Əsas səhifə | Xəbərlər | “Heydər Əliyevin həyatı - həyat məktəbidir” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 05 May 2017 16:40
“Heydər Əliyevin həyatı - həyat məktəbidir” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirildi
Mayın 5-də universitetimizin Heydər Əliyev Mərkəzində “Heydər Əliyevin həyatı - həyat  məktəbidir”   mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirildi.
Əvvəlcə Ulu Öndərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.  Universitetin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov bildirdi ki, bu konfranslar gənc nəslə Heydər Əliyevin zəngin ideyalarının yeni üsul və metodlarla tərbiyə edilməsi, dahi şəxsiyyətin irsinin dövlətçilik, azərbaycançılıq konsepsiyasını, idarəçiliyini öyrənmək, öyrətmək, təbliğ etmək məqsədilə keçirilir. Prorektor ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqının dövlətçilik tarixində və taleyində oynadığı mühüm roldan, misilsiz xidmətlərindən, milli xilaskarlıq missiyasından söz açdı.  Bildirdi ki, 1993-cü ildən başlayaraq ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin həyata keçirdiyi xilaskarlıq missiyası nəticəsində Azərbaycan məhv olmaq təhlükəsindən xilas oldu, inkişaf edən bir dövlətə çevrildi. Xalqı öz ətrafında birləşdirməklə, dövlətçiliyə qəsd etməyə çalışan daxili və xarici qüvvələrin məkrli niyyətlərinin qarşısına ciddi sipər çəkdi. Ölkədə güclü ordu quruculuğuna nail oldu. Görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin zəngin nəzəri irsində və möhtəşəm fəaliyyətində təhsil məsələləri də xüsusi yer tutur. Ulu öndər rəhbərlik etdiyi illər ərzində respublikamızda böyük elmi, intellektual kadr potensialının yaradılmasına nail olmuş, ölkəmizin müstəqil yaşaması ücün möhkəm təməl qoymuşdur. Prorektor əminliklə vurğuladı ki, həyatının mənasını xalqa və dövlətə xidmətdə görən ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan naminə gördüyü misilsiz işlər xalqımızın yaddaşında əbədi qalacaqdır.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev “Heydər Əliyev Azərbaycan dövlətçiliyinin memarıdır”, Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri dosent, əməkdar jurnalist Aftandil Məmmədov “Heydər Əliyev milli-mənəvi dəyərlərimizin hamisidir”, Biznesin təşkili və menecment kafedrasının dosenti Qalib Hüseynov  “Heydər Əliyev dünyada azərbaycanlıların rəmzinə çevrilən lider kimi”, Kimya və onun tədrisi metodikası kafedrasının professoru Muxtar Səmədov “Heydər Əliyevin həyatında siyasi  təzyiqlər dövrü”, Mühəndislik fakültəsinin II kurs tələbəsi Sənan Həsənov “Heydər Əliyev irsi vətənpərvərlik tərbiyəsi məktəbidir”, Kimya və biologiya fakültəsinin II kurs tələbəsi Günel Rəhimova “Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyev biz gənclərin qəlbində əbədi yaşayacaqdır”, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin II kurs tələbəsi Sənan Əhmədov “Müstəqil Azərbaycan Ulu Öndər Heydər Əliyevin möhkəm təməl üzərində ucaltdığı əzəmətli abidədir”, Riyaziyyat fakültəsinin III kurs tələbəsi Leyla Hüseynova “Heydər Əliyev Müstəqilliyimizin  Memarıdır” mövzularında çıxış edərək müstəqil dövlətimizin banisi və qurucusu Heydər Əliyevin müstəqil Azərbaycanın tarixindəki rolu, demokratik, hüquqi dövlət quruculuğu istiqamətində həyata keçirdiyi uğurlu siyasət barədə ətraflı məlumat  verdilər. Qeyd etdilər ki, təsadüfi deyildir ki, Heydər Əliyevin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi illər tariximizin qızıl dövrü kimi yaddaşlara həkk olunub.

Home | News | Scientific-practical Conference was held on the Topic “Heydar Aliyev’s Life is a School of Life”
Scientific-practical Conference was held on the Topic “Heydar Aliyev’s Life is a School of Life”
On May 5, Scientific-practical conference was held on the topic “Heydar Aliyev’s life is a school of life” in Heydar Aliyev Centre in our university.
Firstly, Great Leader’s memory was remembered with one minute silence. Vice-rector on Humanitarian issues, assist prof. Ramis Huseynov notified that, these conferences are held with the aim of teaching young generation rich ideas of Heydar Aliyev with new methods, as well as to learn, teach and promote conceptions of statehood and Azerbaijanism of his heritage. He widely spoke about Heydar Aliyev’s significant role in statehood history and destiny of Azerbaijani people, the mission of national emancipation. Vice-rector pointed out that, since 1993, as a result of Heydar Aliyev’s successful policy Azerbaijan has been escaped from the threat of collapse and turned to be a developing state. Uniting nation around himself, he prevented insidious intents of internal and external forces. He succeeded in strong army establishment. Education matters have special place at Heydar Aliyev’s comprehensive activity. Over the years, led by Great Leader, he could achieve the establishment of intellectual cadre potential and foundation for living independently.  Mr. Ramis Huseynov mentioned that, the activity of national leader Heydar Aliyev, who devoted his life to his nation and state works, will remain forever in the memory of our people.
Afterwards, the following people made speeches accordingly: Dean of history and geography department, professor Adil Baxshaliyev : “Heydar Aliyev is an architect of Azerbaijani statehood”; head of the department of Azerbaijani and foreign countries’ literature, assist prof, honored journalist Aftandil Mammadov: “Heydar Aliyev is a protector of national and moral values”; assist prof of Business administration and management department, Qalib Huseynov : “Heydar Aliyev as a leader and the symbol of Azerbaijanis in the world”; professor of chemistry and its teaching methods department, Muxtar Samadov: “Political pressure period in Heydar Aliyev’s life”; second course student of Engineering faculty, Senan Hasanov : “Heritage of Heydar Aliyev  is the school of patriotism”; second course student of chemistry and biology faculty, Gunel Rahimova: “National Leader of Azerbaijani people Heydar Aliyev will live forever in the hearts of youth”; second course student of physics and electro energetics faculty, Sanan Ahmadov : “Independent Azerbaijan is a magnificent monument of Heydar Aliyev, rising on a firm foundation”; third course student of mathematics faculty, Leyla Huseynova: “Heydar Aliyev is an architect of our Independence”. They widely spoke about role of Heydar Aliyev in independent Azerbaijani history, as well as his successful policy. Speakers also notified that, not surprisingly, the years led by Great Leader are remembered as the golden period of history in our memories.