Noyabrın 30-da Elmi Şuranın növbəti iclası keçirildi.İclası Elmi Şuranın sədri, rektor  professor Elxan Hüseynov açaraq SDU-da müxtəlif sahələrdə aparılan islahatlar, görülən işlər və bunun nəticəsində əldə edilmiş nailiyyətlər barədə məlumat verdi, tələbələrin biliyinin obyektiv qiymətləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər və gündəlikdə duran məsələləri diqqətə çatdırdı. Rektor universitetin Humanitar məsələlər üzrə  prorektoru dosent Nizami NamazovuSumqayıt şəhər Təhsil şöbəsinə  müdir təyin olunması münasibətilə təbrik etdi ona işlərində uğurlar arzuladı.
Fakültə Elmi Şuralarında magistrant, doktorant və dissertantların attestasiyasının nəticələri barədə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Ramiz Hüseynovçıxışı və gündəliyə dair hesabatı dinlənildi.   Kollokviumların nəticələri və dərslərə davamiyyət barədə Tədris Metodik Mərkəzin direktoru dosent İsabal Qurbanov geniş məlumat verdi.
Avropa və Amerika ölkələrinin yeni və ən yeni tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimovun və Diferensial tənliklər və optimallaşdırma kafedrasının müdiri professor Fikrət Feyziyevin, Tədris Metodik Mərkəzin direktoru dosent İsabal Qurbanovun  kafedralarda görülən tədris-metodiki və elmi işlərin  hesabatları dinlənildi və qənaətbəxş hesab edildi.
2017-ci ildə universitetdə keçiriləcək konfransların layihəsi haqqında Elmi hissənin müdiri dosent Qadir Mənsurov məruzə ilə çıxış etdi və müvafiq qərarlar qəbul edildi.
İclasda Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri dosent Turqay Hüseynov 6-20 Noyabrda Fransanın paytaxtı Paris şəhərində yerləşən İncəsənət və Sənətkarlıq üzrə Milli Konservatoriyada (Le Cnam – KNAM )  ERASMUS+ (Rusiya Federasiyası, Çin və Azərbaycanda binaların enerji və ətraf mühit səmərəliliyi üzrə açıq və distant təhsil formatında peşə bakalavrı)  layihəsi çərçivəsində təşkil olunan təlimlərdə iştirakıvə sertifikata layiq görülməsi barədə məlumat verdi.
Yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının müdiri professor Məhəmmədəli Zərbəliyev də öz səfər təəssüratını bölüşdü: “Bərk cisimlər fizikasının aktual problemləri – 2016” mövzusunda  Beynəlxalq elmi konfrasda (FTT – 2016) iştirak etmək məqsədi  ilə 21-26 noyabr tarixində Belarusiyanın paytaxtı Minsk şəhərində  elmi ezamiyyətdə oldu. Burada paralel olaraq eyni vaxtda “Nanostruktur materiallar – 2016: Belarusiya – Rusiya Ukrayna” (NANO – 2016) Beynəlxalq elmi konfransı da keçirilirdi. Konfrans Belarusiya MEA, materialşünaslıq üzrə BMEA EPM və Belarusiya Respublikasının fundamental tədqiqatlar fondu tərəfindən təşkil olunmuşdu.Ümumiyyətlə, 16 müxtəlif ölkədən nümayəndələr gəlmişdi. Konfransda iclaslararası fasilələrdə Belarusiya Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsində də oldum, tədrisin gedişi, tədris və elmi – tədqiqat laboratoriyaları ilə maraqlandım, Yarımkeçiricilər fizikası və nanoelektronika kafedrasının müdiri, professor Vladimir Borisoviç Ocayevlə tanış oldum və ondan fakültə barədə maraqlı məlumatlar aldım.

Главная страница | Новости | Состоялся Ученый совет университета
30 ноября было проведено очередное заседание Ученого совета университета.  Заседание открыл ректор профессор Эльхан Гусейнов, который рассказал об успехах университета, изменениях, проводимых в университете, о мерах, предпринимаемых для объективного оценивания студентов в период экзаменационной сессии.
Ректор поздравил проректора по гуманитарным вопросам доцента Низами Намазова с назначением на должность заведующего Сумгаитским городским отделом образования и пожелал ему успехов в работе. С отчетом о результатах аттестации магистрантов, докторантов и диссертантов Учеными советами факультетов выступил заведующий отделом Докторантуры и магистратуры доцент Рамиз Гусейнов.
О результатах коллоквиумов и посещаемости занятий студентами выступил директор Учебно-методического центра доцент Исабал Гурбанов.
Были заслушаны отчеты о проделанной учебно-методической и научной работе зав. кафедрой новой и новейшей  истории стран Европы и Америки профессора Ширхана Салимова, зав. кафедрой дифференциальных уравнений и оптимизации Фикрета Фейзиева, директора Учебно–методического центра доцента Исабала Гурбанова.  Результаты проделанной работы были признаны удовлетворительными.  О проекте конференций, которые будут проводиться в университете в 2017 году, выступил зав.Научным отделом доцент Гадир Мансуров. Было принято соответствующее постановления.
Руководитель отдела по Международному сотрудничеству Тургай Гусейнов рассказал  о своем участии в учениях, проводимых в рамках проекта (LeCnam KNAM) ERASMUS+ (Открытое и дистантное обучение бакалавров по рационализации энергии зданий и окружающей средыв Российской Федерации, Китае и Азербайджане), состоявшихся 6-20 ноября в здании Национальной консерватории искусства и мастерства в столице Франции Париже. После окончания учений Т. Гусейнову был вручен сертификат.
Зав. кафедрой физики полупроводников профессор Мамедали Зарбалиев проинформировал членов Ученого совета о своем участии на Международной научной конференции «Актуальные проблемы физики твердых тел-2016» (ФТТ -2016), проведенной 21-26  ноября в столице Белоруссии городе Минске. Здесь одновременно состоялась и Международная научная конференция «Наноструктурные материалы-2016: Белоруссия, Россия, Украина» (НАНО-2016).
Конференции были организованы НАН Белоруссии, ИНП по материаловедению НАН Белоруссии и Фондом фундаментальных исследований республики. М.Зарбалиев отметил, что в работе конференции приняли участие более 16 стран.
Зав. кафедрой побывал на физическом факультете Белорусского государственного университета, ознакомился с ходом учебного процесса,  работой научно-исследовательских лабораторий, имел беседу с заведующим кафедрой физики полупроводников и наноэлектроники В.Б.Очаевым, который рассказал о работе возглавляемой им кафедры.