Azərbaycan xalqının qürur mücəssəməsinə çevrilən 1990-cı ilin 20 Yanvar hadisələrindən 27 il ötür.  Bu münasibətlə noyabrın 17-də universitetimizdə Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi, Tələbə Gənclər Təşkilatı və Yeni Azərbaycan Partiyasının Gənclər Birliyinin təşkilatçılığı ilə tədbir  keçirildi. İştirakçılar şəhidlərimizin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər. Tədbiri giriş sözü ilə Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev açaraq bildirdi ki, Azərbaycanın  şanlı tarixi çox faciələr görüb. Lakin Qanlı 20 Yanvar hadisələri insanlığa qarşı törədilmiş ən ağır cinayətlərdən biri kimi bəşər tarixində əbədi qalacaqdır. Həmin  şərəfli səhifələrdən biri sayılan 20 Yanvar xalqımızın azadlıq, demokratiya və suverenlik uğrunda apardığı mübarizənin dönməzliyini bütün dünyaya nümayiş etdirdi, milli azadlıq hərəkatının müstəqilliyə doğru irəliləməsində dönüş oldu. 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə Bakıda sovet ordusu tərəfindən dinc əhaliyə qarşı kütləvi qırğın törədildi. Həmin faciəyəyə ilk siyasi qiymət ulu öndərimiz Heydər Əliyev tərəfindən verildi.
Tədbirdə Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Nemət İbayev, Filologiya fakültəsinin müəllimi Əli Rzazadə, Azərbaycan tarixi kafedrasının dosenti Elmar Xəlilov, Filologiya fakültəsinin I kurs magistrantı Elşad Əliyev çıxışlarında qeyd etdilər ki, 1990-cı ilin yanvar qırğını nə qədər faciəli olsa da, Azərbaycan xalqının iradəsini, milli azadlıq uğrunda mübarizə əzmini qıra bilmədi. Həmin müdhiş gecədə həlak olan vətən oğulları Azərbaycanın tarixinə parlaq səhifə yazdılar. Bu gün müstəqil Azərbaycan dövlətinin tarixinə 20 Yanvar faciəsi xalqımızın şərəf və qəhrəmanlıq salnaməsi kimi yazılmışdır. Onu da vurğuladılar ki, Ümummilli Liderin siyasi kursunun davamçısı olan Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev dövlətimizin daha da gücləndirilməsi üçün əvəzsiz işlər görüb. Azərbaycan bu gün sürətlə inkişaf edir. Hərbi gücümüz ildən-ilə artır. Bu da o deməkdir ki, Azərbaycan xalqı tezliklə işğal olunmuş bütün torpaqlarını geri qaytaracaq.
Sonra Qanlı Yanvar hadisələri ilə bağlı sənədli film nümayiş etdirildi. Tədbirin sonunda iştirakçılar Sumqayıt şəhərində yerləşən Şəhidlər Xiyabanını ziyarət edərək 20 yanvar şəhidlərini andılar.

Главная страница | Новости | Студенты посетили Аллею Шехидов
Со дня кровавых событий 20 января 1990 года прошло уже 27 лет. 17 января в университете при организационной поддержке Студенческого профсоюзного комитета, Студенческой молодежной организации и Молодежного объединения партии Новый Азербайджан было проведено мероприятия, посвященное этой дате. Участники почтили память шехидов минутой молчания. Мероприятия со вступительным словом открыл декан историко-географического  факультета  профессор Адиль Бахшалиев. Он отметил, что в истории Азербайджана было немало трагических событий, но 20 января вошло в историю как одно из самых тяжких преступлений против человечества. В ночь с 19 на 20 января 1990 года советская армия учинила кровавую расправу над мирным населением Баку.  В тоже время эти события открыли новую страницу в истории нашего народа, который продемонстрировал миру свою волю к свободе, независимости и демократии.
Первую политическую оценку этим событиям дал общенациональный лидер Гейдар Алиев.
На мероприятии выступили председатель Студенческого профсоюзного комитета Немат Ибаев, преподаватель филологического факультета Али Рзазаде, доцент кафедры истории Азербайджана Эльмар Халилов, магистрант I курса филологического факультета Эльшад Алиев. Они отметили, что несмотря на то, что эти события явились тяжелым ударом для азербайджанского народа, но это не сломило его дух и волю в борьбе за свободу и независимость. Отважные сыны Азербайджана, отдавшие жизнь за свой народ, вписали яркую страницу в историю страны. Следует отметить, что продолжатель политического курса общенационального лидера Гейдара Алиева-Президент республики Ильхам Алиев проводит большую работу по укреплению и развитию нашего государства.  Сегодня наша республика укрепляет и свою военную мощь, и мы надеемся, что в скором  времени освободим свои оккупированные земли.
В заключение был продемонстрирован документальный фильм о трагических январских событиях.
Участники мероприятия посетили Аллею шехидов в Сумгаите и почтили их память, возложив цветы к их могилам.