Sumqayıt Dövlət Universitetinə  Almaniyanın Təhsil Proqramları üzrə Akkreditasiya Agentliyi (ASİİN) və Mühəndislik üzrə Akkreditasiya üçün Avropa Şəbəkəsi (ENAEE) tərəfindən akkreditasiya şəhadətnaməsi verildi. Universitetdə  tədris olunan üç ixtisas: bakalavr pilləsində - “Proseslərin  avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” və “Elektroenergetika mühəndisliyi”; magistratura pilləsində  isə “Enerji menecmenti”  ixtisasları Avropa Standartlarına uyğun ixtisaslar olaraq akkreditasiya olundu.
SDU-da  tədris olunan bu üç ixtisasın Avropa standartlarına uyğun sayılaraq akkreditasiya olunması Azərbaycan Respublikası  Təhsil Nazirliyinin tərəfdaşlığı ilə  Sumqayıt Dövlət Universitetində  “Azərbaycan üçün mühəndis təhsilində tədris prosesinin Bolonya prosesinə uyğunlaşdırılması” 516678 TEMPUS-1-2011-DE-TEMPUS – JPCR layihəsi çərçivəsində görülmüş  iş sayəsində  həyata keçirildi.
Qeyd edək ki, akkreditasiyadan keçmək üçün xüsusi keyfiyyət meyarları və standartlar mövcuddur. Həmin meyarlara təhsil müəssisəsinin maddi - texniki, normativ- hüquqi sənədlər bazası, professor-müəllim heyətinin tərkibi, təhsilalanların biliyinin qiymətləndirilməsi və digər meyarlar əsasında akkreditasiya komissiyası faktları yerində araşdırır,  tələbələrin bilikləri qiymətləndirilir, təhsil müəssisəsinin, onun hazırladığı kadrların dövlət təhsil standartlarına uyğun olub-olmaması müəyyənləşdirilir və həmin ixtisas üzrə kadr hazırlığının davamlığına icazə verilir.

Главная страница | Новости | Три специальности университета, соответствующие Европейским стандартам, получили аккредитацию
Yerləşdirilmə tarixi : 27 Январь 2017 00:00
Три специальности университета, соответствующие Европейским стандартам, получили аккредитацию
Сумгаитскому государственному университету вручено свидетельство об аккредитации Агентством по аккредитации по программам  образования Германии (ASİİN) и Европейской сети для аккредитации по инженерии (ENAEE).
Три специальности обучения –«Инженерия автоматизации процессов» по бакалавриату, «Инженерия электроэнергетики» и «Энергетический менеджмент» по магистратуре были аккредитованы как  соответствующие Европейским стандартам.
Аккредитация этих трех специальностей была осуществлена при содействии Министерства образования Азербайджанской Республики в рамках проведенной Сумгаитским государственным университетом работы по выполнению проекта 516678 TEMPUS-1-2011-DE TEMPUS-JPCR «Организация процесса обучения инженеров для Азербайджана в соответствие с Болонским  процессом». Следует отметить, что для прохождения аккредитации  существуют специальные критерии качества и стандарты. На основе этих критериев аккредитационная комиссия на месте проверяет материально –техническую и нормативно –юридическую базу учебного заведения, профессорско-преподавательский состав, проводит оценку знаний студентов, определяет соответствие кадров, подготовленных вузом, государственным стандартам образования и дает разрешение на продолжение подготовки кадров по этим специальностям.