Azərbaycan Respublikası Prezident Administrasiyasının rəhbərinin imzaladığı “Xocalı soyqırımının iyirmi beşinci ildönümünün keçirilməsinə dair tədbirlər planı haqqında” sərəncama əsasən universitetimizdə  bütün fakültələrdə anım tədbirləri keçirilir və Xocalı soyqırımının şahidləri ilə görüşlər təşkil olunur. Belə tədbirlərin davamı olaraq fevralın  22-də SDU-da AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutu ilə birgə “Azərbaycan xalqına qarşı soyqırımları tarixində Xocalı” mövzusunda elmi konfrans keçirildi.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə universitetin foyesində təşkil edilmiş sərgidə Xocalıda baş verən qanlı faciələri əks etdirən fotoşəkillər, qəzet və jurnal materialları və kitablarla tanış oldular.
Xocalı soyqırımı qurbanlarının və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olmuş Vətən övladlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olundu.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq bildirdi ki, amansızlığına, qəddarlığına görə bəşər tarixinə qanlı iz salmış, təkcə Azərbaycan xalqına deyil, bütün insanlığa qarşı yönəlmiş Xocalı qətliamından bizi 25 il ayırır. 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə baş verən Xocalı soyqırımı bəşər tarixində ən qanlı faciələrdən biridir. Azərbaycanın tarixinə qanlı hərflərlə yazılmış həmin gecədə erməni silahlı dəstələri hələ SSRİ dövründən Xankəndi şəhərində yerləşən, şəxsi heyətinin xeyli hissəsi ermənilərdən ibarət olan 366-cı motoatıcı alayın zirehli texnikasının və hərbçilərinin köməyi ilə qədim Xocalı şəhərini yerlə-yeksan etdilər. Xocalı faciəsi 200 ilə qədər bir müddətdə erməni millətçilərinin və onların havadarlarının Azərbaycan xalqına qarşı apardıqları etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətinin davamıdır. Soyqırımı zamanı 63-ü uşaq, 106-sı qadın, 70-i qoca və qarı olmaqla, 613 Xocalı sakini qətlə yetirildi, 8 ailə tamamilə məhv edildi, 25 uşaq hər iki valideynini, 130 uşaq valideynlərindən birini itirdi. Düşmən gülləsindən 76-sı uşaq olmaqla, 487 nəfər yaralandı. 1275 nəfər əsir götürüldü.  Erməni təcavüzkarlarının törətdikləri bu vəhşilik yaddaşlardan heç zaman silinməyəcək. Rektor onu da vurğuladı ki,  o zamankı Azərbaycan hakimiyyəti bu dəhşətli hadisəyə siyasi qiymət verilməsi, qanlı qırğın barədə obyektiv məlumatların dünya ictimaiyyətinə çatdırılması üçün heç bir əsaslı iş görmədi. Yalnız ümummilli lider Heydər Əliyev xalqın təkidli tələbi ilə yenidən hakimiyyətə gəldikdən sonra həmin qanlı faciəyə hüquqi-siyasi qiymət verildi. 1994-cü ildə ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Azərbaycan parlamenti 26 fevralı Xocalı soyqırımı günü kimi elan etdi.Hər il bu müdhiş faciənin ildönümü respublikamızda və dünyanın müxtəlif ölkələrində ürəkağrısı ilə qeyd olunur. Faciə ilə bağlı həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərlik etdiyi  Heydər Əliyev Fondu, xüsusi olaraq Fondun vitse-prezidenti Leyla xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə “Xocalıya ədalət!” kampaniyası çərçivəsində də hər il silsilə tədbirlər reallaşdırılır. Həyata keçirilən ardıcıl və kompleks tədbirlərin məntiqi nəticəsi olaraq yalan və saxtakarlıq üzərində qurulmuş erməni təbliğat maşınının iç üzü ifşa olunur. Artıq Xocalı faciəsinin soyqırımı olması faktı dünyanın bir çox ölkələrinin və beynəlxalq təşkilatların qərarlarında, qətnamələrində əksini tapır. Xalqımız qəti əmindir ki, ədalət mütləq yerini tutacaq. Rektor Elxan Hüseynov onu da diqqətə çatdırdı ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev erməni millətçilərinin xalqımıza qarşı törətdikləri cinayətlər, o cümlədən Xocalı faciəsi haqqında həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatıdırılması, onun soyqırımı kimi tanınması üçün məqsədyönlü və ardıcıl addımlar atır.
AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun direktoru, Milli Məclisin deputatı, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov “Türk-müsəlman xalqlarına qarşı soyqırımları tarixində Xocalı” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərək  qeyd etdi ki, institutda aparılan elmi tədqiqatların mühüm istiqamətlərindən biri xalqımıza qarşı ermənilərin həyata keçirdiyi soyqırımlar tarixinin tədqiqidir: “Tarix İnstitutunda son onillikdə dünyanın müxtəlif ölkələrindən Azərbaycan xalqına qarşı həyata keçirilən soyqırımı əks etdirən külli miqdarda arxiv sənədləri gətirilərək toplu şəklində nəşr olunub və Azərbaycan tarixçiləri bu sənədlər əsasında ölkəmizin bütün bölgələrində həyata keçirilmiş soyqırımlara ayrı-ayrılıqda tədqiqat əsərləri həsr ediblər. 1914-1918-ci illərdə böyük dövlətlərin fəal köməyi ilə terrorçu-ekstremist erməni təşkilatlarının Azərbaycanın və Şərqi Anadolunun türk-müsəlman əhalisinə qarşı həyata keçirdiyi soyqırımları dünya tarixinin ən dəhşətli soyqırımlarıdır. Sovet tarix elminə mətin bolşeviklərdən biri kimi daxil edilən Stepan Şaumyan əslində, erməni millətçilərinin ən ifrat və ən iri terrorçu təşkilatı olan “Daşnaksütyun” partiyasının üzvü olub. Təkcə XX əsrdə azərbaycanlılar 4 dəfə - 1905-1906, 1918-1920, 1948-1953 və 1988-1993-cü illərdə kütləvi qırğınlara, soyqırımlarına və etnik təmizləmələrə məruz qalıb: “Xocalı faciəsi 200 illik qanlı tariximizin son soyqırımıdır”. İnstitut direktoru onu da bildirdi ki, apreldə “XX əsrdə türk-müsəlman xalqlarına qarşı soyqırımları” mövzusunda dördüncü beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcək: “Konfransda Azərbaycan tarixçiləri ilə yanaşı, dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan alimlər iştirak edəcək və ermənilərin azərbaycanlılara, ümumilikdə türk-müsəlman xalqlarına qarşı həyata keçirdikləri deportasiya və soyqırımlarından danışılacaq”.
SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev  “XX əsrin ən böyük faciəsi - Xocalı soyqırımı”,  AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun direktor müavini tarix üzrə fəlsəfə doktoru Cəbi Bəhramov “1948-1953-cü illərdə azərbaycanlıların deportasiyası soyqırımı cinayətidir”,  SDU-nun Avropa və Amerika ölkələrinin yeni və ən yeni tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov  “Ermənilərin Şamaxıda törətdiyi soyqırım (1918-ci il)”, AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun tarix üzrə fəlsəfə doktoru Güntəkin Nəcəfli “Azərbaycanda və Şərqi Anadoluda törədilmiş soyqırımları yeni arxiv sənədlərində” mövzularında məruzələrlə çıxış etdilər.
Konfransda Tarix İnstitutunun şöbə müdiri professor Şahin Fazil Xocalı soyqırımına həsr etdiyi şeiri böyük ürəkağrısı ilə səsləndirdi.

Главная страница | Новости | Прошла конференция на тему «Ходжалы – очередной геноцид против азербайджанского народа»
Yerləşdirilmə tarixi : 22 Февраль 2017 15:29
Прошла конференция на тему «Ходжалы – очередной геноцид против азербайджанского народа»
В соответствии с указом Руководителя администрации Президента Азербайджанской Республики «О планах мероприятий по приведению 25-ой годовщины геноцида  в Ходжалы» в СГУ на всех факультетах проводятся мероприятия,  связанные с этой трагической датой, организуются встречи со свидетелями этих кровавых событий.
22 февраля в СГУ совместно с Институтом истрии им.А.А.Бакиханова НАНА  была проведена научная конференция «Ходжалы – очередной геноцид против азербайджанского народа».
Участники конференции ознакомились с выставкой фотографий, материалов газет и журналов, отражающих геноцид Ходжалы, которая была организована в фойе университета.
Память жертв этой трагедии и сынов родины, отдавших жизнь за суверенитет и целостность Республики, была почтена минутой молчания.
Конференцию со вступительным словом открыл ректор университета профессор Эльхан Гусейнов. Он отметил, что по жесткости и беспрецедентности трагедия Ходжалы не знает себе равных. Это кровавое событие является преступлением не только против азербайджанского народа, но и против всего человечества. В ночь с 25 на 26 февраля 1992 года вооруженные армянские формирования при поддержке 366-го мотострелкового полка, дислоцированного в Ханкенди, напали на город  Ходжалы. Город был разрушен и сожжён. В результате этой трагедии было убито 613 мирных жителей, из которых 63 ребенка, 106 женщин, 70 стариков.
Было полностью уничтожено 8 семей, 25 детей лишились обоих родителей, 130 детей – одного из родителей. Было ранено 487 человек, 76 из которых – дети. Было взято в плен 1275 человек.
Со дня этих кровавых событий прошло 25  лет, но они никогда не изгладятся из памяти азербайджанского народа.
Ректор профессор Эльхан Гусейнов отметил,  что азербайджанское правительство не дало должную политическую оценку этим трагическим событиям вовремя. Не была проведена работа по доведению до мировой общественности объективной информации о геноциде против азербайджанского народа.
Только с возвращением к власти общенационального лидера Гейдара Алиева этим  кровавым событиям была дана политическая оценка. В 1994-ом году 26 февраля был объявлен  Днем геноцида Ходжалы. Этот день ежегодно отмечается у нас в республике и в разных уголках мира как день памяти жертв геноцида Ходжалы.
Большую роль в доведении до сведения мировой общественности реальной информации о трагедии Ходжалы сыграли вице–президент Мехрибан ханум Алиева, которая возглавляет Фонд  Гейдара Алиева и вице-президент этого Фонда Лейла ханум Алиева, организующая ежегодно мероприятия под  лозунгом «Справедливость – Ходжалы!». В результате последовательной и комплексной работы, проводимой в этом направлении, армянская политика  в отношении азербайджанского народа, основанная на лжи и фальсификации, терпит крах.
Об этом свидетельствуют акты и решения международных организаций, доказывающие факт геноцида Ходжалы. Наш народ верит, в то что правда обязательно восторжествует. Президент Азербайджанской Республики  Ильхам Алиев проводит последовательную и целенаправленную работу по доведению до сведения мировой общественности преступлений армянских националистов, в том числе и о геноциде Ходжалы.
Директор Института истории им. А.А.Бакиханова НАНА, депутат Милли Меджлиса, член-корр. НАНА Ягуб Махмудов выступил с докладов «Ходжалы в истории геноцида против тюркского и  мусульманских народов». Он отметил, что одним из важных направлений научных исследований в возглавляемом им институте являются изучение истории геноцида, планомерно проводимого армянами, против нашего народа в течение многих десятилетий.  За последние десять лет сотрудники института опубликовали сборник исторических  документов, свидетельствующих о геноциде армян против азербайджанского народа. Этот исторический материал получен из архивов разных стран мира и наши исследователи на их основе смогли описать факты геноцида, осуществляемого армянами в разных районах Азербайджана. Одним из самых страшных зверств, учиненных армянами, является геноцид 1914-1918 гг, который армянские террористические и экстремистские организации провели против тюрко-мусульманского населения Азербайджана и Восточного Анадолу при активной поддержка некоторых больших стран.
Только в XX веке азербайджанцы четырежды подвергались массовым убийствам и этническим чисткам: в 1905-1906, 1918-1920,1948-1953 и 1988 -1993 гг.  Ходжалы стало новым кровавым событием в 200–летней истории геноцида нашего народа.
Директор Института истории Ягуб Мамедов отметил, что в апреле этого года состоится IV Международная научная конференция  «Геноцид против тюркско–мусульманских народов в XX  веке». В конференции наряду с историками Азербайджана, примут участии ученые из разных стран.
Декан факультета истории и географии профессор Бахшалиев Адиль выступил с докладом  «Самая большая трагедия XX века – геноцид Ходжалы», зам. директора Института  истории, д.ф.п.и. Байрамов Джаби  с докладом «Депортация азербайджанцев в 1948-1953 годах – преступление против человечества», зав.кафедрой новой и новейшей истории стран Европы и Америки,  профессор Салимов Ширхан – с докладом «Геноцид, учиненный армянами в Шемахе (1918-ый г.)», сотрудник Института истории НАНА, д.ф.п.и. Наджафли Гюнтекин –с докладом «Геноцид, совершенный против Азербайджана и Восточного Анадолу, в новых архивных документах».
На конференции с чтением своих стихов, посвященных трагедии Ходжалы, выступил  зав.отделом Института истории НАНА профессор Шахин Фазиль.