаг символизирует независимость страны и приверженность к национальным и духовным ценностям, преданность общечеловеческим идеалам.
Говоря о Конституции суверенной Азербайджанской Республики, ректор отметил, что Основной закон нашей страны открыл широкие возможности для всех граждан страны.
Касаясь исторического значения Дня национального возрождения, профессор Эльхан Гусейнов отметил, что за 25 лет, начиная с 18 ноября 1991 года, наш народ прошел большой путь развития, опираясь на свои национально–духовные ценности, патриотизм и желание созидать.
В заключение своего выступления ректор пожелал всему азербайджанскому народу  скорейшего освобождения под руководством президента Азербайджанской Республики, Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева наших оккупированных земель и выразил надежду на то, что в скором времени наш Государственный флаг будет развеваться в Карабахе, Ханкенди, Шуше, Кельбеджаре и на других оккупированных армянами землях.
Праздничное мероприятие было продолжено выступлением мастеров искусств и самодеятельного коллектива университета.