Əsas səhifə | Xəbərlər | Planetimizin “Yer kürəsi günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirildi
Aprelin 21-də Kimya və biologiya fakültəsinin Ekologiya kafedrasının təşkilatçılığı ilə  Planetimizin “Yer kürəsi günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirildi. Tədbirdə Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Sumqayıt bölməsinin 4 saylı Ərazi idarəsinin şöbə müdiri Mübariz Vəliyev, sektor müdirləri Sadiq Yusifov və Asəf Bayramov, Ekoloji Tərbiyə -Təcrübəçilik Mərkəzinin rəhbəri Cəmilə Məmmədova iştirak etdilər.
Tədbiri Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dos. Mahal Muradov açaraq tədbir iştirakçılarını salamladı, qeyd etdi ki, insanların yaşayış tərzi, maddi rifah halı təbiətlə, təbii sərvətlərin zənginliyi ilə, bunlardan səmərəli istifadə etmək və onların mühafizəsi ilə bağlıdır. Təbiət nə qədər zəngin olarsa, o qədər insanın  zövqünə, yaxşı mənada sağlamlığına nüfuz edər. Təbiətə həmişə məhəbbətlə, qayğı ilə yanaşmaq, onu qorumaq, daha da zənginləşdirmək və gözəlləşdirmək insanların müqəddəs borcudur.
Ekologiya kafedrasının müdiri dos. Rəhilə Əhmədova  tədbirin əhəmiyyətindən bəhs edərək bildirdi ki, Beynəlxalq Yer Kürəsi Günü bəşəriyyətin diqqətini Yerin ekoloji sisteminin kövrəkliyinə cəlb etmək və insanları ümumi evimiz olan Yer planetinə münasibətdə daha diqqətli olmağa həvəsləndirmək məqsədi daşıyır. Dos. Rəhilə Əhmədova  onu da  qeyd etdi ki, ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycanın nadir təbiətinin mühafizəsi məsələlərinə həmişə xüsusi diqqət yetirirdi. Heydər Əliyevin vətənimizin biomüxtəlifliyinin, onun bənzərsiz gözəlliyinin qorunub saxlanılması sahəsində müdrik siyasəti hazırda Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla davam etdirilir.
“Yer kürəsi günü”nə həsr olunmuş tədbirdə Kimya və biologiya fakültəsinin IV kurs tələbəsi Gülzər Məmmədova “Torpağın çirklənmə problemləri”, II kurs tələbələri Fatimə Muradxanova “Radiasiya təhlükəsi problemi, Mədinə Xəlilova “Dünyada Ozon problemi”, Etibar Nağdəliyev “Xəzər dənizinin çirklənməsinin bioloji təmizlənmə üsulları”, III kurs  tələbələri Mədinə Orucova “Xəzər dənizi haqqında”, Şəbnəm Səfərova isə “Xəzər dənizinin çirklənməsi” mövzularında çıxış etdilər.
Tədbir tələbələrin təqdimatında hazırlanmış “Yer Kürəsi Günü”nə həsr olunmuş tamaşanın nümayişi ilə davam etdirildi.

Home | News | An event devoted to “The Earth Day” was held
On April 21, an event devoted to “the Earth day” organized by Ecology department of Chemistry and Biology faculty was held. Branch manager of Sumgait section department №4 of the Ministry of Ecology and Natural Resources of Azerbaijan Republic Mubariz Valiyev, heads of sector Sadig Yusifov and Asaf Bayramov, head of Ecological Upbringing and Experience Center Jamila Mammadova participated in the event.
Dean of Chemistry and Biology department, assistant professor Mahal Muradov welcomed participants and noted that people’s way of living and welfare are closed to nature, richness of natural resources and their effective use and protection. The more the nature is rich, the better it impacts on human’s pleasure and health. It is people’s holy duty to take care of the nature with affection, approach it kindly, to enrich and beautify it.
Talking about the importance of the event head of Ecology department, assistant professor Rahila Ahmedova said that the aim of the International Earth Day is to draw attention of mankind to the Earth’s ecological system’s sensitiveness and to inspire people to be more attentive towards the planet Earth which is our home. Assistant professor Rahila Ahmedova also noted that our national leader Heydar Aliyev always paid special attention on protection issues of Azerbaijan’s unique nature. Heydar Aliyev’s policy in the field of maintenance of our native land’s biodiversity and unique beauty is now successfully carried on by President Ilham Aliyev.
In the event devoted to “The Earth Day”, students of Chemistry and Biology department delivered speech on some topics: the fourth year student Gulzar Mammadova-“The soil contamination problems”, the second year students Fatima Muradkhanova-“Radiation threat problem”, Madina Khalilova-“Ozone problem in the world”, Etibar Naghdaliyev-“Biological treatment methods of the Caspian sea contamination”, the third year students Madina Orujova-“About the Caspian sea”, Shabnam Safarova “Contamination of the Caspian sea”.
The event was continued with the demonstration of spectacle devoted to “The Earth Day” prepared by the students.