Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetdə “Riyaziyyatın nəzəri və tətbiqi problemləri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 25 May 2017 16:53
Universitetdə “Riyaziyyatın nəzəri və tətbiqi problemləri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirildi
Mayın 25-də Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi, Sumqayıt Dövlət Universiteti və AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin 55 illiyinə həsr olunmuş “Riyaziyyatın nəzəri və tətbiqi problemləri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirildi.
AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, prof. Misir Mərdanov, respublikamızın digər ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri, o cümlədən Türkiyə, Gürcüstan, Rusiya Federasiyası və digər ölkələrdən olan alim və mütəxəssislərin iştirak etdiyi beynəlxalq konfransı giriş sözü ilə universitetin rektoru prof. Elxan Hüseynov açaraq tədbir iştirakçılarını salamladı, onları universitetimizdə görməyindən məmnunluğunu ifadə etdi. Bildirdi ki, zəngin və şərəfli yol keçmiş, ölkəmizin elmi-intellektual potensialının inkişafına əvəzsiz töfhələr verən Sumqayıt Dövlət Universiteti 55 illik yubileyi ərəfəsindədir. Bu məqsədlə silsilə tədbirlər, beynəlxalq elmi simpozium, konfrans və seminarlar təşkil olunur, professor-müəllim heyətinin təcrübə mübadiləsi aparılır, qarşılıqlı maraqdoğuran sahələrdə tədqiqat layihələri birgə yerinə yetirilir,  bütün bunlar universitetimizin  tərəqqisinin bariz göstəricisidir.
Rektor konfransın əhəmiyyətini vurğulayaraq universitetdə dəqiq elmlərin tədrisində informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqindən, bir sıra fənn laboratoriyalarının yaradılmasından, mövcud vəziyyətdən bəhs etdi. Bildirdi ki, Ulu Öndərimiz ölkənin və xalqın taleyində, hərtərəfli tərəqqisində, uğurlar qazanmasında təhsilin xüsusi rolunu, əhəmiyyətini həmişə nəzərə almış, yüksək dəyərləndirmişdir. O, elmə və elm adamlarına hər zaman qayğı göstərmiş, bu gün dahi şəxsiyyətin dövlətçilik prinsipləri Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirilir. Ölkəmizdə bir çox sahələrdə olduğu kimi riyaziyyat elminin inkişafında, elmi kadrların hazırlanmasında da Sumqayıt Dövlət Universitetinin müstəsna xidməti var. Rektor prof. Elxan Hüseynov AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən
konfransın işinə uğurlar arzuladı, belə konfransların mütəmadi təşkilinin vacibliyini qeyd etdi.
Konfransda AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, prof. Misir Mərdanov “Azərbaycanda riyaziyyatın inkişafı tarixindən” mövzusunda çıxış edərək Azərbaycan  riyaziyyat və mexanika elmlərinin inkişafında əvəzsiz xidmətləri olan alimlərimiz haqqında geniş məlumat verdi və qeyd etdi ki, onlar elmimizin inkişafı yolunda üzərinə düşən vəzifələri həmişə şərəflə yerinə yetirərək, ölkəmizi layiqincə təmsil ediblər. Prof. Misir Mərdanov rəhbərlik etdiyi  institutun bir çox elm, təhsil mərkəzləri ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini, ölkəmizin intellektual kadr potensialının formalaşmasına böyük töfhələr verdiyini diqqətə çatdırdı. Bugünkü beynəlxalq konfransın keçirilməsi elm və təhsilimizin inteqrasiyasına böyük təkan olduğunu vurğuladı.
Sonra  Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Mexanika-riyaziyyat fakültəsi, İdarəetmənin ümumi problemləri kafedrasının prof. Andrey Fursikov “3D helmholts sistemi ilə əlaqəli normal tip parabolik tənlik və onun qeyri-lokal stabilləşməsi”, Başqırdıstan Dövlət Universitetinin Sterlitamak filialı Riyazi analiz kafedrasının müdiri, Başqırdıstan Respublikası EA-nın müxbir üzvi, prof. Kamil Sabitov “Qarışıq tip tənlik üçün qeyri-lokal Frankl məsələsi haqqında”, Tbilisi Dövlət Universiteti, Tətbiqi Riyaziyyat İnstitutu, prof. Tamaz Tadumadze “Gecikən arqumentli diferensial tənliklərin keyfiyyət nəzəriyyəsinin bəzi məsələləri: həllərin variasiyalı düsturları, optimallaşdırma, həssaslığın analizi”, İvan Franko adına Lvov Milli Universitetinin Diferensial tənliklər kafedrasının müdiri prof. Mikola İvançov “Düzbucaqlı oblastda güclü cırlaşan istilikkeçirmə tənliyi üçün tərs məsələ haqqında”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Diferensial tənliklər və optimallaşdırma kafedrasının müdiri prof. Fikrət Feyziyev “Modulyar dinamik sistemlər nəzəriyyəsininin inkişafı və müasir problemləri” mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər. Konfransda funksional analiz və funksiyalar nəzəriyyəsi, diferensial tənliklər və riyazi fizika, optimallaşdırma və optimal idarəetmə, riyaziyyat və informatikanın tədrisi metodikasının aktual məsələləri üzrə məruzələr dinlənildi, müzakirələr aparıldı. Konfrans öz işini bölmə iclaslarında davam etdirdi.
Qeyd edək ki, konfransa 385 nəfərin 310 tezisi qəbul edilmiş və konfrans materialları toplusu şəklində çap olunmuşdur.

Home | News | International Scientific Conference on “The Theoretical and Applied Problems of Mathematics” Was Held in the University
International Scientific Conference on “The Theoretical and Applied Problems of Mathematics” Was Held in the University
On May 25, with the organization of the Ministry of Education, Sumgayit State University and ANAS Institute of Mathematics and Mechanics the international scientific conference on “The Theoretical and Applied Problems of Mathematics” dedicated to the 55th anniversary of Sumgayit State University was held.
Director of ANAS Institute of Mathematics and Mechanics, associate member of ANAS, Professor Misir Mardanov and representatives of other high schools of our republic as well as scholars and professionals from Turkey, Georgia, Russian Federation and other countries participated in the conference. The rector of the university Professor Elkhan Huseynov opened the conference, welcomed the guests and expressed his satisfaction for having them. He noted that Sumgayit State University has contributed to scientific-intellectual potential of the country and is on the eve of its 55-year anniversary. For this purpose, range of events, international scientific symposiums, conferences and seminars are organized; exchange of professor-teacher staff is provided; research projects in the fields of common interest are implemented together; and all these indicate progress of the university.
Emphasizing the significance of the conference, the rector talked about establishment of application of information-communication technologies, several science labs and current situation in teaching of science. He noted that the great leader always paid attention on the special role and significance of education in destiny of the country and the nation. This policy is being carried on by the President Ilham Aliyev now. Sumgayit State University plays its role in preparing scientific cadres and in development of mathematics as in many fields in the country. The rector Professor Elkhan Huseynov wished success to the work of the conference and noted the importance of frequent hold of such conferences.
Making speech on the topic: “From the history of mathematics in Azerbaijan” Professor Misir Mardanov gave detailed information about scientists who had irreplaceable works in development of mathematics and mechanics in Azerbaijan and noted that they always represented the country perfectly. M. Mardanov drew attention to close relations of the institute which he leads with many scientific, educational centers and its contributions to the formation of intellectual cadre potential of the country. He stressed that the international conference is stimulus for integration of science and education.
Then, some of the guests made speeches on different topics: Andrei Fursikov from  faculty of mathematics of Moscow State University named after Lomonosov, Professor of department of Common problems of management - “Normal type parabolic equation connected with 3D Helmholts system and its non-local stabilization”; Kamil Sabitov, Professor, head of department of mathematical analysis of Sterlitamak branch of Bashkiria State University, Associate member of Bashkiria Republic Academy of Science – “On non-local Frankle problem for mixed type equation”; Tamas Tadumadze, Professor of Institute of Applied Mathematics of Tbilisi State University – “Some questions of quality theory of differential equations with delayed argument: solutions of variations formulas, optimization, sensitivity analysis”; Micola Ivanchov, Professor, head of department of differential equations of Lvov National University named after Ivan Franco – “On inverse problem for thermal conductivity equation in strong degenerating rectangular domain”; Fikrat Feyziyev, Professor, head of department of differential equations and optimization in Sumgayit State University – “Development and modern problems of modular dynamic systems theory”. In the conference, lectures were delivered and discussions were held on topical issues of functional analysis and the theory of functions, differential equations and mathematical physics, optimization and optimal control, teaching methods of mathematics and information science. The conference continued its work in sessions.
It should be noted that 310 theses out of 385 were admitted to the conference and they have been published as a collection of conference materials.