Aprelin 23-də Sumqayıt Dövlət Universitetində ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümünə həsr olunmuş “Bu günün şagirdi, sabahın alimidir” devizi altında riyaziyyat üzrə fənn olimpiadası keçirildi.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 26 yanvar 2015-ci il tarixli sərəncamında “2015-2025 – ci illərdə Azərbaycan gənclərinin inkişaf Strategiyası”nda yeniyetmələrdə erkən yaşlarında elmə maraq yaradılması və bu məqsədlə müxtəlif tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub. Bu tədbirlərdən biri də fənn olimpiadalarının təşkilidir. Fənn olimpiadalarının keçirilməsində əsas məqsəd şagirdlərdə keyfiyyətli təhsilalma, biliklərə marağı artırmaq və özünə inam hislərini gücləndirmək, ayrı –ayrı fənlər üzrə istedadı və yaradıcı təfəkkürü ilə fərqlənənləri aşkar etməklə onların potensial imkanlarının inkişafını təşkil etmək istiqamətində tədbirlər müəyyənləşdirmək, şagirdlərin ixtisas və peşə seçiminə hazırlanması üçün zəmin yaratmaqdan ibarətdir. Fənn olimpiadaların keçirilməsi artıq universitetimizdə ənənə halını alıb. Sumqayıt Dövlət Universitetində keçirilən olimpiadaların yüksək səviyyədə təşkil edilməsi, ona ildən – ilə marağın artması, onun mötəbər bir bilik yarışması kimi ad qazanmasına səbəb olub.
Məlumat üçün bildirək ki, riyaziyyat fənni üzrə artıq ikinci dəfə olimpiada keçirilir. Bu olimpiada əvvəlkindən daha fərqli oldu. Həm iştirakçıların sayı, həm də  əvvəlki olimpiadada əgər IV-VIII sinif şagirdləri iştirak edirdisə, builki olimpiadada onlarla yanaşı IX-XI sinif şagirdləri də öz biliklərini sınadılar. Qeyd edək ki, Sumqayıt Təhsil şöbəsinin dəstəyi ilə keçirilən olimpiadada şəhərimiz üzrə 46 ümumtəhsil məktəbindən 542 şagird iştirak etdi. Yazı işləri  təşkilat komitəsi tərəfindən yoxlanılaraq qiymətləndirildi. Qaliblər universitet rəhbərliyi tərəfindən fəxri  fərman, qiymətli hədiyyələrlə  təltif olundular.

Home | News | Subject Olympiad in Mathematics under the Slogan “Today’s Pupil is Tomorrow’s Scholar” Was Held
Yerləşdirilmə tarixi : 24 April 2017 12:36
Subject Olympiad in Mathematics under the Slogan “Today’s Pupil is Tomorrow’s Scholar” Was Held
On April 23, at Sumgait State University, Subject Olympiad in mathematics devoted to Heydar Aliyev’s 94th anniversary was held under the slogan “Today’s pupil is tomorrow’s scholar”. In the order (dated January 26, 2015) of the President of Azerbaijan Republic Mr. Ilham Aliyev according to “the strategy of Azerbaijani youth’s development in 2015-2025” realizing various events in order to create teenagers’ interest in science is planned. One of these events is organization of subject Olympiads. The main goal in holding subject Olympiads is to strengthen qualitative education, increase teenagers’ interest in knowledge and their self-confidence, to reveal talented and creative students in different fields and open opportunities due to their talents and help students to choose appropriate profession. Holding subject Olympiad has already become a tradition in our university. Highly organized Olympiads in Sumgait State University caused the growth of interest in it and made a name as a reliable knowledge competition.
It should be noted that it is already the second Olympiad in mathematics. This one was more unlike than the previous. The number of participants was different. The previous Olympiad was held only for the 4th-8th classes, but in this one pupils of the 9th-10th classes tested their knowledge, too. 542 pupils from 46 secondary schools attended this Olympiad which was held with the support of Sumgait Education Department. Soon test-papers will be checked and estimated by the organizing committee. Winners will be rewarded with diplomas and valuable presents.