Əsas səhifə | Xəbərlər | Ulu Öndərin anım günü qeyd olundu
Ölümü ilə ölümsüzlüyə qovuşan, dünyasını dəyişdiyi 12 dekabr 2003-cü il tarixini belə, xalqının birlik, bütövlük rəmzinə, simvoluna dönən, Fəxri Xiyabanın Fəxri  sakininə çevrilən, dövlət-xalq, lider-varis münasibətlər sistemində əbədiyaşarlıq qazanan, Azərbaycançılıq məfkurəsi ilə hər bir azərbaycanlının qürur mənbəyi olan Ulu Öndərimiz Azərbaycan xalqı var olduqca olacaq, hər birimizi Azərbaycanın müstəqilliyi daimidir, əbədidir, dönməzdir nidasına inandıracaq!
Sumqayıt Dövlət Universitetində  müasir  Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin xatirəsinin anım günü ilə bağlı silsilə tədbirlər keçirilməkdədir. Fakültələrdə təşkil olunan ulu öndərin həyat və fəaliyyətinə həsr olunmuş anım tədbirləri və inşa yazı müsabiqəsi də  bu qəbildəndir.Bu tədbirlərin davamı olaraq dekabrın 8-də Ümummilli lider Heydər Əliyevin vəfatının 13-cü ildönümü qeyd olundu.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə universitetin foyesində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin büstü önünə çiçəklər düzdü, əziz xatirəsini dərin ehtiramla yad etdilər.
Heydər Əliyev mərkəzində təşkil olunan tədbiri giriş sözü ilə açan rektor professor Elxan Hüseynov müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, dünya şöhrətli siyasi xadim, xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin vəfatından on üç il keçdiyini xatırladaraq, qeyri-adi şəxsiyyəti, zəngin dövlətçilik təcrübəsi, böyük istedadı ilə fərqlənən xarizmatik liderin hələ sağlığında canlı əfsanəyə çevrildiyini və öz şah əsəri olan müstəqil Azərbaycanı bütün dünyada şərəf və ləyaqətlə təmsil etdiyini bildirdi. Qeyd etdi ki, Heydər Əliyev Azərbaycana rəhbərlik etdiyi illərdə uzaqgörən daxili və xarici siyasəti ilə ölkənin nüfuzunu artırmış, hərtərəfli inkişafına nail olmuş, müstəqilliyini əbədi və dönməz etmişdir. Rektor, Azərbaycanın ən yeni tarixinin bütöv bir qərinəsinin Heydər Əliyevin adı ilə, eyni zamanda 1969-cu ildən başlayaraq 30 ildən artıq bir dövrü əhatə edən ən yeni tarixi, ölkəmizin həyatının bütün sahələrində xüsusi ilə  təhsil istiqamətində aparılan islahatlarda əldə edilmiş möhtəşəm nailiyyətlərin dahi şəxsiyyətin müdrik dövlətçilik siyasəti ilə bağlı olduğunu diqqətə çatdıraraq qeyd etdi ki, onun qurduğu Azərbaycan əbədi yaşayacaqdır. Dövlətimizin başçısı cənab İlham Əlievin rəhbərliyi ilə qazanılan nailiyyətlər bu gün də davam edir və xalqımızı xoş sabahlara doğru aparır.
Tədbirdə Azərbaycan tarixi kafedrasının dosenti Elmar Xəlilovun “Heydər Əliyev  müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarıdır” mövzusunda məruzəsi, Fəlsəfə və hüquq kafedrasının müdiri, professor Həsən Sadıqovun, Tarix və coğrafiya fakültəsinin II kurs tələbəsi Əli Miriyevin, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin II kurs tələbəsi Nicat Hüseynovun çıxışları dinlənildi. Natiqlər ümummilli lider Heydər Əliyevin dövlətimiz və xalqımız qarşısında əvəzsiz xidmətlərindən bəhs etdilər. Bildirdilər ki,  Ulu öndərin qayıdışı yenicə müstəqillik qazanmış Azərbaycanın az qala siyasi xəritədən silinmək ərəfəsində olduğu bir dövrə təsadüf etdi. Ermənistan silahlı birləşmələri Azərbaycan ərazilərinin böyük bir hissəsini işğal etmiş, iqtisadiyyat iflasa uğramış, silahlı qruplaşmalar arasındakı çəkişmələr vətəndaş müharibəsi həddinə çatmışdı. Xalqın son ümid yeri Heydər Əliyev idi. SSRİ dövlət təhlükəsizliyi sistemində sıravi işçidən rəhbər vəzifəyə kimi yüksəlmiş ilk azərbaycanlı olan Heydər Əliyev sovet rejiminin ideoloji məsələlərə xüsusi həssaslıqla yanaşdığı vaxtlarda Azərbaycanın milli maraqları üçün mümkün olan bütün işləri gördü. Sovet rejiminin sərt qanunlarına baxmayaraq Azərbaycanda böyük iqtisadi, elmi və ədəbi-mədəni inkişafa, müstəqil düşüncəyə yol açdı. Təcrübəli dövlət xadiminin böyük səyləri nəticəsində ölkədə ictimai-siyasi sabitlik bərpa olundu, mənfur qonşularımız tərəfindən torpaqların işğalının qarşısı alındı, Azərbaycanın yaxın gələcəkdə dünya siyasətində geosiyasi mövqeyini müəyyən edəcək siyasi-iqtisadi konsepsiya işlənib hazırlandı. Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycanı siyasi fırtınaların cəngindən alıb, onun strateji mövqelərini bərpa etdi. Natiqlər vurğuladılar ki, Ulu öndər özünün başladığı nəhəng işlərin uğurlu icrasını kimin təmin edə biləcəyini də müəyyənləşdirərək qeyd edirdi: “İnanıram ki, mənim axıra çatdıra bilmədiyim taleyüklü məsələləri, planları, işləri sizin köməyiniz və dəstəyinizlə İlham Əliyev başa çatdıra biləcək. Mən ona özüm qədər inanıram və gələcəyinə böyük ümidlər bəsləyirəm”. Çıxışçılar onu da vurğuladılar ki, Azərbaycanın bugünkü inkişaf yolunun əsas istiqamətlərindən danışarkən birmənalı şəkildə qeyd etmək lazımdır ki, bu inkişaf ilk növbədə xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin müəyyən etdiyi siyasi xəttin ardıcıl davam etdirilməsinin nəticəsidir.
Anım mərasimində Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin həyatının, irsinin dərindən öyrənilməsi və  təbliği məqsədi ilə tələbələr arasında  «Ən yaxşı məqalə» müsabiqəsində yer tutan qaliblələr rektor, professor Elxan Hüseynov tərəfindən pul mükafatı və Fəxri Fərmanlarla təltif olundular.
Sonda ümummilli lider Heydər Əliyevin mənalı həyatı və çoxşaxəli siyasi fəaliyyətinə həsr edilmiş “Xalqa bağışlanan ömür” adlı sənədli film nümayiş olundu.

Эльхан Гусейнов: Политический курс общенационального лидера успешно продолжает Ильхам Алиев
Гейдар Алиев сыграл в истории Азербайджана большую роль В памяти азербайджанского народа он остался высокопрофессиональным и умелым организатором, обладающим уникальным политическим мышлением и мудростью, любящим свой народ и всегда проявляющем о нем заботу. Великий сын своего народа, он прилагал все силы к тому, чтобы наша страна заняла достойное место в мировом сообществе и с гордостью говорил: Независимость Азербайджана незыблема, вечна и необратима.
Гейдар Алиев ушёл из жизни 12 декабря 2003-го года. В этом году наш народ отмечает 13 годовщину со дня смерти общенационального лидера.
В Сумгаитском государственном университете проводится ряд мероприятий, посвященных памяти Гейдара Алиева. Одно из них состоялось 8 декабря. Участники мероприятия почтили память Гейдара Алиева, возложив цветы к его бюсту в фойе университета.
Затем в Центре Гейдара Алиева состоялась церемония, посвященная дню его памяти.
Со вступительным словом выступил ректор профессор Эльхан Гусейнов. Он отметил, что общенациональный лидер нашего народа Гейдар Алиев был неординарной, харизматической личностью, обладающей большим политическим и государственным опытом и уже при жизни стал легендой в политическом и дипломатическом мире. Его дальновидная, мудрая внешняя и внутренняя политика выдвинула нашу республику в число развитых стран мира. Ректор особо подчеркнул, что с именем Гейдара Алиева связана целая эпоха в истории Азербайджана. За более чем 30-летнее правление его страной, республика достигла больших успехов во всех областях жизни, в том числе, образовании и науке.
Наш народ продолжает развивать свою экономику науку, образование, культуру под руководством достойного приемника общенационального лидера – Ильхама Алиева.
На мероприятии с докладом «Гейдар Алиев – создатель суверенного Азербайджана» выступил доцент кафедры истории Азербайджана Эльмар Халилов. Также были заслушаны доклады зав. кафедрой философии и права профессора Гасана Садыхова, студента II курса факультета истории и географии Али Мириева, студента II курса факультета физика и электроэнергетики Ниджата Гусейнова. Выступившие отметили, что заслуги общенационального лидера Гейдара Алиева перед азербайджанским народом неоценимы, так как он пришел к власти в самое трудное для народа время, когда стране угрожала опасность потери независимости. Вооруженные армянские объединения оккупировали значительную территорию Азербайджана, а внутри страны продолжались конфликты между различными группировками, которые боролись за власть. Республика находилась на грани гражданской войны.
В такой ситуации народ нуждался в сильном и мудром лидере, который смог бы помочь стране выйти из кризиса.
Таким лидером стал для Азербайджана Гейдар Алиев, который приложил все силы и умения к тому, чтобы стабилизировать общественно-политическую ситуацию в стране и положить конец дальнейшей оккупации наших земель армянскими захватчиками. Кроме того, под его руководством была разработана политико-экономическая концепция, определяющая геополитическую позицию Азербайджана в мировой политике на ближайшее будущее. Таким образом, была восстановлена стратегическая позиция страны. Общенациональный лидер, определяя будущее страны, сказал, обращаясь к народу: «Верю, что те судьбоносные проблемы, планы и дела которые не успел решить и сделать я, выполнит при вашей поддержке Ильхам Алиев. Я верю в него как в себя и возлагаю на него большие надежды».
Было отмечено, что развитие, которое получил сегодня Азербайджан, является продолжением политико-экономического курса, начало которому положил общенациональный лидер.
На мероприятии Эльхан Гусейнов вручил почетные грамоты и денежные премии победителям конкурса «Самая лучшая статья», объявленном среди студентов с целью более глубокого изучения и пропаганды жизни и деятельности Гейдара Алиева. В заключение был продемонстрирован документальный фильм «Жизнь, посвященная народу», повествующий о жизни и политической деятельности общенационального лидера.