Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetin rektoru IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarında fəal iştirak edən tələbə-könüllüləri ilə görüşdü
Yerləşdirilmə tarixi : 31 May 2017 18:18
Universitetin rektoru IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarında fəal iştirak edən tələbə-könüllüləri ilə görüşdü
Mayın 31-də Sumqayıt Dövlət Universitetində rektor prof. Elxan Hüseynov könüllülərlə görüşdü. Ölkəmizdə keçirilən Avropa Oyunları, Formula-1və IV İslam Həmrəyliyi Oyunları yarışlarında SDU könüllülərinin fəaliyyətini xüsusi qeyd edən rektor onlara təşəkkürünü bildirdi. Rektor Prezident cənab İlham Əliyevin uğurlu siyasəti nəticəsində son illər ölkəmizdə ilk Avropa Oyunları, Dünya Şahmat Olimpiadası, “Formula 1” və  IV İslam Həmrəyliyi Oyunları kimi beynəlxalq yarışların böyük uğurla keçirildiyini, bu yarışların yüksək səviyyəli təşkili ilə respublikamızın dünya miqyasında müasir, tolerant bir ölkə kimi tanıdılması  istiqamətində  böyük addımların atıldığını  və Birinci vitse-prezident, “Bakı-2017” İslam Həmrəyliyi Oyunları Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban xanım Əliyevanın  rəhbərliyi ilə təşkil olunan  “Bakı-2017” İslamiadanın tarixə ən möhtəşəm idman bayramı kimi daxil olduğunu diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki,  54 İslam dövlətinin idmançıları, nümayəndələri 10 gündən artıq Azərbaycanda oldu, bütün İslam dünyasının diqqəti ölkəmizə yönəldi. Ölkəmizin milli komandası ümumi hesabda birinci yeri qazanaraq növbəti tarixi qələbəyə imza atdı.
Rektor onu da qeyd etdi ki, belə genişmiqyaslı tədbirlərin həyata keçirilməsi zamanı qonaqların qəbul olunması, idman sahəsində işlərin görülməsi və fəxri qonaqlara köməklik göstərilməsi kimi müxtəlif vəzifələri icra etmək üçün könüllü tələbələrin xidmətləri əvəzsizdir. Bu məqsədlə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi tərəfindən yaradılan “Bir” tələbə-könüllü proqramına Azərbaycanın ən layiqli gəncləri toplanaraq ölkəmizi təmsil edirlər. Oyunların yüksək səviyyədə keçirilməsində könüllülərin, o cümlədən SDU-nun tələbələrinin rolu danılmazdır. Könüllülərin fəaliyyətinə IV İslam Həmrəyliyi Oyunları Təşkilat Komitəsinin rəhbəri Mehriban xanım Əliyeva tərəfindən yüksək qiymət verildiyini diqqətə çatdıran rektor oyunların bağlanış mərasimində Birinci Vitse-prezidentin könüllülərə təşəkkür nitqini xatırlatdı və bildirdi ki, biz də öz növbəmizdə sessiya imtahanı zamanı könüllü tələbələrimizə köməkliyimizi edəcək, dəstəyimizi əsirgəməyəcəyik.
Daha sonra könüllülər öz təəssüratlarını bölüşdülər və onlar üçün yaradılan şəraitə görə universitet rəhbərliyinə dərin təşəkkürlərini bildirdilər.

Главная страница | Новости | Ректор университета встретился со студентами–волонтёрами – активными участниками IV Игр исламской солидарности
Yerləşdirilmə tarixi : 31 Май 2017 18:18
Ректор университета встретился со студентами–волонтёрами – активными участниками IV Игр исламской солидарности
31 мая ректор Сумгаитского государственного университета проф. Эльхан Гусейнов встретился с волонтерами. Он особо отметил, что наши студенты активно участвовали в качестве волонтёров на Европейских играх и IV Играх исламской солидарности, проводимых в Баку. Ректор выразил им благодарность и сказал, что в результате успешной политики Президента Ильхама Алиева за последние годы в нашей республике были проведены первые Европейские игры,  Мировая шахматная олимпиада,  «Формула-1» и IV Игры исламской солидарности. Эти соревнования были организованы и проведены на высоком уровне,  что имеет большое значение для признания нашей республики в мировом сообществе как современной толерантной страны. Председателем организационного комитета IV Игр исламской солидарности являлась Мехрибан ханум Алиева. Эти соревнования вошли в историю как самый  яркий праздник спорта. Спортсмены и представители 54 исламских государств более 10 дней были в Азербайджане, а внимание всего исламского мира было приковано к Баку. Национальная команда Азербайджана заняла первое место в общем зачете.
Ректор подчеркнул, что при проведении подобных широкомасштабных мероприятий работа волонтёров незаменима,  так как надо  встретить и разместить гостей,  помочь почетным гостям освоиться в городе,  выполнить необходимую работу по проведению соревнований. С этой целью Министерством высшего образования Азербайджанской Республики разработана программа «Студент-волонтёр»,  согласно которой нашу страну в качестве волонтёров представляют самые достойные члены молодежи.
В том, что IV Игры исламской солидарности прошли на высоком уровне, немалая заслуга студентов–волонтеров, в том числе Сумгаитского государственного университета. Председатель Организационного комитета IV Игр исламской солидарности Мехрибан ханум Алиева высоко оценила деятельность студентов-волонтёров в свой речи на закрытии игр.
Ректор сказал, что университет в свою очередь будет оказывать студентам–волонтёрам всестороннюю помощь.
Далее волонтёры поделились своими впечатлениями об играх и поблагодарили руководство университета за предоставленные им возможности для участия в спортивных состязаниях, в качестве  волонтёров.