Əsas səhifə | Xəbərlər | “Heydər Əliyevin həyatı - həyat məktəbidir” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 05 May 2017 16:40
“Heydər Əliyevin həyatı - həyat məktəbidir” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirildi
Mayın 5-də universitetimizin Heydər Əliyev Mərkəzində “Heydər Əliyevin həyatı - həyat  məktəbidir”   mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirildi.
Əvvəlcə Ulu Öndərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.  Universitetin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov bildirdi ki, bu konfranslar gənc nəslə Heydər Əliyevin zəngin ideyalarının yeni üsul və metodlarla tərbiyə edilməsi, dahi şəxsiyyətin irsinin dövlətçilik, azərbaycançılıq konsepsiyasını, idarəçiliyini öyrənmək, öyrətmək, təbliğ etmək məqsədilə keçirilir. Prorektor ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqının dövlətçilik tarixində və taleyində oynadığı mühüm roldan, misilsiz xidmətlərindən, milli xilaskarlıq missiyasından söz açdı.  Bildirdi ki, 1993-cü ildən başlayaraq ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin həyata keçirdiyi xilaskarlıq missiyası nəticəsində Azərbaycan məhv olmaq təhlükəsindən xilas oldu, inkişaf edən bir dövlətə çevrildi. Xalqı öz ətrafında birləşdirməklə, dövlətçiliyə qəsd etməyə çalışan daxili və xarici qüvvələrin məkrli niyyətlərinin qarşısına ciddi sipər çəkdi. Ölkədə güclü ordu quruculuğuna nail oldu. Görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin zəngin nəzəri irsində və möhtəşəm fəaliyyətində təhsil məsələləri də xüsusi yer tutur. Ulu öndər rəhbərlik etdiyi illər ərzində respublikamızda böyük elmi, intellektual kadr potensialının yaradılmasına nail olmuş, ölkəmizin müstəqil yaşaması ücün möhkəm təməl qoymuşdur. Prorektor əminliklə vurğuladı ki, həyatının mənasını xalqa və dövlətə xidmətdə görən ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan naminə gördüyü misilsiz işlər xalqımızın yaddaşında əbədi qalacaqdır.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev “Heydər Əliyev Azərbaycan dövlətçiliyinin memarıdır”, Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri dosent, əməkdar jurnalist Aftandil Məmmədov “Heydər Əliyev milli-mənəvi dəyərlərimizin hamisidir”, Biznesin təşkili və menecment kafedrasının dosenti Qalib Hüseynov  “Heydər Əliyev dünyada azərbaycanlıların rəmzinə çevrilən lider kimi”, Kimya və onun tədrisi metodikası kafedrasının professoru Muxtar Səmədov “Heydər Əliyevin həyatında siyasi  təzyiqlər dövrü”, Mühəndislik fakültəsinin II kurs tələbəsi Sənan Həsənov “Heydər Əliyev irsi vətənpərvərlik tərbiyəsi məktəbidir”, Kimya və biologiya fakültəsinin II kurs tələbəsi Günel Rəhimova “Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyev biz gənclərin qəlbində əbədi yaşayacaqdır”, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin II kurs tələbəsi Sənan Əhmədov “Müstəqil Azərbaycan Ulu Öndər Heydər Əliyevin möhkəm təməl üzərində ucaltdığı əzəmətli abidədir”, Riyaziyyat fakültəsinin III kurs tələbəsi Leyla Hüseynova “Heydər Əliyev Müstəqilliyimizin  Memarıdır” mövzularında çıxış edərək müstəqil dövlətimizin banisi və qurucusu Heydər Əliyevin müstəqil Azərbaycanın tarixindəki rolu, demokratik, hüquqi dövlət quruculuğu istiqamətində həyata keçirdiyi uğurlu siyasət barədə ətraflı məlumat  verdilər. Qeyd etdilər ki, təsadüfi deyildir ki, Heydər Əliyevin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi illər tariximizin qızıl dövrü kimi yaddaşlara həkk olunub.

Главная страница | Новости | Состоялась научно-практическая конференция «Жизнь Гейдара Алиева –школа жизни»
Yerləşdirilmə tarixi : 05 Май 2017 16:40
Состоялась научно-практическая конференция «Жизнь Гейдара Алиева –школа жизни»
5 мая в университете в Центре Гейдара Алиева была проведена научно-практическая  конференция «Жизнь Гейдара Алиева-школа жизни».
Участники конференции минутной молчания почтили память общенационального лидера. Проректор по гуманитарным вопросам доцент Рамиз Гусейнов сказал, что основной целью проведения этой конференции является воспитание молодежи в духе идей Гейдара Алиева, пропаганда его богатого наследия, включающего концепции управления,  государственности и азербайджанства. Проректор рассказал о важной роли, которую сыграл общенациональный лидер в жизни государства и народа Азербайджана, о его заслугах перед народом и миссии защитника нации. Он отметил,  что с 1993-го года в результате проводимой Гейдаром Алиевым мудрой политики Азербайджан сохранил свою целостность и государственность и превратился в развитую страну. Общенациональный лидер сумел сплотить народ и оградить страну от происков внутренних и внешних врагов, посягающих на целостность и суверенитет Азербайджана. Являясь президентом республики, он добился создания мощной армии. В многогранной политической,  государственной деятельности Гейдара Алиева важное место занимала проблема образования. За годы пребывания у власти он создал большой научный и кадровый потенциал, тем самым заложив основу для самостоятельного существования страны. Доц. Рамиз Гусейнов отметил, что общенациональный лидер видел смысл свой жизни в служении народу. А в памяти азербайджанского народа навечно сохранятся добрые дела, которые совершал Гейдар Алиев во имя Азербайджана.
На конференции с докладами выступили: декан факультета истории и географии профессор Адиль Бахшалиев – «Гейдар Алиев архитектор Азербайджанского государства, зав. кафедрой азербайджанской и зарубежной литературы, заслуженный журналист республики доцент Автандил Мамедов –«Гейдар Алиев покровитель наших национально –духовных ценностей», зав. кафедрой организации бизнеса и менеджмента доцент Галиб Гусейнов – «Гейдар Алиев как лидер,  ставший символом азербайджанцев в мире»,  профессор кафедры химии и методики её преподавания  Мухтар Самедов –«Периоды политического давления в жизни Гейдара Алиева», студент II курса инженернего факультета Санан Гасанов –«Наследие Гейдара Алиева –школа патриотизма»,  студентка II курса  факультета химии и биологии Гюнель Рагимова –«Общенациональный лидер Гейдар Алиев вечно будет жить в сердцах молодёжи»,  студент II  курса факультета физики и электроэнергетики Санан Ахмедов «Независимый Азербайджан –величественный памятник, возвигнутый общенациональным лидером Гейдаром Алиевым  на прочной основе», студентка III курса факультета математики Лейла Гусейнова – «Гейдар Алиев –архитектор  нашей независимости».
В своих докладах выступающие рассказали о роли общенационального лидера в истории суверенного Азербайджана, об успешной политике,  проводимой им в направлении создания правового государства. Было отмечено,  что годы, в которые общенациональный лидер возглавлял страну,  вошли в истории как золотой век нашего государства.