Dekabrın 29-da Elmi Şuranın növbəti iclası keçirildi. Rektor, professor Elxan Hüseynov şura üzvlərini qarşıdan gələn Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi və Yeni il bayramı münasibəti ilə təbrik etdi. Universitetin son illərdəki fəaliyyətini, illik hesabatı, əldə olunan nəticələri yüksək qiymətləndirərək hər kəsə universitetin elmi və ictimai həyatında bundan sonra da daha fəal iştirak etməsini arzuladı. Bildirdi ki, bu gün universitetimizdə bayram bayrama qarışıb. Beləki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən verilən Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektor Qafar Atayev, Fizikanın tədrisi metodikası kafedrasının müdiri Fuad Məmmədov, həmin kafedranın müəllimi Rəsmiyyə Məmmədovaya dosent, Dünya iqtisadiyyatı kafedrasının müəllimi Şəfa Əliyevə iqtisad elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, Folklorşünaslıq elmi – tədqiqat laboratoriyasının müdiri Aslan Bayramova professor, Elm və İnnovasiyalar üzrə prorektor Ramazan Məmmədova Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının diplomlarını təqdim edən rector onlara elmi pedaqoji fəaliyyətlərində böyük nailiyyətlər arzuladı.
Sonra gündəlikdə duran məsələlərin müzakirəsinə başlandı.
2016-2017-ci ilin payız imtahan sessiyasına hazırlığın vəziyyəti barədə Tədris Metodik Mərkəzin direktoru dosent İsabal Qurbanov məruzəsi ilə ətraflı çıxış edərək imtahanların obyektiv, şəffaf keçirilməsi ilə bağlı hər cür şərait yaradıldığını, eyni zamanda yazılı imtahan verəcək tələbələrin yazı işlərinin vaxtlı-vaxtında və obyektiv yoxlanılmasına nəzarət olunduğunu diqqətə çatdırdı.
2016-cı ildə yerinə yetirilmiş elmi-tədqiqat işlərinin hesabatı barədə Elmi hissənin müdiri dosent Qadir Mənsurovun yekun hesabatı dinlənildi.
Rusiya və Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının II forumuna və Gənc alimlərin X Beynəlxalq “Elm və texnikanın aktual problemləri-2017” mövzusunda elmi praktik konfransına hazırlıq barədə Elm və İnnovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov məlumat verərək görüləcək işlərdən danışdı.
Cari məsələlərin müzakirəsində professor məsləhətçi vəzifəsinin yaradılması qərara alındı. Elmi katib professor Aqil Hüseynov Elmi Şuranın qərarını oxudu. Qərarda  şuranın işinin qənaətbəxş  hesab edildiyi  bildirilirdi.

Yerləşdirilmə tarixi : 29 Декабрь 2016 14:37
29 декабря было проведено очередное заседание Ученого совета.  Ректор  университета профессор Эльхан Гусейнов поздравил членов Совета с Днем солидарности азербайджанцев мира и наступающим Новым годом.
Ректор отметил, что за последнее время коллектив университета достиг существенных результатов во всех областях деятельности и пожелал всем дальнейших успехов в работе вуза.
Далее ректор вручил дипломы Высшей аттестационный комиссии при Президенте Азербайджанской Республики на звание доцента проректору по заочному, дистантному и дополнительному образованию Гафару Атаеву, зав.кафедрой  методики преподавания физики Фуаду Мамедову, преподавателю той же кафедры Расмие Мамедовой, на звание доктора философии по экономике - преподавателю кафедры мировой экономики Шафе Алиеву, на звание профессора – заведующему научно-исследовательской лаборатории фольклористики Астану Байрамову, диплом Российской Академии естественных наук – проректору по науке и инновациям Рамазану Мамедову.  Профессор Эльхан Гусейнов поздравил получивших дипломы сотрудников и пожелал им дальнейших творческих успехов.
Затем члены Совета обсудили вопросы повестки дня. С отчетом о подготовке к проведению осенней экзаменационной сессии 2016/2017 учебного года выступил директор Учебно-методического центра доцент Исабал Гурбанов. Он отметил, что для объективного и прозрачного проведения экзаменационной сессии созданы все условия, экзамены будут проведены письменно и своевременно оценены.
С отчетом о выполнении научно-исследовательских работ за 2016 год выступил заведующий Научной частью доцент Гадир Мансуров.
Проректор по науке и инновациям профессор Рамазан Мамедов проинформировал членов Совета о подготовке к участию во II форуме Ассоциации российско–азербайджанских вузов и X Международной научно-практической конференции молодых ученых «Актуальные проблемы науки и техники-2017» и рассказал о предстоящей работе, связанной с этими мероприятиями.
При обсуждении текущих вопросов было принято решение о введении должности профессора –консультанта.
Ученый секретарь профессор Агиль Гусейнов зачитал решение заседания, в котором работа Ученого совета признана удовлетворительной.