Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Dövlət Bayrağı Gününə həsr olunmuş möhtəşəm tədbir keçirildi
Noyabr ayı Azərbaycan Respublikasının dövlətçilik tarixi üçün böyük əhəmiyyət daşıyan aydır. Çünki bu ayın təqviminə dövlətçiliyimizlə bağlı mühüm tarixi günlər yazılıb. 9 noyabr - Dövlət Bayrağı Günü, 12 noyabr - Konstitusiya Günü və 17 noyabr - Milli Dirçəliş Günü. Hər üç bayram dövlət səviyyəsində, respublikamızın bütün yerlərində olduğu kimi Sumqayıt Dövlət Universitetində də böyük təntənə ilə qeyd edilir.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlanan tədbiri giriş sözü ilə rektor professor Elxan Hüseynov açaraq tədbir iştirakçılarını təbrik etdi və ümummilli lider Heydər Əliyevin milli dövlətçiliyimizin qorunmasındakı xidmətlərindən, onun üçrəngli bayrağımıza verdiyi dəyərdən söhbət açdı. Bildirdi ki, dövlət müstəqilliyimizin elan olunmasından əvvəl, sovet hakimiyyətinin hələ mövcud olduğu bir dövrdə xalqımızın böyük oğlu Heydər Əliyev Naxçıvanda üçrəngli Azərbaycan bayrağını ucaltmışdı. Belə ki, 1990-cı il iyulun 22-də xalqımızın dahi oğlu, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin Naxçıvana və böyük siyasətə qayıdışından sonra, 1990-cı il noyabrın 17-də ulu öndərin rəhbərliyi ilə keçirilən sessiyada Naxçıvan Muxtar Respublikasının dövlət bayrağı kimi qəbul edilmişdir. Eyni zamanda Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Azərbaycan SSR Ali Soveti qarşısında üçrəngli bayrağın Azərbaycanın rəsmi dövlət rəmzi kimi tanınması haqqında vəsatət qaldırmışdır.   1991-ci il fevralın 5-də ölkə ictimaiyyətinin tələbi ilə Azərbaycan Respublikasının Ali Soveti "Dövlət Bayrağı haqqında" Qanun qəbul edərək üçrəngli bayrağa  Azərbaycan Respublikasının dövlət bayrağı statusunu vermişdir. Ulu öndərin siyasi kursunun layiqli davamçısı Prezidenti cənab İlham Əliyev “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı Gününün təsis edilməsi haqqında” Sərəncam imzaladı. Həmin il dekabrın 4-də isə Milli Məclis noyabrın 9-nu Dövlət Bayrağı Günü kimi rəsmiləşdirdi. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “ Bakı şəhərində Dövlət bayrağı meydanının yaradılması haqqında” 2007-ci il 17 noyabr tarixli Sərəncamına əsasən Bakının Bayıl qəsəbəsində dünyanın ən hündür bayraq dirəyi inşa edildi. Bayrağımız bizim azadlıq məfkurəsinə, milli-mənəvi dəyərlərə və ümumbəşəri ideyalara sadiqliyimizi nümayiş etdirir.
Rektor Müstəqil Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasının yaranmasından, hər bir Azərbaycan vətəndaşı üçün yaratdığı imkanlardan və Milli Dirçəliş Gününün tarixi əhəmiyyətindən danışaraq bildirdi ki, əgər 17 noyabr hadisələri olmasaydı, 1991- ci ilin 18 oktyabr- Azərbaycan müstəqilliyi olmazdı. Azərbaycan xalqı öz milli-mənəvi dəyərlərinə, vətənpərvərliyinə və qurub-yaratmaq əzminə arxalanaraq, 25 il ərzində suveren dövlət çərçivəsində misilsiz inkişaf yolu keçmişdir. Rektor çıxışının sonunda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə işğal altında qalmış torpaqlarımızın tezliklə azad olunmasını və Azərbaycan Bayrağının Qarabağda, Xankəndində, Şuşada dalğalanmasını arzuladı.
Bayram tədbiri incəsənət ustalarının və universitetin özfəaliyyət kollektivinin hazırladığı rəngarəng konsert proqramı ilə davam etdi.

Home | News | SSU has held a great event dedicated to the Day of State Flag
The month of November is a great of importance for the statehood’s history of Azerbaijan Republic. Because of the reasonable historical days are dealing with our statehood have been mentioned in this month.  They are follows: Nov 9 is a Day of National Flag, Nov 12 is a Day of Constitution and Nov 17 is a Day of National Revival. All of three holidays is solemnly celebrated in SSU as well as the all regions of our Republic run in a public level.
Making an opening speech after the National Anthem of Azerbaijan Republic the rector professor Mr. E. Huseynov has congratulated the participants and spoke about the services of national leader Haydar Aliyev for the preservation of our national statehood and his values to the three colored flag. He notified that before declaration of independence, while the Soviet Union is still in a power, the son of the nation Heydar Aliyev raised the three colored flag of Azerbaijan in Nakhichevan. Thus, since the return of great sun of the nation Heydar Aliyev, the spectacular public servant to Nakhichevan and to the big policy on June 22, 1990 the flag was declared as the State flag of Nakhichevan Autonomous Republic in the session held by leadership of Heydar Aliyev on November 17, 1990. Meanwhile, Supreme Assembly of Nakhichevan Autonomous Republic petitioned to Supreme Soviet of USSR for recognition of three colored flag as the State flag of Azerbaijan. On Feb 5 in 1991, the Supreme Soviet of Azerbaijan Republic had adopted the Law “about State Flag” on public request and three colored flag was gained the status of the State flag. A worthy successor of political way by national leader Heydar Aliyev, the President of Azerbaijan Republic  Mr. Ilaham Aliyev has concluded an Order “about establishment of the Day of State Flag of Azerbaijan Republic ”. And by the same year National Assembly of Azerbaijan Republic has declared officially 9th November as the Day of State Flag. The President’s order dated Nov 17, 2007 “about the establishment of State flag square in Baku” brought about the construction of the tallest flag pole of the world in so-called Bayil settlement of Baku. Our flag demonstrates our loyalty to our independence, national and spiritual values and universal ideas.
Sharing on possibilities for every citizen of Azerbaijan on the basis of Foundation of Constitution of Independent Azerbaijan Republic and historical value of National Revival Day he remarked that if were not the happenings of 17th November it would not be an independence of Azerbaijan gained on October 18, 1991. Azerbaijan has passed through the unique development during 25 years by relying on its national and spiritual values, patriotism and make up will.  By conclusion of the speech the rector wished the soonest liberation of the territories of Azerbaijan under the leadership of Mr. Ilahm Aliyev, the President of Azerbaijan Republic and Supreme Commander and to wave the national flag in Khankendi, Shuha  which are under the occupation.  The holiday event went on with concert made by artists and amateurs of the university.