Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə "Azərişıq" ASC-nin Tədris Mərkəzi arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalandı
Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə "Azərişıq" ASC-nin Tədris Mərkəzi arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalandı
Əməkdaşlıq müqavilələrinin imzalanması, kadr potensialının möhkəmlənməsinə, professor-müəllim heyətinin mübadiləsinə, tələbələrin təcrübəsinin artırılmasına təkan verməklə yanaşı məzunların karyera qurmaq istiqmətində nailiyyətlərinin artmasına da təkan verir. Qurulan hər bir əlaqə, imzalanan hər bir müqavilə münasibətlərin gələcək perspektivlərini müəyyən edir.
Bu məqsədlə fevralın 23-də “Azərişıq” ASC-nin Tədris Mərkəzinin “Gənclik” korpusunda Sumqayıt Dövlət Universiteti  ilə  Tədris Mərkəzi arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalandı.
“Azərişıq”ASC Tədris Mərkəzinin direktoru Vüqar Əliyev qonaqları salamladı və təmsil etdiyi qurumda həyata keçirilən yeniliklər barədə danışaraq bildirdi ki, mövcud kadr potensialının günün tələblərinə uyğun təkmilləşdirilməsi və yeni gənc kadrların müasir səviyyədə hazırlanması  “Azərişıq” ASC Tədris Mərkəzinin başlıca prioritetidir. Bu məqsədlə Mərkəzdə kadr hazırlığı keyfiyyətinin yüksəldilməsi üçün müasir dövrün tələblərinə cavab verən, elektroenergetika sahəsində dünyanın ən qabaqcıl texnologiyaları ilə təchiz edilmiş tədris bazası formalaşdırılıb. Eyni zamanda Tədris Mərkəzi elektroenergetika sahəsi üzrə keyfiyyətli kadr potensialı hazırlanması sahəsində respublikanın digər ali və orta texniki təhsil müəssisələri ilə də əməkdaşlıq edir. Mərkəzin direktoru  onu da bildirdi ki,  respublikanın elektroenergetika ixtisası üzrə kadr hazırlayan ali təhsil müəssisələri – Milli Aviasiya Akademiyası, Azərbaycan Texniki Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Azərbaycan  Dövlət Aqrar Universiteti ilə əməkdaşlıq müqavilələri bağlanılıb və müvafiq istiqamətlərdə birgə layihələr həyata keçirilir. Əsasən bu təhsil müəssisələrinin tələbələri Tədris Mərkəzinin Bakı və Gəncə şəhərlərində olan korpuslarında, laboratoriya şəraitində dərs keçirlər.Tədris Mərkəzində tədris prosesi inkişaf etmiş Avropa ölkələrinin qabaqcıl tədris texnologiyası olan dual tədris metodikası əsasında -  tədrisin təhsil müəssisəsində istehsalat fəaliyyəti ilə birgə aparılması  prinsipinə əsaslanır. Dual sistem üzrə tələbə, təhsil müddətinin 70%-ni praktiki vərdişlər,  30%-nı isə nəzəri biliklər əsasında keçir.  İnanıram ki,  bu  müqavilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin məzunları üçün çox böyük imkanlar açacaq.
Görüşdə rektor professor Elxan Hüseynov rəhbərlik etdiyi universitetin fəaliyyəti, beynəlxalq əlaqələri barədə məlumat verdi, bu ali məktəbdə təhsilin inkişafı üçün reallaşdırılan tədbirlərdən, qazanılan uğurlardan söhbət açdı və səmərəli əməkdaşlığın genişlənməsindən məmnunluğunu ifadə etdi. Bildirdi ki, universitetimiz bir çox müəssisələrlə əməkdaşlıq  müqaviləsi   imzalayıb, bunun nəticəsi olaraq tələbələrimiz ixtisaslarına uyğun olaraq təcrübədə olurlar. Bu da günün tələbinə uyğun olaraq kadr potensialının formalaşmasına təkan verir. Son zamanlar universitetimizin Fizika və elektroenergetika fakültəsində müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş yeni laboratoriyalar yaradılaraq tələbələrin istifadəsinə verilib. İnanıram ki, təməli qoyulan bu əməkdaşlığımız hər iki tərəf üçün əhəmiyyətli olmaqla yanaşı, ölkəmizin kadr potensialının inkişafına böyük töhfələr verəcək.
Qeyd edək ki, müqavilədə qarşılqlı əməkdaşlıq şəraitində hər iki tərəfin elmi-texniki və tədris əlaqələrinin genişləndirilməsi, uyğun ixtisaslar üzrə bakalavriat səviyyəsində təhsil alanların istehsalat təcrübələrinin, uyğun ixtisaslaşmalar üzrə isə magistrantların elmi-tədqiqat təcrübələrinin təşkili, “Azərişıq” ASC-nin cari və perspektiv inkişaf məsələlərinə həsr olunmuş mövzularda buraxılış işlərinin və magistr dissertasiyalarının müştərək rəhbərliklə hazırlanması,  təhsil alanlar üçün kursların təşkil olunması, müvafiq sertifikatlaşmanın təmin edilməsi və  “Azərişıq”  ASC-də işlə təmin olunması,  SDU-nun professor-müəllim heyətinə elmi-tədqiqat işlərinin aparılması üçün “Azərişıq” ASC-nin laboratoriyalarında müvafiq şəraitin yaradılması, ”Azərişıq”ASC-nin istehsalat və digər sahələrdə elmi-texniki məsələlərin həllində  tərəflərin birgə iştirakı,  SDU-nun doktorant və dissertantlarının elmi-tədqiqat işlərinin “Azərişıq” ASC üçün aktuallıq kəsb edən mövzulara həsr olunmasının təşkili,  yeni ixtisaslar üçün nəzərdə tutulan texniki ədəbiyyatın birgə hazırlanması, SDU-nun beynəlxalq əlaqələr üzrə həyata keçirilən layihələrində “Azərişıq” ASC-nin tərəfdaş kimi iştirak etməsi, SDU-nun əməkdaşlarının “Azərişıq” ASC-nin Tədris Mərkəzində kadr hazırlığına cəlb edilməsi, ”Azərişıq”ASC-nin mütəxəssisləri tərəfindən universitet tələbələri üçün seçmə mühazirələrin təşkili, SDU-nun professor-müəllim heyətinin ”Azərişıq”ASC-nin Tədris Mərkəzində məsləhətçi qismində iş prosesinə cəlb edilməsi, müxtəlif səviyyəli birgə seminar və konfransların təşkili, birgə layihələrin işlənməsi, hazırlanması və istehsalata tətbiqi, Beynəlxalq və respublika miqyaslı elmi-texniki sərgilərdə birgə iştrak etmək kimi məsələlər öz əksini tapmışdır. Bu istiqamətlərin əsas məqsədi “Azərişıq” ASC-nin  maddi-texniki bazasından, müasir tədris və istehsalat laboratoriyalarından təhsil alan tələbələrin yararlanmasını təmin etmək, xüsusi ilə elektroenergetika sahəsində gələcək çağırışlara və real inkişafa cavab verəcək elmi potensialın istehsalata inteqrasiyasına nail olmaq, həmçinin Sumqayıt Dövlət Universitetinin elmi potensialını stimullaşdırmaqdan ibarətdir.
Sonra Tədris Mərkəzinin direktor müavini Əvəz Paşayev, SMS Tədris şöbəsinin rəisi Araz Məmmədli, dosentlər Hikmət Əliyev, Qara Həsənov, aparıcı mühəndis Əli Cəlallı mərkəzdə olan  müasir cihaz və avadanlıqlarla  təchiz olunmuş laboratoriya və sinif otaqları haqqında ətraflı məlumat verdilər.

Home | News | SSU has concluded the Cooperation Agreement with the Training Center of “Azerisiq” JSC
SSU has concluded the Cooperation Agreement with the Training Center of “Azerisiq” JSC
This agreement will not only improve the skills of the students and potentiality of the personnel but also will stimulate the graduators to gain more achievements in order to build their career. It is also a good chance for the exchange of the academic staff of both parties. It should be noted that such kind of agreements and cooperation relations determine the future perspectives accordingly.
In this respect, SSU has concluded an agreement with the Training Center of “Azerisig” JSC. The signing ceremony took place in the branch building of “AzerIshig” JSC named by “Ganjlik”.
The director of “Azerisiq” JSC Training Center, Mr. Vugar Aliyev made an opening speech and widely spoke about the innovations of the center. He said “the priority of the center is consisting of improvement of cadre potentiality and training of the youth due to the modern standards. To this end, the center has formed a good training database, supplied with the high technologies of electro energetic sphere. Meanwhile, the center cooperates with the other high and secondary schools for preparation of the qualified personnel in the field of the electroenergetic. The center has got the cooperation agreements with National Aviation Academy, ATU, ASOIU and Azerbaijan State Agrarian University which targeted to the realization of the joint projects in a proper way. Generally, the trainings of the students of above mentioned high schools are conducted in the branch buildings of the center that located in Baku and Ganja. The trainings are conducted on the basis of dual education system which is the advanced education technologies of the Europe. Dual education system is method of education, conducted in the presence of production activity in one course.  Due to that system, 70 % of student’s education period is devoted to the practices and 30 % to the theoretical knowledge. I believe that this agreement will give great opportunities to graduators of the university”, said Mr. Aliyev in the end of his speech.
The rector of the university, Mr. E. Huseynov made a speech as well. Above all, he expressed his satisfaction for the agreement which will bring about the rational cooperation. He widely spoke about the activity and international relations of the university. The speaker noted that: - “our university has got many cooperation agreements with the different institutions by which our students take practice courses due to their specialties. It stimulates the formation of the qualified personnel according to the modern standards. The university established new laboratories supplied with the modern technologies for the department of physics and electro energetic. I believe that this agreement is not only an important event for parties but also is a great contribution to the development of cadre potentiality of the country.
The cooperation agreement is considering the following procedures: development of the technical and educational relations between parties; arrangement of the scientific research trainings of bachelors and masters due to their specialties; organization of the training courses; provision of proper certificates and job places in “Azerisiq”; provision of proper conditions for the academic staff of SSU in the laboratories of “Azerisiq” in order to run the scientific works;  mutual participation of the parties in the solution of the scientific-technical problems of “Azerisiq” in the field of production and etc.; joint preparation of scientific research works dedicated to outstanding issues and perspectives of “Azerisiq”of the doctorates and post graduates of SSU ; presence of “Azerishig” in the international projects of SSU like a partner; involvement of SSU personnel into the training process of “Azerisiq”; arrangement of mutual conferences and seminars; arrangement of the lectures by the leading specialties of “Azerisiq”; involvement of the academic staff of SSU into the training process of “Azerisiq” like advisors; designing, processing and application of the joint projects and joint participation in the international exhibitions and etc. All above mentioned will give an opportunity to students to enjoy rational educational process and thereby will develop the scientific potentiality of the university, namely in the field of Electroenergetic.
Afterwards, the deputy head of the Training Center Mr. Avaz Pashayev, head of SMS Training department Mr. Araz Mammadli, the leading engineer Mr. Ali Jalali, an assoc. professors Mr. Hikmat Aliyev and Mr. Gara Hasanov widely spoke about the laboratories and classes of the center which supplied with the modern equipment.