Kimya və biologiya fənni üzrə olimpiada keçirildi
“Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası” istedadlı uşaqların müəyyən edilməsi və onların inkişafına yönəlmiş bir sıra mühüm hədəfləri özündə əks etdirir. İstedadlı uşaqların aşkara çıxarılmasında isə olimpiadalar və fənn müsabiqələri müstəsna əhəmiyyətə malikdir. Sumqayıt Dövlət Universiteti də böyük missiyanı yerinə yetirərək şagirdlər üçün müxtəlif fənlərdən olimpiadalar təşkil edir. Qeyd edək ki,  fənn olimpiadası son dövrün ən uğurlu addımlarından və yeniliklərindən biridir. Elə  müsabiqənin keçirilməsində də məqsəd şagirdlərin müxtəlif fənlərə olan marağının artırılması, onlara bilik və bacarıqlarını nümayiş etdirmək üçün şəraitin yaradılması, məktəblilər arasında sağlam rəqabət hissinin formalaşdırılması və istedadlı şagirdlərin üzə çıxarılmasıdır.
Qeyd edək ki, olimpiada Sumqayıt şəhərindəki orta məktəblərdən kimya və biologiya fənninə həvəs göstərən 9, 10 və 11- ci  sinif şagirdləri üçün nəzərdə tutulmuşdur, lakin 8–ci sinif şagirdlərindən də bəziləri olimpiadaya qatılmışdılar. Bakı şəhərində isə “Kaspi” liseyinin şagirdləri olimpiadada iştirak etdilər.
Olimpiada məsələlərinin və ya suallarının qiymətləndirilməsi 10 ballıq sistemlə aparılmışdır. Hər variantda 5 məsələ və ya 5 sual olmaqla, maksimal qiymət 50 bal təşkil etdi. Azərbaycan və rus bölmələrində  təhsil alan şagirdlərin nəticələri sistemləşdirilmiş və qaliblər universitetimizin rektoru professor Elxan Hüseynov tərəfindən Fəxri Fərmanla təltif olunmuşdular. Onu da qeyd edək ki, olimpiadanın keçirilməsində Sumqayıt şəhər Təhsil  Şöbəsinin müdiri dosent Nizami Namazovun böyük xidməti olmuşdur.

Главная страница | Новости | Проведена олимпиада по химии и биологии
24 декабря в Сумгаитском государственном университете была проведена олимпиада по химии и биологии. Программа «Государственная стратегия по развитию образования в Азербайджанской Республике» направлена на выявление способных учащихся и их дальнейшее развитие. Олимпиады и конкурсы, проводимые по различным предметам, способствуют достижению этой цели. В Сумгаитском государственном университете тоже проводятся олимпиады и конкурсы, которые служат повышению интереса учащихся  к предмету, создают условия для демонстрации ими своих знаний и умений, формируют у учащихся чувство  здоровой конкуренции.
Олимпиада по химии и биологии была рассчитана на способных учащихся 9,10 и 11-ых классов школ Сумгаита, проявляющих интерес к химии и биологии. Однако в ней приняли участие и учащиеся 8-ых классов.
Каждый вариант задания включал в себя 5 вопросов или задач, которые оценивались по 10-балльной системе, а максимальное количество баллов составляло 50.
Победителей олимпиады поздравил ректор профессор Эльхан Гусейнов, который вручил им Почетные грамоты.
Следует отметить большую заслугу в подготовке и проведении олимпиады заведующего Сумгаитским гороно доцента Низами Намазова.