Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt ümumtəhsil məktəblərinin şagirdləri Azərbaycan tarixi fənni üzrə biliklərini sınadılar
Sumqayıt ümumtəhsil məktəblərinin şagirdləri Azərbaycan tarixi fənni üzrə biliklərini sınadılar
Olimpiada qalibi olmaq hər bir şagirdin arzusudur. Bu arzuya nail olmaq üçün gərək əzmlə çalışıb, elmin sirlərinə yiyələnəsən. O zaman qazandığın qələbənin  xoş təəssüratı  yaddaşında əbədi  qalacaq və daha böyük qələbələrə sövq edəcəkdir.Aprelin 29-da Sumqayıt Təhsil şöbəsi və Sumqayıt Dövlət Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə məktəblər arasında Azərbaycan tarixi üzrə fənn olimpiadası keçirildi.
Olimpiadanın əhəmiyyətindən söz açan Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev bildirdi ki, ənənəvi olaraq universitetimizdə  məktəblilər arasında müxtəlif fənlər üzrə olimpiadaların təşkil olunması şagirdlərdə təhsilə və biliklərə yiyələnməyə marağı artırır, orta ümumtəhsil məktəbləri ilə universitetin əlaqələrini  genişləndirmək imkanını yaradır. Dekan onu da vurğuladı ki, universitetimizdə digər fənlərlə yanaşı, Azərbaycan tarixi yüksək səviyyədə professor-müəllim heyəti tərəfindəndə tədris olunur. Bugünkü olimpiadanın  uğurla gerçəkləşməsində dekan müavini Osman Hacıyevin, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının professoru Şirxan Səlimovun, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti Əmirxan İsayevin xidmətləri böyükdür.
Şagirdlərə uğurlar arzulayan dekan Adil Baxşəliyev qeyd etdi ki, Müstəqil Azərbaycan Respublikasının memarı və qurucusu Heydər Əliyev gənclərə tövsiyə edirdi: “Hər bir Azərbaycan gənci öz tarixini mükəmməl bilməlidir. Çünki tariximizin hər səhifəsi bizim üçün əzizdir. Xalq gərək daim öz kökünü xatırlasın.
Qeyd edək ki, məktəblilər arasında keçirilən fənn olimpiadasında  Sumqayıt şəhər 47 ümumtəhsil məktəbdən VIII, IX, X, XI sinifdən 270-ə yaxın şagird öz biliklərini sınadılar. 50 sualdan ibarət olan imtahanda şagirdlərə 90 dəqiqə vaxt verildi və olimpiada test formasında aparıldı.
Sonda şagirdlər universitet rəhbərliyinə olimpiadanın yüksək səviyyədə təşkili üçün yaradılan şəraitə görə təşəkkürlərini bildirdilər. Qaliblər universitet rəhbərliyi tərəfindən fəxri  fərman, qiymətli hədiyyələrlə  təltif olundular.

Главная страница | Новости | Ученики общеобразовательных школ города Сумгаита проверили свои знания по истории Азербайджана
Yerləşdirilmə tarixi : 29 Апрель 2017 16:23
Ученики общеобразовательных школ города Сумгаита проверили свои знания по истории Азербайджана
Стать победителем олимпиады – мечта каждого школьника. Для достижения этой цели надо много работать и стараться как можно больше узнать. Только в таком случае победа может принести человеку радость и удовлетворение.
29 апреля в Сумгаитском государственном университете состоялась олимпиада по истории Азербайджана среди школьников, организованная совместно Сумгаитским государственным университетом и Сумгаитским  гороно.
Декан факультета истории и географии профессор Адиль Бахшалиев, открывая олимпиаду, сказал, что проведение традиционной олимпиады среди школьников в нашем университете повышает интерес учеников к изучаемым предметам и способствует расширению связей университета со средними школами. Декан отметил, что наряду с другими предметами занятия по истории Азербайджана проводятся профессорско–преподавательским составом на высоком уровне.  В успешном проведении олимпиады, которая состоится сегодня, большую роль сыграли зам.декана Осман Гаджиев, доцент кафедры истории методики и её преподавания профессор Ширхан Салимов, доцент кафедры истории народов Азербайджана и Восточной Европы Амирхан Исаев.
Декан Адиль Бахшалиев пожелал ученикам успехов и отметил, что создатель Азербайджанской Республики Гейдар Алиев наставлял: «Молодежь Азербайджана должна хорошо знать свою историю. Потому что каждая страница нашей истории дорога нам. Народ всегда должен помнить о своих корнях».
Следует отметить, что в олимпиаде приняли участие около 270 учеников VIII, IX, X, XI  классов 47 общеобразовательных средних школ Сумгаита. Олимпиада проводилась в форме тестов, в каждом из которых содержались 50 вопросов. На ответы было отведено 90 минут.
В заключение ученики выразили благодарность руководству университета на хорошую организацию олимпиады. Руководство университета наградило победителей почетными грамотами и ценными подарками.