Aprelin 18-də Sumqayıt Dövlət Universitetində SOCAR Polymer MMC-nin nümayəndələri  tələbələrlə görüş keçirərək, 2017- ci il Yay təcrübəsi proqramının təqdimatını etdilər.
Görüşdə universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov qonaqları salamladı, ali məktəbin inkişaf mərhələlərindən bəhs edərək, müasir dövrdə milli təhsilin Avropa təhsilinə inteqrasiyası, dünya standartlarına uyğunluğu, savadlı insan kapitalının hazırlanması istiqamətində ali məktəbin əlaqəli müəssisələrlə birgə fəaliyyətinin vacibliyini qeyd etdi.  Bildirdi ki, bu gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərəncamları ilə təsdiq edilmiş ölkənin sosial-iqtisadi inkişafına dair dövlət proqramlarında yeni iş yerlərinin yaradılması ilə işsizliyin səviyyəsinin daha da azaldılmasına xüsusi önəm verilir. Bu gün nəinki paytaxt Bakıda habelə, bütün bölgələrimizdə böyük canlanma gedir. Professor Ramazan Məmmədov ixtisaslı kadrların hazırlanması məqsədi ilə SDU-nun  bir çox müəssisələrlə  səmərəli tədris əlaqələrinə malik olduğunu diqqətə çatdırdı. Tələbələrin tədris zamanı əldə etdikləri nəzəri biliklərin zənginləşdirilməsi məqsədilə onlar ölkəmizin  bir sıra idarə və istehsalat müəssisələrinə, həmçinin “Azərikimya”İB-nın təşəbbüsü ilə Türkiyənin “Petkim” Petrokimya Holdinqə istehsalat təcrübəsinə göndərilir. Bu əlaqələr tələbələrə təcrübə qazanmaq imkanı verməklə yanaşı, onlar arasında gələcəkdə həmin müəssisədə çalışmaq arzusunda olanlara verilən növbəti dəstəkdir. Prorektor onu da qeyd etdi ki, son dövrlər universitetimizdə bir sıra həmçinin Sumqayıt Kimya Sənaye müəssisələrinin rəhbərləri tələbə və məzunlarla görüşlər keçirir, onlara ixtisaslarına uyğun iş yerləri əldə etməkdə yardımçı olurlar.
Sonra SOCAR Polymer MMC-nin  nümayəndələri Aylar Mustafayeva, Nərgiz Səlimova, Mətin Hüseynli təmsil etdikləri müəssisə  haqqında məlumat verərək bildirdilər ki, gənclərin təhsil səviyyəsi ilbəil artır.Son illər Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətində (SOCAR) işlə  təmin olunmaq  üçün gənclər daha çox müraciət edirlər. Dövlətimizin gənclər siyasətinə uyğun olaraq, “Azərikimya” İstehsalat Birliyində də gənc mütəxəssislərin hazırlanması, yerləşdirilməsi, karyera yüksəlişi məsələləri daim diqqət mərkəzində saxlanılır. Gənclər bu gün kimya sənayesinin ən vacib və məsul sahələrində əhəmiyyətli dərəcədə təmsil olunurlar. Kadr resurslarının gəncləşdirilməsi artıq bir tendensiyaya çevrilmiş və davamlı xarakter daşıyır. SOCAR-ın digər struktur bölmələrində olduğu kimi “Azərikimya” İB-də də gənclərin karyera imkanlarının genişləndirilməsində bilik, bacarıq hər zaman öndə dayanır. Bu gün Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələrinin  SOCAR Polymer MMC-də təcrübə keçərək işlə təmin olunması regionumuzun  kadr potensialının  inkişafına öz  töhfəsini vermiş olacaq.
SOCAR Polymer MMC-nin  Təlim və İnkişaf  üzrə mütəxəsisi Afaq İsmayılova Yay təcrübə proqramının qəbul qaydaları haqqında təqdimatla çıxış edərək bildirdi ki, layihəyəyə iyun ayında star veriləcək. Təcrübə yerli və xarici mütəxəsis tərəfindən aparılacaq. Uğurla bitirən tələbələr sertifikatla təltif olunacaqlar.
Tədbirin sonunda tələbə və məzunları maraqlandıran suallar nümayəndələr tərəfindən cavablandırıldı, mövzu ətrafında maraqlı fikirlər səsləndirildi.

Главная страница | Новости | Проведена презентация программы ООО SOCAR Полимер по проведению летней практики 2017 года для студентов СГУ
Yerləşdirilmə tarixi : 18 Апрель 2017 15:48
Проведена презентация программы ООО SOCAR Полимер по проведению летней практики 2017 года для студентов СГУ
18 апреля в Сумгаитском государственном университете состоялась встреча студентов с представителями ООО SOCAR Полимер, где  студенты ознакомились с программой летней практики 2017 года.
На мероприятии выступил проректор по науке и инновациям профессор Рамазан Мамедов, который приветствовал гостей и рассказал о работе, проводимой в университете с целью развития учебного процесса, интеграции национального образования в систему европейского образования, соответствию мировым стандартам, о двустороннем сотрудничестве университета с учреждениями и предприятиями. Он отметил, что сегодня в стране уделяется большое внимание открытию новых рабочих мест с целью уменьшения уровня безработицы. На это нацелены и государственные программы по специально–экономическому развитию страны, предусмотренные в указах, подписанных Президентом  Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым. Сейчас наблюдается экономический подъем не только в Баку, но и регионах республики. Проректор Рамазан Мамедов подчеркнул, что в целях подготовки высококвалифицированных  кадров университет сотрудничает со многими предприятиями республики. Для подкрепления теоретических знаний, полученных студентами, они проходят практику на различных предприятиях страны, в том числе по инициативе ОО «Azerkimya» с нефте – химическим холдингом «Petkin» Турции. Проведение такой практики способствует не только получению студентами практических навыков, но и дает им возможность определиться с местом будущей работы. За последнее время в университете организовано ряд встреч руководителей предприятий со студентами и выпускниками, на которых обсуждается возможность трудоустройства выпускников по специальности.
Затем выступили представители ООО SOCAR Полимер Айлар  Мустафаева, Наргиз Селимова,  Метин Гусеинли,  которые рассказали о деятельности организации, которую они представляют Они отметили, что за последние годы в Государственную нефтяную компанию Азербайджанской Республики обращается молодежь с просьбой обеспечить их работой. Согласно Государственной молодежной политике, ОО «Azerkimya»  уделяет большое внимание подготовке, размещению и карьерному росту молодых кадров.  Сегодня молодежь представлена в самых важных и ответственных областях химической промышленности. Обновление кадров с целью привлечения к работе молодежи стало тенденцией. Как  и  во  всех структурных подразделениях SOCAR на ОО «Azerkimya»  для расширения карьерных возможностей в первую очередь учитываются знания, умения и навыки студентов. Прохождение ими практики на ООО SOCAR Полимер и получение рабочих мест станет еще одним вкладом в развитие кадрового потенциала региона.
Специалист по обучению и развитию ООО SOCAR Полимер Афаг Исмаилова выступила с презентацией программы летней практики для студентов. Она отметила, что проект начнет работать с июня месяца. Практикой будут руководить местные и зарубежные специалисты. Студентам, успешно прошедшим практику, будут выдавать сертификаты.
В заключение представители ООО SOCAR Полимер ответили на вопросы студентов, и состоялся обмен мнением по данному проекту.