Noyabrın 30-da Elmi Şuranın növbəti iclası keçirildi.İclası Elmi Şuranın sədri, rektor  professor Elxan Hüseynov açaraq SDU-da müxtəlif sahələrdə aparılan islahatlar, görülən işlər və bunun nəticəsində əldə edilmiş nailiyyətlər barədə məlumat verdi, tələbələrin biliyinin obyektiv qiymətləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər və gündəlikdə duran məsələləri diqqətə çatdırdı. Rektor universitetin Humanitar məsələlər üzrə  prorektoru dosent Nizami NamazovuSumqayıt şəhər Təhsil şöbəsinə  müdir təyin olunması münasibətilə təbrik etdi ona işlərində uğurlar arzuladı.
Fakültə Elmi Şuralarında magistrant, doktorant və dissertantların attestasiyasının nəticələri barədə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Ramiz Hüseynovçıxışı və gündəliyə dair hesabatı dinlənildi.   Kollokviumların nəticələri və dərslərə davamiyyət barədə Tədris Metodik Mərkəzin direktoru dosent İsabal Qurbanov geniş məlumat verdi.
Avropa və Amerika ölkələrinin yeni və ən yeni tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimovun və Diferensial tənliklər və optimallaşdırma kafedrasının müdiri professor Fikrət Feyziyevin, Tədris Metodik Mərkəzin direktoru dosent İsabal Qurbanovun  kafedralarda görülən tədris-metodiki və elmi işlərin  hesabatları dinlənildi və qənaətbəxş hesab edildi.
2017-ci ildə universitetdə keçiriləcək konfransların layihəsi haqqında Elmi hissənin müdiri dosent Qadir Mənsurov məruzə ilə çıxış etdi və müvafiq qərarlar qəbul edildi.
İclasda Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri dosent Turqay Hüseynov 6-20 Noyabrda Fransanın paytaxtı Paris şəhərində yerləşən İncəsənət və Sənətkarlıq üzrə Milli Konservatoriyada (Le Cnam – KNAM )  ERASMUS+ (Rusiya Federasiyası, Çin və Azərbaycanda binaların enerji və ətraf mühit səmərəliliyi üzrə açıq və distant təhsil formatında peşə bakalavrı)  layihəsi çərçivəsində təşkil olunan təlimlərdə iştirakıvə sertifikata layiq görülməsi barədə məlumat verdi.
Yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının müdiri professor Məhəmmədəli Zərbəliyev də öz səfər təəssüratını bölüşdü: “Bərk cisimlər fizikasının aktual problemləri – 2016” mövzusunda  Beynəlxalq elmi konfrasda (FTT – 2016) iştirak etmək məqsədi  ilə 21-26 noyabr tarixində Belarusiyanın paytaxtı Minsk şəhərində  elmi ezamiyyətdə oldu. Burada paralel olaraq eyni vaxtda “Nanostruktur materiallar – 2016: Belarusiya – Rusiya Ukrayna” (NANO – 2016) Beynəlxalq elmi konfransı da keçirilirdi. Konfrans Belarusiya MEA, materialşünaslıq üzrə BMEA EPM və Belarusiya Respublikasının fundamental tədqiqatlar fondu tərəfindən təşkil olunmuşdu.Ümumiyyətlə, 16 müxtəlif ölkədən nümayəndələr gəlmişdi. Konfransda iclaslararası fasilələrdə Belarusiya Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsində də oldum, tədrisin gedişi, tədris və elmi – tədqiqat laboratoriyaları ilə maraqlandım, Yarımkeçiricilər fizikası və nanoelektronika kafedrasının müdiri, professor Vladimir Borisoviç Ocayevlə tanış oldum və ondan fakültə barədə maraqlı məlumatlar aldım.

Yerləşdirilmə tarixi : 30 November 2016 14:23
The next meeting of the Scientific Board has been held in Nov 30. Making an opening speech the rector of the university professor Mr. Elkhan Huseynov spoke about the reforms in the different fields, realized activity and the achievements by this activity. Meanwhile, he mentioned about the points in the agenda and events directed to improve the students’ skills and capability. The rector congratulated the vise-rector on humanitarian issues of SSU Mr. Nizami Namazov on the occasion of appointment to Sumgait Education Office as head of the office and wished him many successes.
The head of department on Master and Doctorate (concerning attestation results of dissertators, master’s and doctorate included into scientific boards of faculties) Mr. Ramiz Huseynov made a speech and reported on the points into the agenda. Mr. Isabal Gurbanov (the director of Educational and Methodical center) widely spoke about the results of colloquium and the attendance of classes. Mr. Shirkhan Salimov (New and the newest history of the European and American History), Mr. Fikrat Feyziyev (the head of faculty of differential equation and optimization) and Mr. Isabal Gurbanov widely reported concerning the educational and methodological activity of the faculty and their scientific works. In the results their reports were approved. The head of the Scientific Center docent Mr. Gadir Mansurov made a speech on the conferences’ agenda to be held in 2017 and hereinafter appropriate decisions were made accordingly.
Afterwards, Mr. Turgay Huseynov widely spoke about his business trip to France, Paris. He shared about his attendance and awarded certificate in the trainings within the range of the “ERASMUS+” project which was held in the building of National Conservatory of Art and Mastership. The head of the department of Physics and Semi Conductors the professor Mr. Mahammadli  Zarbaliyev also shared on his business trip to Minsk, Belorussia. Namely, about his participation in the International Scientific conference (FFT-2016) dedicated to the “The actual problems of Solid physics -2016” held in Nov 21-26. In the mean time the international scientific conference subjected on “Nanostructure materials – 2016; Belorussia-Russia-Ukraine” took place in parallel. The conference was organized by BNAS of Belorussia, BNAS EPM on materials and The Fund of Fundamental Researches of Belorussian Republic.  Generally, the conference has been attended by the representatives of sixteen countries. “While the conference’s break I have been to the faculty of physics of Belorussian State University and got known of educational process and examined the scientific research labs. Mean while, I had a chance to meet the head of department on physics and nano electronics Mr. Vladimir Borisovich Ojayev and to make an interesting exchange of minds with him” said Mr. Zarbaliyev. By the conclusion the meeting went on with the discussions being on the agenda of the Scientific Board.