Əsas səhifə | Xəbərlər | AMEA-nın müxbir üzvü, Əməkdar elm xadimi, professor Firudin Məmmədovla vida mərasimi keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 09 İyun 2017 15:55
AMEA-nın müxbir üzvü, Əməkdar elm xadimi, professor Firudin Məmmədovla vida mərasimi keçirildi
İyunun 9-da  Sumqayıt Dövlət Universitetinin Böyük Akt zalında Fizika və elektroenergetika fakültəsinin Elektromexanika kafedrasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, Əməkdar elm xadimi, professor Firudin İbrahim oğlu Məmmədovla vida mərasimi keçirildi.
Vida mərasimində dövlət və hökumət rəsmiləri, elm və mədəniyyət xadimləri, ziyalılar, ictimaiyyət nümayəndələri, mərhumun ailə üzvləri və digər şəxslər iştirak etdilər.
Qeyd edək ki,  respublikanın tanınmış alimi, Əməkdar elm xadimi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru, professor Firudin İbrahim oğlu Məmmədov iyunun 8-də ömrünün 81-ci ilində vəfat etmişdir. Firudin Məmmədov Azərbaycanda informatika və energetika  elminin inkişafında mühüm xidmətlər göstərmişdir. Onun uzun bir dövrü əhatə edən səmərəli elmi fəaliyyətinin başlıca istiqamətini müxtəlif texnoloji proseslərdə məlumat-ölçmə sistemləri, çoxölçülü vericilərin öyrənilməsi təşkil etmişdir. Alimin apardığı fundamental tədqiqatlardan əldə olunan mühüm nəticələr mütəxəssislər tərəfindən yüksək dəyərləndirilmişdir. Firudin Məmmədov elmi yaradıcılığını pedaqoji fəaliyyəti ilə daim ahəngdar şəkildə əlaqələndirmiş və Azərbaycanın bir sıra ali təhsil ocaqlarında yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsində fəal iştirak etmişdir. O, nüfuzlu beynəlxalq elmi simpozium, forum və konfranslardakı çıxışları ilə Azərbaycan elmini ölkənin hüdudlarından kənarda da layiqincə təmsil etmişdir. Firudin Məmmədov respublikamızda və xaricdə nəşr edilmiş 250-dən artıq elmi əsərin, 10-dək dərs vəsaiti və monoqrafiyanın, 30-dan çox ixtiranın müəllifidir. Alimin rəhbərliyi ilə 10-dan çox fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır. Professor Firudin Məmmədovun elmi fəaliyyəti lazımınca qiymətləndirilmişdir. Azərbaycan elminin inkişafındakı xidmətlərinə görə o, müxtəlif fəxri ad və medallara, o cümlədən 2007-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görülmüşdür.
Matəm tədbirini  universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq görkəmli alim Firudin Məmmədovun səmərəli elmi fəaliyyətindən, fizika elminin inkişafına verdiyi töhfələrdən və onun yüksək mənəvi keyfiyyətlərindən danışdı. Bildirdi ki, ömrünün böyük hissəsini SDU-da ixtisaslı kadrların hazırlanmasına sərf edən qocaman alim, gözəl pedaqoq və səmimi insan Firudin müəllimin əziz xatirəsi yetirmələrinin, onu tanıyanların qəlbində daim yaşayacaqdır. Rektor çıxışında fiziklərin yetişməsində müstəsna xidmətləri olan Firudin Məmmədovun tələbələrin sevimlisinə çevrildiyini vurğuladı və mərhumun ailəsinə dərin hüznlə başsağlığı verdi.
Mərasimdə  Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının  müavini,  İctimai-siyasi və humanitar məsələlər şöbəsinin müdiri Teymur Səmədov,  Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova, universitetin Ağsaqqallar şurasının sədri professor Həsən Sadıqov, dosent Rəna Dadaşova, professor Nadir Kazımov çıxış edərək bildirdilər ki, Firudin Məmmədov Azərbaycan elmində özünəməxsus yeri olan alim idi. Alimin rəhbərliyi altında onlarla fəlsəfə və elmlər doktoru yetişib. Bu gün yetişdirdiyi böyük alim ordusu elmin keşiyində ləyaqətlə duraraq onun irsini uğurla davam etdirirlər. Natiqlər onun adının elm, təhsil tarixinə qızıl hərflərlə yazıldığını vurğuladılar.
Mərhumun ailəsi adından çıxış edən oğlu professor  Cavanşir Məmmədov alimin xatirəsinə göstərilən hörmət və ehtirama görə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova, professor-müəllim və tələbə  heyətinə dərin minnətdarlığını bildirdi.
Sonra tanınmış alimin cənazəsi son mənzilə yola salındı. Mərhumun ailə üzvləri və doğmaları onunla vidalaşdılar.
Professor Firudin İbrahim oğlu Məmmədovun əziz xatirəsi Sumqayıt Dövlət Universitetinin qəlbində daima yaşayacaqdır. Allah rəhmət eləsin!

Главная страница | Новости | Прошла церемония прощания с член-корром НАНА, заслуженным деятелем науки профессором Фирудином Мамедовым
Прошла церемония прощания с член-корром НАНА, заслуженным деятелем науки профессором Фирудином Мамедовым
9 июня в большом актовом зале СГУ состоялась церемония прощания с член-корром НАНА,  заслуженным деятелем науки,  зав. кафедрой электромеханики факультета физики и электроэнергетики профессором Фирудином Ибрагим оглу Мамедовым.
На церемонии прощания присутствовали государственные и официальные лица,  деятели науки,  представители интеллигенции и общественности,  члены семьи и др.
Известный ученый республики,  заслуженный деятель науки,  член-корр. НАНА,  доктор технических наук профессор Фирудин Ибрагим оглу Мамедов скончался 8 июня на 81-ом году жизни. Заслуги Фирудина Мамедова в развитии информатики и энергетики в Азербайджане велики.
Главное направление его плодотворной научной деятельности, охватывающей большой период его жизни,  составляли изучение  информационно-измерительных систем различных технологических процессов и многомерных датчиков. Результаты,  полученные ученым в процессе его фундаментальных исследований, были высоко оценены специалистами.
Фирудин Мамедов гармонично сочетал свою научную деятельность с педагогической и активно участвовал в подготовке высококвалифицированных кадров для ряда высших учебных заведений Азербайджана. Он участвовал в авторитетных международных научных симпозиумах,  форумах и конференциях, достойно представляя азербайджанскую науку.
Ученый является автором более 250-ти научных трудов, опубликованных как в республике,  так и за рубежом,  10-ти учебных пособий и монографий,  более 30-ти научных изобретений. Под его руководством было подготовлено более 10 кандидатов  наук и докторов философии.
Научная деятельность профессора Фирудина Мамедова была достойно оценена правительством. За заслуги в развитии науки он был награжден различными почетными званиями и медалями,  а в  2007-ом году – почетным званием «Заслуженный деятель науки» Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым.
Траурную церемонию открыл ректор университета профессор Эльхан Гусейнов,  который рассказал о плодотворной научной деятельности ученого Фирудина Мамедова, его заслугах в развитии физики,  высоких моральных качествах. Он отметил,  что большую часть свой жизни старейший ученый посвятил подготовке квалифицированных кадров в СГУ. Светлая память о замечательном педагоге и искреннем человеке Фирудин муэллиме будет жить всегда в сердцах его учеников и тех,  кто его знал. Ректор Эльхан Гусейнов выразил глубокое соболезнование родным и близким покойного.
На церемонии прощания выступили зам. главы городской исполнительной власти Сумгаита,  зав. Отделом по общественно –политическим и гуманитарным вопросам Теймур Самедов,  декан факультета  физики и электроэнергетики доц. Тамелла Ахмедова,  председатель совета старейшин профессор Гасан Садыгов, доц. Рена Дадашева,  профессор Надир Казымов.
Они отметили, что Фирудин Мамедов занимал достойное место в азербайджанской науке. Под руководством знаменитого ученого было подготовлено более 10-ти кандидатов наук и докторов философии. Сегодня ученики заслуженного ученого и педагога продолжают его дело. Все выступающие  отметили, что имя Фирудина Мамедова золотыми буквами вписано в историю науки и образования Азербайджана.
Выступивший от имени семьи покойного сын - профессор Джаваншир Мамедов, поблагодарил ректора профессора Эльхана Гусейнова,  преподавательский и студенческий коллектив университета и присутствующих на траурной церемонии за уважение и почет,  оказанные памяти Фирудина Мамедова.
Гроб с телом покойного проводили в последний путь.
Светлая память о профессоре Фирудине Ибрагим оглы Мамедове будет вечно жить в сердцах всех, кто его знал Аллах рахмет элясин!