Əsas səhifə | Xəbərlər | Ulu Öndərin anım günü qeyd olundu
Ölümü ilə ölümsüzlüyə qovuşan, dünyasını dəyişdiyi 12 dekabr 2003-cü il tarixini belə, xalqının birlik, bütövlük rəmzinə, simvoluna dönən, Fəxri Xiyabanın Fəxri  sakininə çevrilən, dövlət-xalq, lider-varis münasibətlər sistemində əbədiyaşarlıq qazanan, Azərbaycançılıq məfkurəsi ilə hər bir azərbaycanlının qürur mənbəyi olan Ulu Öndərimiz Azərbaycan xalqı var olduqca olacaq, hər birimizi Azərbaycanın müstəqilliyi daimidir, əbədidir, dönməzdir nidasına inandıracaq!
Sumqayıt Dövlət Universitetində  müasir  Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin xatirəsinin anım günü ilə bağlı silsilə tədbirlər keçirilməkdədir. Fakültələrdə təşkil olunan ulu öndərin həyat və fəaliyyətinə həsr olunmuş anım tədbirləri və inşa yazı müsabiqəsi də  bu qəbildəndir.Bu tədbirlərin davamı olaraq dekabrın 8-də Ümummilli lider Heydər Əliyevin vəfatının 13-cü ildönümü qeyd olundu.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə universitetin foyesində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin büstü önünə çiçəklər düzdü, əziz xatirəsini dərin ehtiramla yad etdilər.
Heydər Əliyev mərkəzində təşkil olunan tədbiri giriş sözü ilə açan rektor professor Elxan Hüseynov müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, dünya şöhrətli siyasi xadim, xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin vəfatından on üç il keçdiyini xatırladaraq, qeyri-adi şəxsiyyəti, zəngin dövlətçilik təcrübəsi, böyük istedadı ilə fərqlənən xarizmatik liderin hələ sağlığında canlı əfsanəyə çevrildiyini və öz şah əsəri olan müstəqil Azərbaycanı bütün dünyada şərəf və ləyaqətlə təmsil etdiyini bildirdi. Qeyd etdi ki, Heydər Əliyev Azərbaycana rəhbərlik etdiyi illərdə uzaqgörən daxili və xarici siyasəti ilə ölkənin nüfuzunu artırmış, hərtərəfli inkişafına nail olmuş, müstəqilliyini əbədi və dönməz etmişdir. Rektor, Azərbaycanın ən yeni tarixinin bütöv bir qərinəsinin Heydər Əliyevin adı ilə, eyni zamanda 1969-cu ildən başlayaraq 30 ildən artıq bir dövrü əhatə edən ən yeni tarixi, ölkəmizin həyatının bütün sahələrində xüsusi ilə  təhsil istiqamətində aparılan islahatlarda əldə edilmiş möhtəşəm nailiyyətlərin dahi şəxsiyyətin müdrik dövlətçilik siyasəti ilə bağlı olduğunu diqqətə çatdıraraq qeyd etdi ki, onun qurduğu Azərbaycan əbədi yaşayacaqdır. Dövlətimizin başçısı cənab İlham Əlievin rəhbərliyi ilə qazanılan nailiyyətlər bu gün də davam edir və xalqımızı xoş sabahlara doğru aparır.
Tədbirdə Azərbaycan tarixi kafedrasının dosenti Elmar Xəlilovun “Heydər Əliyev  müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarıdır” mövzusunda məruzəsi, Fəlsəfə və hüquq kafedrasının müdiri, professor Həsən Sadıqovun, Tarix və coğrafiya fakültəsinin II kurs tələbəsi Əli Miriyevin, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin II kurs tələbəsi Nicat Hüseynovun çıxışları dinlənildi. Natiqlər ümummilli lider Heydər Əliyevin dövlətimiz və xalqımız qarşısında əvəzsiz xidmətlərindən bəhs etdilər. Bildirdilər ki,  Ulu öndərin qayıdışı yenicə müstəqillik qazanmış Azərbaycanın az qala siyasi xəritədən silinmək ərəfəsində olduğu bir dövrə təsadüf etdi. Ermənistan silahlı birləşmələri Azərbaycan ərazilərinin böyük bir hissəsini işğal etmiş, iqtisadiyyat iflasa uğramış, silahlı qruplaşmalar arasındakı çəkişmələr vətəndaş müharibəsi həddinə çatmışdı. Xalqın son ümid yeri Heydər Əliyev idi. SSRİ dövlət təhlükəsizliyi sistemində sıravi işçidən rəhbər vəzifəyə kimi yüksəlmiş ilk azərbaycanlı olan Heydər Əliyev sovet rejiminin ideoloji məsələlərə xüsusi həssaslıqla yanaşdığı vaxtlarda Azərbaycanın milli maraqları üçün mümkün olan bütün işləri gördü. Sovet rejiminin sərt qanunlarına baxmayaraq Azərbaycanda böyük iqtisadi, elmi və ədəbi-mədəni inkişafa, müstəqil düşüncəyə yol açdı. Təcrübəli dövlət xadiminin böyük səyləri nəticəsində ölkədə ictimai-siyasi sabitlik bərpa olundu, mənfur qonşularımız tərəfindən torpaqların işğalının qarşısı alındı, Azərbaycanın yaxın gələcəkdə dünya siyasətində geosiyasi mövqeyini müəyyən edəcək siyasi-iqtisadi konsepsiya işlənib hazırlandı. Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycanı siyasi fırtınaların cəngindən alıb, onun strateji mövqelərini bərpa etdi. Natiqlər vurğuladılar ki, Ulu öndər özünün başladığı nəhəng işlərin uğurlu icrasını kimin təmin edə biləcəyini də müəyyənləşdirərək qeyd edirdi: “İnanıram ki, mənim axıra çatdıra bilmədiyim taleyüklü məsələləri, planları, işləri sizin köməyiniz və dəstəyinizlə İlham Əliyev başa çatdıra biləcək. Mən ona özüm qədər inanıram və gələcəyinə böyük ümidlər bəsləyirəm”. Çıxışçılar onu da vurğuladılar ki, Azərbaycanın bugünkü inkişaf yolunun əsas istiqamətlərindən danışarkən birmənalı şəkildə qeyd etmək lazımdır ki, bu inkişaf ilk növbədə xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin müəyyən etdiyi siyasi xəttin ardıcıl davam etdirilməsinin nəticəsidir.
Anım mərasimində Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin həyatının, irsinin dərindən öyrənilməsi və  təbliği məqsədi ilə tələbələr arasında  «Ən yaxşı məqalə» müsabiqəsində yer tutan qaliblələr rektor, professor Elxan Hüseynov tərəfindən pul mükafatı və Fəxri Fərmanlarla təltif olundular.
Sonda ümummilli lider Heydər Əliyevin mənalı həyatı və çoxşaxəli siyasi fəaliyyətinə həsr edilmiş “Xalqa bağışlanan ömür” adlı sənədli film nümayiş olundu.

Home | News | SSU has held Memorial Day of National Great Leader
Joining the immortality by his death, turning into the permanent honorable inhabitant of Alley of Honors, gaining an eternity in the system of nation and state relationships and being the source of honor for each azerbaijanian from the point of Azerbaijanism ideology of view, the Great Leader will live in the hearts of the nation that until exists and will convince everybody by the idea of permanent, everlasting and strong independence.
SSU is running a series of events dedicated to the Memorial Day of the Great Leader, an architect and the builder of Azerbaijan State. The arranged essay contests in the faculties dedicated to the Great Leader’s life and activity are the results of those events. As the part of the events, the Great Leader’s 13th anniversary of death has been held in Dec 8.
Initially, the participants memorized the National Great Leader by the deep esteem and put the flowers at his statue in the foyer. Making an opening speech in the event arranged by Haydar Aliyev Center the rector professor Elkhan Huseynov mentioned that 13 years has already passed since the death of The Great Leader, the famous public figure worldwide and the builder and architect of Azerbaijan. He noted that the Great leader was the distinguished person with the great talent and rich statehood experience who turned into the live legend being alive and he represented Azerbaijan by great honor and dignity in the world. Meanwhile, the speaker stressed that while the leadership of Heydar Aliyev he increased the reputation of the country by farsighted foreign and internal policy, achieved the growth in the different fields and created the strong independence. The rector noted as well that the whole very modern 33 years period of Azerbaijan is belonging to Haydar Aliyev. He emphasized that our country has achieved many successes in the different fields including education since 1969 in the period of the very modern life of last 30 years by the big efforts and smart statehood policy of the Great Leader. The achievements of our country are also running nowadays under the leadership of the president Mr. Ilham Aliyev and are lead our country towards the successful future.
Mr. Elmar Khalilov (the docent of department of Azerbaijan History) made a speech on “Haydar Aliyev is an architect of modern Azerbaijan”. Afterwards, the professor Mr. Hasan Sadigov (the head of the department of Law and Philosophy), the student of 2nd course of the  faculty of History and Geography Ali Miraliyev and the student of 2nd course of faculty of Physics and Electro energetic Nijat Huseynov had speeches as well. The speakers widely spoke about the peerless efforts and services of Haydar Aliyev for the sake of our country and nation. They noted that the Great leader’s return took place while the country faced political threat of disappearance out of the world arena.  Namely, in the period that Armenia has occupied a significant part of the country, the economy collapsed and the different armed groups brought about the civil war. The last hope of the nation was Haydar Aliyev to restore the stability.
Mr.Haydar Aliyev, the first azerbaijanian being promoted from the ordinary position to the top in the system of SSR state security sphere, made his best for the sake of national interests in the period of special sensitive times of ideological ideas controlled by soviet regime. Regardless the strict rules of Soviet regime he found the way to develop economical, scientific, artistic cultural and independent idea. By the large scale of efforts of the experienced public figure the public social stability of the country has been restored and the occupation of our lands by the unpleasant neighbors had been stopped. Meanwhile, he brought about the social economical conception to define the geopolitical attitude of Azerbaijan in the world’s policy. Mr. Haydar Aliyev saved Azerbaijan out of the political storms and restored its strategic attitudes.
The speakers noted as well that The Great Leader said while the speeches in order to define of his successor:  “I believe that the hard issues, plans and subjects, still unsolved by me, will be settled by Ilham Aliyev with your help and support. I believe in him like myself and cherish for his successful future”.  Meanwhile, it was pointed out that speaking about the present development way of Azerbaijan shall be noted that it is the result of consistent political way defined by National Leader.
During an event of Memorial Day the students, the winners of the contest “The best article” arranged in order to study deeply Haydar Aliyev’s life and heritage has been awarded with Diploma of Honor and gratuity by the rector Mr. Elkhan Huseynov. At the end an event went on with documentary film “The life sacrificed for the nation” dedicated to the meaningful life and various activity of Haydar Aliyev.