Aprelin 23-də Sumqayıt Dövlət Universitetində ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümünə həsr olunmuş “Bu günün şagirdi, sabahın alimidir” devizi altında riyaziyyat üzrə fənn olimpiadası keçirildi.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 26 yanvar 2015-ci il tarixli sərəncamında “2015-2025 – ci illərdə Azərbaycan gənclərinin inkişaf Strategiyası”nda yeniyetmələrdə erkən yaşlarında elmə maraq yaradılması və bu məqsədlə müxtəlif tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub. Bu tədbirlərdən biri də fənn olimpiadalarının təşkilidir. Fənn olimpiadalarının keçirilməsində əsas məqsəd şagirdlərdə keyfiyyətli təhsilalma, biliklərə marağı artırmaq və özünə inam hislərini gücləndirmək, ayrı –ayrı fənlər üzrə istedadı və yaradıcı təfəkkürü ilə fərqlənənləri aşkar etməklə onların potensial imkanlarının inkişafını təşkil etmək istiqamətində tədbirlər müəyyənləşdirmək, şagirdlərin ixtisas və peşə seçiminə hazırlanması üçün zəmin yaratmaqdan ibarətdir. Fənn olimpiadaların keçirilməsi artıq universitetimizdə ənənə halını alıb. Sumqayıt Dövlət Universitetində keçirilən olimpiadaların yüksək səviyyədə təşkil edilməsi, ona ildən – ilə marağın artması, onun mötəbər bir bilik yarışması kimi ad qazanmasına səbəb olub.
Məlumat üçün bildirək ki, riyaziyyat fənni üzrə artıq ikinci dəfə olimpiada keçirilir. Bu olimpiada əvvəlkindən daha fərqli oldu. Həm iştirakçıların sayı, həm də  əvvəlki olimpiadada əgər IV-VIII sinif şagirdləri iştirak edirdisə, builki olimpiadada onlarla yanaşı IX-XI sinif şagirdləri də öz biliklərini sınadılar. Qeyd edək ki, Sumqayıt Təhsil şöbəsinin dəstəyi ilə keçirilən olimpiadada şəhərimiz üzrə 46 ümumtəhsil məktəbindən 542 şagird iştirak etdi. Yazı işləri  təşkilat komitəsi tərəfindən yoxlanılaraq qiymətləndirildi. Qaliblər universitet rəhbərliyi tərəfindən fəxri  fərman, qiymətli hədiyyələrlə  təltif olundular.

Главная страница | Новости | Проведена олимпиада по математики под девизом «Сегодня ученик –завтра ученый»
Проведена олимпиада по математики под девизом «Сегодня ученик –завтра ученый»
23 апреля в Сумгаитском государственном университете была проведена олимпиада по математике под девизом «Сегодня ученик-завтра ученый», посвященная 94-ой годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева. В указе Президента Азербайджана Гейдара Алиева «Стратегия развития азербайджанской молодежи в 2015-2025-ые годы» от 26 января 2015 года предусматривается проведение различных мероприятий с целью повышения интереса детей к науке с юных лет. Одним из таких мероприятий является организация олимпиад по различным предметам. Целью их проведения является привитие ученикам любви к предмету, повышение их интереса к научным  изысканиям, воспитание у них уверенности в своих знаниях, подготовка к выбору будущей специальности и выявление наиболее одарённых учащихся.
Проведение олимпиад среди школьников стало в Сумгаитском государственном университете доброй традицией. Они всегда проходят на высоком уровне и способствуют повышению интереса школьников к знаниям, желанию быть лучшими.
Следует отметить, что олимпиада по математике проводится уже во второй раз. По количеству участников 2-ая олимпиада, превзошла предыдущую. Так, если в первой олимпиаде участвовали ученики IV-VIII классов, то во второй к ним при соединились ученики IX-XI классов.  Олимпиада проводилась при поддержке Сумгаитского гороно.  В ней приняли участие 542 ученика из 46 общеобразовательных школ  города Сумгаита. В ближайшие  дни письменные работы участников олимпиады будут оценены организационной комиссией. Победители олимпиады будут награждены Почетными грамотами и ценными подарками.